Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drobil mění životní prostředí. Je slabý ideolog, ale může uspět, slyší

  11:50aktualizováno  13:30
Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS obrátil resort naruby. Když představoval své priority, zmínil, že chce úřad odideologizovat a zprofesionalizovat. Narážel tak především na otázku ochrany klimatu a svého předchůdce Martina Bursíka. Ten Drobila považuje za slabého. Další bývalý ministr Jan Dusík mu dává šanci.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil | foto: ČTK

Drobil teď chce podporovat výstavbu obchvatů a dálnic nebo například rozšíření Jaderné elektrárny Temelín. Naopak solárním a větrným elektrárnám hrozí za jeho úřadování stopka. To bylo za předchozích ministrů, především Martina Bursíka, nemyslitelné.

Drobil tak pokračuje v krocích své předchůdkyně Rut Bízkové, která po příchodu do funkce letos na jaře zrušila na ministerstvu sekci ochrany klimatu. Tu založil před čtyřmi lety právě exministr Martin Bursík ze Strany zelených.

"Agenda Sekce ochrany klimatu byla převedena a zařazena do Sekce technické ochrany životního prostředí, a protože se takové uspořádání osvědčilo, zůstane zachované," vzkázal ministr Drobil.

Naznačil tak, že žádná mimořádná priorita se ochraně klimatu dávat nebude. Nově se ministr soustředí spíše na adaptaci na změnu klimatu než na zmírnění jejích dopadů. Zájmy Evropské unie, která chce emise ještě snižovat, totiž podle něj srážejí konkurenceschopnost české ekonomiky.

Ideologický Bursík a ideologický Drobil

Drobilova současná náměstkyně a exministryně Rut Bízková dříve uvedla, že Bursíkův tlak na ochranu klimatu se dal vnímat jako ideologický. "Když je prioritou boj proti klimatu bez ohledu na dopady na českou ekonomiku, pak je to ideologizace," řekla.

"Ministr Drobil má potřebu vymezovat se proti mně a zeleným. Hovoří o odideologizaci ministerstva, avšak sám ho ideologizuje," reagoval Martin Bursík v Lidových novinách a narážel přitom na to, že jako jednu z prvních změn na ministerstvu zavedl Drobil formální oblečení.

MARTIN BURSÍK

Martin Bursík

"Priority ministerstva životního prostředí, které byly dříve nastaveny, ministr Drobil prosadit nechce. Oslabí resort a rádoby populárně vyjde vstříc průmyslu, ale ve skutečnosti jej oslabí. Když nepůjde vstříc modernizaci a inovacím, průmysl přestane být konkurenceschopným."

Za Bursíka bylo ministerstvo životního prostředí pro průmyslníky obávanou institucí, nyní si podle všeho budou firmy s ministerstvem rozumět.

"Ministr Drobil není v otázce životního prostředí expert. Neorientuje se v oblasti. Bude chválen za to, že je slabý. Až příliš jde na ruku těm průmyslovým odvětvím, která nejsou ochotna se modernizovat. Dojde ke zhoršení kvality ochrany životního prostředí," dodal Bursík.

Mikronésie nemá do rekonstrukce Prunéřova co mluvit

Ideologicky se podle Drobila zachovalo ministerstvo také za ministra Jana Dusíka, který z čela resortu odstoupil poté, co odmítl rozhodnout o modernizaci hnědouhelné elektrárny Prunéřov II. Rekonstrukci energetickému gigantu ČEZ schválila až ministryně Bízková, která pro společnost dříve pracovala.

"Dopady klimatu v Mikronésii mě zajímají, pokud nenarušují práci v České republice," reagoval Drobil na to, že ministr Dusík, nominovaný zelenými, se při rozhodování o rekonstrukci zabýval i připomínkami od tichomořského státu.

"Prunéřov zdaleka není jen o Mikronésii vs. České republice, ale vůbec o ochraně klimatu oproti ostatním složkám životního prostředí. Opatření, která se mají dělat, tak musí mít určitou proporcionalitu. Možná vidí pan ministr proporce jinde, než jsem je viděl já," reagoval úřednický exministr a současný externí poradce ministra Jan Dusík.

Dodal, že se snažil, aby rekonstrukce Prunéřova proběhla, protože současný stav elektrárny je pro ovzduší rizikový. "Kdežto třeba Strana zelených nebo některé další organizace tvrdily, že žádná rekonstrukce proběhnout nemá. Je to o vyvážení toho, kde stojí ochrana klimatu vůči zbytku ochrany životního prostředí a jaké náklady jsou přiměřené - v tom bychom se možná s panem ministrem lišili," reagoval Dusík.

