Šéfka Suverenity Jana Bobošíková a její kolegyně Jana Volfová dorazily na

Šéfka Suverenity Jana Bobošíková a její kolegyně Jana Volfová dorazily na diskusi akce D.O.S.T. na téma, zda zachraňovat Evropskou unii, nebo z ní vystoupit. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Dříve, než z EU odejdeme, rozpadne se, notovali si čeští euroskeptici

  • 1351
Nejtvrdší kritici Evropské unie v Česku předvídají, že se Unie rozpadne dřív, než z ní země stihne odejít. Na diskusi z cyklu Hovory na pravici dorazila v pondělí večer opravdu pestrá skupina lidí. Nechyběla bývalá europoslankyně Jana Bobošíková, ekonom Miroslav Ševčík či senátor Petr Pakosta, který opustil ODS.

Sál, který si pronajala neparlamentní Akce D.O.S.T., se brzy téměř zaplnil. Dorazil i například nakladatel Alexandr Tomský či poslanec ODS Aleš Rádl.

Bobošíková, která dříve potvrdila, že se bude chtít v přímé volbě ucházet o zvolení na Hrad, přišla i s manželem Pavlem a stranickou kolegyní Janou Volfovou, dříve poslankyní ČSSD.

"Nevěřím, že se Česku podaří vystoupit z Evropské unie. Dřív se rozpadne, má k tomu dobře nakročeno," zahájil zostra prvním diskusním příspěvkem šéf neparlamentní Strany svobodných občanů Petr Mach.

"Nevidím otázku tak, zda Evropskou unii zachraňovat, či z ní vystoupit. Co tam ještě pohledáváme?" navázal na něj Pakosta. Ideální je ale podle něj počkat, až se to rozsype samo. "Ono to moc dlouho nepotrvá," předvídá senátor Pakosta.

"Nejlepší by byl řízený rozpad eurozóny," prohlásil děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík. Kritizoval "eurokracii", kterou podle něj tvoří 500 až 600 tisíc politiků, úředníků, administrativních pracovníků, lobbistů a novinářů. "Ti jsou napojeni na evropské struktury a jejich rozpočty," řekl Ševčík.

Euroskepticky orientovaný novinář Lukáš Petřík si utahoval z Evropské unie kvůli tomu, že si její hymnu nikdo nezazpívá a že v jejím čele stojí lidé, jejichž jména si nikdo nevybaví. "Nejlepší alternativa by byla, že se to rozpadne celé," prohlásil.

S tím, že "se to" rozpadne samo, nesouhlasila Bobošíková. Je nyní podle ní na premiérovi Petru Nečasovi, aby se choval jako premiér suverénní země a nezměnil názor na to, že se Česko nemá přidávat ke smlouvě o rozpočtové unii. Tu ze zemí Evropské unie odmítá ještě Velká Británie.

Podepisovalo se prohlášení "Ano Evropě svobodných národů"

Velký zájem přítomných vyvolalo prohlášení nazvané Ano Evropě svobodných národů, pod které se na akci sbíraly podpisy.

"Chceme Evropu suverénních států, hrdě se hlásící ke svým duchovním kořenům a civilizačním úspěchům. Odmítáme Evropu rozpouštějící své národy a jejich státní útvary ideologiemi internacionalismu a multikulturalismu," píše se v textu.

Signatáři prohlášení protestují proti tomu, aby se finanční a hospodářská krize stala záminkou pro vznik fiskální a politické unie, aniž by bylo zřejmé, že si to většina obyvatel Evropské unie přeje. Obracejí se proto na české politiky, aby nepřistoupili na "diktát mocných", kteří podle nich usilují o vymazání suverénní České republiky z politické mapy Evropy.

"Úsilí nadnárodních elit a jejich ideových spojenců v členských státech EU o přetvoření Evropské unie v postdemokratický státní útvar, reálně znemožňující politiku na národní úrovni, patří do kategorie politických utopií, před kterými chceme důsledně varovat," píše se v prohlášení "Ano Evropě svobodných národů", které lze vnímat jako nový manifest českých euroskeptiků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video