Obchodní loď Dubai Moon uvízla v divoké bouři | foto: NATO

Drama na moři: válečná loď zachránila námořníky z tropické bouře

  • 0
Přímo uprostřed tropické bouře uvázla poblíž souostroví Sokotra obchodní loď Dubai Moon. Původní záměr posádky, vyhnout se somálským pirátům, se změnil v boj o život s běsnícím oceánem. Námořníky zachránila až válečná loď NATO, která v oblasti hlídkuje v rámci protipirátské operace.

Když se před týdnem velká nákladní loď Dubai Moon na své trase snažila vyhnout obvyklým lovištím somálských pirátů, nikoho z třiadvacetičlenné posádky by nenapadlo, že budou tak či tak bojovat o své životy.

Velitelství NATO pro námořní operace nyní zveřejnilo popis dramatické záchrany námořníků britskou válečnou lodí Chatham.

Fregata královského námořnictva v posledních týdnech hlídkuje spolu s flotilou NATO v oblasti Adenského zálivu a v Indickém oceánu v rámci protipirátské operace Ocean Shield. Když britští námořníci uslyšeli tísňové volání z nákladní lodi, byli asi 80 mil západně od souostroví Sokotra.

Posádka nákladní lodi vjela jihozápadně od souostroví do silné bouře, která se po chvíli změnila v divokou tropickou cyklonu provázenou obrovskými vlnami a silným větrem. Bouře velkou nákladní loď doslova uvěznila a unášela ji směrem k ostrovům.

Válečná loď okamžitě vyjela námořníkům na pomoc. Bouře mezitím unášela plně naloženou loď k ostrovu Jazifat a situace na palubě byla kvůli pohybujícímu se nákladu velmi riskantní, uvádí se ve zprávě Aliance.

Posádku evakuovaly palubní vrtulníky

Aby velké plavidlo neuvázlo na mělčině, nechal kapitán spustit kotvy. To sice nezaručovalo bezpečí, ale loď už alespoň nebyla unášena k nedalekým útesům. Střet s nimi by pravděpodobně znamenal potopení.

Po čase se podmínky mírně zlepšily a velitel Chathamu Simon Huntington mohl zahájit záchrannou operaci, která nakonec na rozbouřeném moři trvala déle než tři hodiny. Pomocí palubních vrtulníků Lynx britští námořníci evakuovali postupně celou posádku z nákladní lodi, která se mezitím nebezpečně naklonila na bok.

"Záchrana probíhala v těch nejnáročnějších podmínkách, které si lze na moři představit. Jsem pyšný na svou posádku," popsal stručně události velitel britské fregaty Simon Huntington. Jak dodal, operace uprostřed tropické bouře dokonale prověřila lidi i techniku.

"Normálně se pohybujeme v blízkosti pobřeží. Tentokrát jsme ale museli dál na moře, abychom se vyhnuli pirátům," vysvětlil kapitán nákladní lodi Hassan Madar, proč se s plavidlem dostal přímo do bouře. "Kdyby nás nezachránila loď NATO, čekala by nás smrt. Byli jediní, kteří reagovali na naše volání o pomoc, vděčíme jim za život," prohlásil kapitán.

Operace Ocean Shield

NATO má v současnosti v rámci operace Ocean Shield v oblasti flotilu pěti válečných plavidel - britskou fregatu Chatham (vlajková loď), americký torpédoborec Cole, tureckou fregatu Gelibolu, řeckou válečnou loď Limnos a italskou fregatu Scirocco. Od počátku roku se námořníkům podařilo několik úspěšných zásahů proti pirátům. V únoru například poslala dánská válečná loď Absalon ke dnu hned tři "mateřské koráby" pirátů. Aliance už oznámila, že protipirátskou operaci prodlouží až do konce roku 2012.

, natoaktual.cz

Video