Na klima se adaptujeme

Současný ministr Drobil redakci iDNES.cz potvrdil, že se chce více soustředit na adaptaci na negativní dopady změn klimatu v České republice.

"Ministr podporuje rychlé nalezení nové mezinárodní globální dohody o ochraně klimatu, která by pomohla přizpůsobit se globálním změnám i v nejzranitelnějších rozvojových zemích, mezi které patří bezesporu i Mikronésie. Především se však chce věnovat ochraně klimatu na úrovni České republiky a soustředit se na posílení adaptačních opatření na negativní dopady změny klimatu v naší republice," uvedla ředitelka odboru vnějších vztahů ministerstva Ilona Chalupská.

JAN DUSÍK

Ministr životního prostředí Jan Dusík.

"Četl jsem koaliční smlouvu, ještě ne programové prohlášení vlády. Řada pozitivních věcí na ministerstvu životního prostředí pokračuje. Je to například zákon o ovzduší, zákon o odpadech či řešení zemědělského půdního fondu. Já budu doufat, že pan ministr uspěje v tomto obhajování ekologické agendy."

"Ta adaptace se musí dělat současně s mitigací klimatických změn (zmírňování - pozn. red), nelze se soustředit jen na jednu věc. Každopádně děláme kroky, jako je třeba program úspor energií a obnovitelných zdrojů, které budou dál pokračovat i za pana ministra Drobila. Není to tak, že bychom jakoukoli mitigaci přestali dělat a věnovali se pouze adaptaci," vysvětlil Dusík.

"O emisích nic neví"

Drobil chce ulevit především malým a středním podnikům, v regulaci emisí chce zohlednit množství vypouštěných látek. Podle Bursíka Drobil neví, o čem mluví. "Nejde o to, kolik objemu emisí kdo vyprodukuje, ale o jaké typy znečišťujících látek se jedná. Tenhle detail již panu ministrovi utekl," poznamenal v LN Bursík.

Ministerstvo nyní připravuje Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách České republiky. "Určitě budeme diskutovat o sbližování a koherenci všech připravovaných strategických politik ČR, které se týkají budoucího energetického mixu, a tím i celkových emisí skleníkových plynů. Jde především o státní energetickou koncepci, surovinovou politiku ČR, státní politiku životního prostředí a také politiku ochrany klimatu. Teprve potom se ukáže, co je pro nás účinné a efektivní a co se jeví jako neúčinné a zbytečné," vzkázala Chalupská.

EMISE A ZÁVAZEK EU

EU se zavázala snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 30 procent. Dala si podmínku, že i ostatní průmyslové země se budou více snažit. Proti přijetí závazku byly Itálie, Polsko, Maďarsko a Rakousko, které tvrdí, že snížením emisí o 20 procent již EU udělala dost.
České podniky zatím mají emisní povolenky zdarma a energetická společnost ČEZ na nich loni vydělala 305 milionů korun, v roce 2008 téměř dvě miliardy korun a v roce 2006 tři miliardy korun.
Na dosavadním obchodu s povolenkami vydělala i celá ČR, mohla totiž prodat volné kredity za oxid uhličitý nevypuštěný v 90. letech, na konto Státního fondu životního prostředí se tak dostalo zhruba 18 miliard korun.

Zdroj: ČTKHlavní zprávy

Další z rubriky

O poslanecký mandát se v letošních volbách uchází 7 524 kandidátů. (19. října...
Volebních kandidátů je nejvíce v historii, do Sněmovny chce 7 524 lidí

O místo v Poslanecké sněmovně v letošních volbách usiluje 7 524 kandidátů, což je nejvyšší počet v historii. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek poskytl Český...  celý článek

Zteč mechanizované jednotky na Dnech NATO v Ostravě
PŘEHLED: Co ve volbách slibují strany pro armádu a obranu

Jak se politické strany a hnutí, ucházející se o přízeň voličů ve sněmovních volbách, staví k otázkám zajištění bezpečnosti a obrany? Přinášíme ucelený...  celý článek

Ilustrační foto
Teplé počasí vydrží do neděle, po víkendu se zatáhne a přidá se déšť

Ranní mlhy se během čtvrtečního dopoledne rozpustí, den tak bude teplý a slunečný s teplotami kolem 18 °C. Míst, kde se mlhy nebo nízká oblačnost udrží po celý...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.