Dozorci v nacistickém táboře Belzec. Samuel Kunz je na fotografii třetí zprava s mandolínou v ruce.

Dozorci v nacistickém táboře Belzec. Samuel Kunz je na fotografii třetí zprava s mandolínou v ruce. | foto: wyborzca.pl

Dozorce z vyhlazovacího tábora Belzec zemřel před začátkem svého procesu

  • 8
Třetí nejhledanější nacistický zločinec zemřel ještě před začátkem svého procesu. Samuel Kunz za druhé světové války působil jako šéf dozorců ve vyhlazovacím táboře Belzec. Obžaloba ho vinila z podílu na vraždě 430 tisíc Židů.

Samuel Kunz zemřel 18. listopadu v Bonnu ve věku 89 let. "Fakt, že se ho před smrtí nepodařilo odsoudit, je nesmírně frustrující," řekl agentuře AP Efraim Zuroff z Centra Simona Wiesenthala. Kunzovo jméno figurovalo na třetím místě seznamu organizace, která stíhá nacistické zločince.

BELZEC

První z vyhlazovacích táborů postavených ke splnění cíle Aktion Reinhardt - nacistického plánu vyvraždit Židy žijící v polském Generálním gouvernementu. V táboře poblíž Lvova bylo zavražděno asi 435 tisíc Židů z oblasti Lublinu a Haliče a neznámý počet Romů a Poláků. Nacistickou vražednou mašinerii v Belzecu přežili jen dva lidé - Rudolf Reder a Chaim Hirszman. V prosinci 1942 nacisté tábor uzavřeli. Oběti v masových hrobech spálili a židovské svědky kremací poslali do Sobiboru. Kvůli nedostatku svědectví je o fungování tábora známo jen velmi málo informací.

"Bylo však dosaženo aspoň malého dílu spravedlnosti," poukázal Zuroff na význam obvinění bývalého dozorce z Belzecu. Vyšetřovatelé obvinili starce v červenci. Podle nich se aktivně účastnil celé vražedné mašinérie v Belzecu od vyvádění obětí z vlaků po jejich zplynování a házení mrtvol do hromadných hrobů.

Z Rudé armády do Belzecu

Vyšetřovatelé ho také obvinili ze dvou individuálních excesů, při kterých měl zastřelit deset Židů. Datum procesu nebylo do Kunzovy smrti určeno. Kunz nikdy nezapíral, že od ledna 1942 do července 1943 v táboře působil.

"Zjevně jsme viděli, že tu byli Židé vyhlazováni, a pak rovněž spalováni. Denně jsme cítili zápach," řekl podle ČTK Kunz. Popíral ovšem, že by se podílel na vraždění.

Kunz byl původem povolžský Němec, který bojoval v řadách Rudé armády. V roce 1941 ho zajali Němci a on jako tzv. Volkdeutsche dostal nabídku ke spolupráci. Po výcviku v táboře SS Trawniki poblíž Lublinu nastoupil v Belzecu.

Po válce obdržel západoněmecké občanství a léta působil ve státních službách. Od 60. let svědčil u soudu proti několika jiným pachatelům válečných zločinů, sám ale nikdy obviněn nebyl. Jako svědek vystupoval i v probíhajícím procesu s Johnem Demjanjukem. Ten je obviněn, že se jako strážný podílel na vyvraždění 29 tisíc Židů v táboře Sobibor.

Belzec, Polsko


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video