Vojáci zaútočili na mešitu v Islámábádu

Vojáci zaútočili na mešitu v Islámábádu | foto: Reuters

Drama v mešitě končí, vojáci prý přemohli radikály

  • 35
Osmidenní krvavé drama u Červené mešity v Islámábádu skončilo. Pákistánská armáda tvrdí, že náboženský komplex po dvou dnech těžkých bojů "vyčistila" od vzbouřenců. Při střetech zemřely desítky lidí včetně vůdce radikálů Abdula Rašída Gházího.

Zabezpečili jsme celou mešitu i náboženskou školu, citovala agentura Reuters vojenské zdroje. "První fáze operace je u konce. Uvnitř už nejsou žádní radikálové," řekl mluvčí armády Vahíd Aršad.

Vojáci prý stále procházejí labyrint mešity a přilehlých budov, aby z nich odklidili miny a nevybuchlou munici. Odnášejí také těla mrtvých. Poslední dva dny bojů si vzaly na osm desítek obětí včetně asi deseti vojáků.

"Mezi těly nejsou ženy ani děti. Velká skupina žen se stále držela pohromadě a společně se také dostala ven," sdělil předseda pákistánské vlády Šaukat Azíz. Měl na mysli skupinu sedmadvaceti žen a tří dětí, které z mešity odešly už v úterý.

Údaje o mrtvých ještě nemusejí být konečné. Ovšem jisté je, že zahynul i vůdce radikálů Abdul Rašíd Ghází. Ten, který do světa vyhlašoval své odhodlání zemřít za Korán mučednickou smrtí.

Osm krvavých dní
Červená mešita, ležící nedaleko centra pákistánské metropole, je známou baštou islámských radikálů. Úřady ji chtěly několikrát zavřít, ale nikdy se jim to nepodařilo.

Nynější krize se vyostřila minulé úterý poté, co studenti napadli policisty. V komplexu pak zůstaly zabarikádovány stovky lidí. Radikálové tam drželi ženy a děti jako rukojmí. Vojáci a policisté areál mešity a přilehlé školy obléhali, v přestřelkách přibývalo mrtvých.

Značná část ozbrojenců se pak vzdala a uvnitř zůstalo jen tvrdé jádro odhodlané zemřít mučednickou smrtí. Studentům se nelíbí režim v Pákistánu. Považují ho za zkažený. Když padneme, začne v zemi islámská revoluce, která dá poměry do pořádku, doufali.

Neúspěšné vyjednávání
Počátkem tohoto týdne se věci měly hnout kupředu. V pondělí nechal pákistánský prezident Parvíz Mušaraf sestavit vyjednávací tým a poslal ho za Gházím. "Nabídli jsme mu hodně, ale nehodlá přistoupit na naše návrhy," prohlásil po devíti hodinách strávených v mešitě šéf vyjednavačů.

Vláda proto rozhodla vzít svatyni přímým útokem, kterému se až doposud vyhýbala v obavě ze zbytečného krveprolití. Vojáci se setkali s tuhým odporem ze strany radikálů, ovšem po několika hodinách už podle svého mluvčího kontrolovali na dvě třetiny komplexu a vzbouřence se jim podařilo zahnat do podzemí.

V úterý v podvečer už se mluvilo o konečné fázi bojů, nicméně detonace a střelba byly slyšet i dnes ráno. Vedle Abdula Rašída Gházího zemřela i jeho matka, která se údajně udusila kouřem. Agentury hovoří o zhruba osmdesáti obětech bojů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video