Někteří poslanci ČSSD Krausovi nevěří a celým případem se bude zabývat vedení strany.

Někteří poslanci ČSSD Krausovi nevěří a celým případem se bude zabývat vedení strany. | foto: Michal Šula, MF DNES

„Drahý Krausi, smlouvu prodloužíme,“ psali z Ghany

  • 1145
Šéf poslanců ČSSD Michal Kraus se sice stále snaží distancovat od projektu na získání ghanského podniku na kakao, ale MF DNES získala další důkaz, že hrál v celé investici klíčovou roli.

V lednu 2002 dorazil do Poslanecké sněmovny na adresu sociálnědemokratického poslance Michala Krause pozoruhodný dopis. Byl z Ghany. Tedy ze země, kde Kraus trávil v září 2001 jedenáct dní s kontroverzním podnikatelem Františkem Rigem. Kraus dodnes trvá na tom, že byl v Ghaně jen jako turista a že s Rigovým jednáním o nákupu 31 procent akcií ghanského podniku na zpracování kakaa neměl nic společného.

"Turistovi" Krausovi však 12. ledna 2002 psal do Sněmovny přímo ředitel státní privatizační agentury NTHC v Ghaně A. Q. Barnor. A nebyla to pozvánka na turistickou cestu.

"Drahý pane Krausi," začal Barnor důvěrně a ještě důvěrněji pokračoval: "Rádi bychom Vám potvrdili, že podepíšeme dodatek ke smlouvě mezi firmou ProAfri a společností NTHC. Tento dodatek prodlouží platnost smlouvy do konce března."

Barnor tím oznamoval, že i když vypršela platnost původně dohodnuté smlouvy o privatizaci podniku na kakao, kterou v září 2001 v Ghaně podepsal Rigo i Kraus, ghanská strana to s českou stranou ještě zkusí.

Rigo, jehož v Ghaně Kraus doprovázel, totiž stále neměl k dispozici 15 milionů dolarů nutných k odkoupení akcií ghanského podniku. Rigo dnes tvrdí, že peníze měl zajistit Kraus a že měly být z úplatku za státní zakázku, která se ale stále odkládala.

Kdyby nebyl Kraus v týmu privatizátorů, proč by mu Barnor psal? Kraus si nedokáže postup ghanských úředníků vysvětlit. "Nevím, co africké straně říkal pan Rigo, který absolvoval během naší cesty celou řadu jednání, u nichž jsem nebyl. Já jsem zásadně vystupoval jako nestranný pozorovatel," trvá na svém Kraus.

Říká také, že on byl při podpisu smlouvy o investici jen jako svědek, ale podepsal se jako "director". To prý v euforii.

ODS: Jsou to pohádky
Opoziční ODS vyzvala Krause k odstoupení. "Pohádka Krause o tom, že jel do Ghany jako turista, smlouvy o zakoupení podniku na zpracování kakaových bobů podepsal jako ředitel v pouhé euforii a převod dvou milionů korun přes účet jeho matky uskutečnil kvůli zablokování účtu podnikatele Riga, je stejně věrohodná jako pohádka Stanislava Grosse o řešení jeho bytové kauzy trojicí Vik– Rod–Simkanič," uvedl šéf ODS Mirek Topolánek.

"Krausův přístup a přístup premiéra Paroubka, který kauzu zametá pod koberec, nastoluje spíše africké poměry. Není divu, že se země propadá v žebříčku korupce na úroveň Namibie," prohlásil Topolánek.

Premiér Paroubek ještě v pondělí tvrdil, že na případu nevidí nic zlého. Někteří poslanci ČSSD však Krausovi nevěří a celým případem se bude zabývat vedení strany. "Čumím, čumím," podivoval se v televizi Nova Krausovým výrokům poslanec Miloš Titz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video