Karel Schwarzenberg s německým velvyslancem Detlefem Lingemannem (vpravo) a

Karel Schwarzenberg s německým velvyslancem Detlefem Lingemannem (vpravo) a jeho rakouským kolegou Ferdinandem Trauttmansdorffem na oficiálním představení projektu na podporu německého jazyka s názvem Šprechtíme (27. září 2011) | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Dřív německy uměl každý vzdělaný Čech, podpořil kníže výuku jazyka

  • 2238
Byly doby, kdy každý vzdělaný Čech uměl jak česky, tak německy. Teď přišla doba, abychom se do těch časů vrátili. Taková slova pronesl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg při představení projektu Šprechtíme, který podporuje výuku němčiny v Česku.

"Čech nemůže očekávat, že se v německy mluvící zemi dostane na čelné pozice, když neumí jazyk. To jsou prostě iluze," sdělil Schwarzenberg.

Ministr zahraničí ale připomněl i své humorné zkušenosti. "Když například v české restauraci připravují jídelní lístek v němčině, tak je to vždycky sranda a ne vždy ten překlad dokáže někoho přilákat," vtipkoval ministr.

"Češi měli vždycky jisté potíže s němčinou. Máme ale zájmy jak obchodní, tak kulturní, abychom se naučili německy," uvedl Schwarzenberg.

Projekt podporuje i zpěvačka Marta Jandová, která se dokázala prosadit za hranicemi právě díky němčině. "Já bych bez jazyků ve světě neudělala ani krok a jsem moc vděčná, že jsem dostala tu příležitost," řekla patronka projektu.

Podobný projekt jako ten český už Německo se svými sousedy uspořádalo. "Je to velmi důležité a máme z toho radost. Něco podobného jsme dělali i v Itálii a Polsku a projekty měly velký ohlas. Doufáme, že tomu bude tak i tady," řekl německý velvyslanec Detlef Lingemann.

Zmínil také pracovní možnosti, které se německy mluvícím Čechům otevírají. "Dnes firmy říkají, že je problém sehnat pracovníky, kteří by mluvili anglicky i německy. Mluvit anglicky je samozřejmě dobré, ale většina německých firem považuje alespoň základní znalost němčiny za velice důležitou," uvedl Lingemann.

Vzorem pro jazykovou osvětu jsou podle rakouského ambasadora multilinguální země. "Příkladem je třeba Švýcarsko nebo Lucembursko, kde se mluví více jazyky. Toho bychom chtěli dosáhnout i tady," sdělil rakouský velvyslanec Ferdinand Trauttmansdorff.

Organizátoři uvedli, že více než 1 300 kilometrů společné hranice, propojení ekonomik a historie jsou další důvody, proč bychom se měli učit německy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video