Dragoun skrýval padělky za 220 milionů

  • 12
Plzeň - Západočeští celníci a policisté vydali konečný účet za razii na chebské tržnici Dragoun. Zabavili zboží za 220 milionů korun a odhalili dílny na padělané zboží. Účtenku ale není komu předat - stíhán dosud nikdo není. Trhovci se totiž jako obvykle ke zboží nehlásí.

"Právě skutečnost, že jsme zmapovali organizaci výroby a zásobování stánků na tržišti, pro nás měla největší cenu," konstatovala mluvčí západočeských celníků Jitka Blahutová. Zřejmě největším překvapením byl objev výrobny cigaret.

Akce, která trvala od úterý do pátku minulého týdne, byla výjimečná tím, že kontrola poprvé pronikla až do uzamčených nebytových prostor. Povolení k tomu vydal okresní státní zástupce.

Blahutová vysvětlila, že celníci o podobné povolení žádali bez úspěchu již v minulosti.

"Policistům se nyní podařilo předložit natolik odůvodněné podezření, že souhlas získali," vysvětlila mluvčí. Její slova potvrdil chebský okresní státní zástupce Václav Oplt, který ale odmítl upřesnit, jakými důkazy policisté své podezření podložili.

Zátah v Dragounu chebští kriminalisté připravovali několik měsíců. Po vyhodnocení akce chce policie v raziích pokračovat i jinde.

"Všechny velké tržnice na Chebsku se budou kontrolovat," řekl agentuře ČTK náměstek ředitele chebské policie Josef Brož. Na řadu podle něj přijdou tržiště u hraničních přechodů Svatý Kříž, Aš, Vojtamov a Pomezí.

Také podle ředitele západočeských  celníků Karla Mojžíše bude těchto kontrol přibývat, protože zejména se vstupem země do Evropské unie porostou jejich pravomoc.

Oděvy se upravují až u nás
Celníci mají nyní v rukách věrohodné vysvětlení dávného rébusu: jak je možné, že do země přichází takové obrovské množství padělaného zboží pro tržnice, a oni je nedokáží na hranici nebo na vnitrozemských celnicích zachytit?

"Potvrdila se domněnka, že velká většina zboží přichází do země čistá, bez nášivek s renomovanými značkami," vysvětlila Blahutová. "Zboží je řádně proclené a  proti jeho prodeji v tuzemsku nelze nic namítat. Ale v tržnicích, zejména v těch velkých, kde jsou zděné objekty, pak obchodníci na textil, boty či batohy přidělávají nášivky," dodala.

Výroba cigaret celníky překvapila nejvíce
Zatímco u mnoha druhů zboží prodávaného na tržnicích lidé pravděpodobně tuší, že není originální, cigarety zákazníci většinou vnímají jako něco, co z černých dílen vyjít nemůže.

V Dragounu se celníci přesvědčili o opaku. Na rozdíl od sterility továren na cigarety, kde se tabáku ani obalů při celé výrobě nedotkne lidská ruka, vyráběli Vietnamci padělky cigaret Marllboro v otřesných podmínkách.

„V místnostech, kde zboží skladovali, byla taková špína a vlhkost, že je hrůza pomyslet, jak vypadala samotná výroba,“ komentovala Blahutová situaci v Chebu.

Padělky byly ale podle jejích slov dokonalé. Cigarety nejenže měly kolky, ale dokonce i proužek s aktuální akcí výrobce - spotřebitelskou soutěží. Padělek kolku byl velmi zdařilý - na první pohled je těžko rozpoznatelný. Ale při použití ultrafialové lampy papír nezáří tak, jako u originálu.

Sedm cédéček vypálil stroj za pět minut
Ani pirátské nosiče hudby a filmů se do chebské tržnice nemusely dovážet. Celníci našli na konci jedné z temných chodeb kovová dvířka. Byla velká jen jeden metr krát půl metru. Za nimi se nacházela relativně čistá místnost se třemi počítači, každým vybaveným čtečkou a sedmi vypalovačkami. Sedm kopií stroj vyráběl za pět minut.

 V dalších místnostech byly stohy prázdných krabiček, stejně jako hromady vypálených cédéček s okopírovanými obaly. Obrázky na cédéčka padělatelé vytvářeli jednobarevným sítotiskem - matrice celníci v dílně rovněž našli.

„V Dragounu fungovala i jakási videopůjčovna. Už asi nezjistíme, jestli sloužila pro samotné trhovce, nebo pro zákazníky,“ upřesnila mluvčí celníků.

Co se našlo
Výsledkem razie v tržnici Dragoun z minulého týdne je zabavené zboží v hodnotě více než 220 milionů korun. Největší část z toho tvořil textil, kterého bylo za 161 milionů korun, za dalších téměř 38 milionů korun zabavili celníci obuvi.

Tržnice skrývala 22 tisíc pirátských nosičů hudby či filmů v celkové hodnotě 13,4 milionu korun a v celních skladech skončilo půl druhého milionu cigaret za 633 tisíc korun.

Policisté posílili během akce svůj tým ze čtrnácti o dalších devět lidí, celníkům přijeli na pomoc kolegové z Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Prahy a Hradce Králové. Kontrola trvala čtyři dny, přesto postihla jen menší část věhlasné tržnice.

Celníci tvrdí, že i tak zabavili historicky největší množství zboží na jednom místě. Mnoho stánků zůstalo nedotčených. „Z našeho hlediska by to ale bylo paběrkování. Největší cenu mělo zabavení zboží ze skladů a odhalení dílen,“ komentovala výsledky razie Jitka Blahutová.

,

Video