Dozorce z Terezína se dostal před soud

Mnichov - (Od spolupracovníka MF DNES) - Dlouho očekávaný proces s Antonem Mallothem, dozorcem věznice gestapa v terezínské Malé pevnosti, začal včera odpoledne v Mnichově. Devětaosmdesátiletý muž, který je obviněn z trojnásobné vraždy a jednoho usmrcení v letech 1943-1945, se soudu úspěšně vyhýbal téměř půl století. Jeho chatrné zdraví nedovolilo, aby před tribunál předstoupil sám. Na invalidním vozíku ho přivezla stráž mnichovské věznice, kde je ve vazbě.

Mallotha sužuje rakovina jícnu, srdeční arytmie, řídnutí kostí, je téměř nevidomý. Přesto byl povolán před soud - činy, které nelze podle německých zákonů promlčet, spáchal jako zdravý muž plný síly. Přezdívali mu Krásný Toni.

První den soudního jednání trval jen dvě hodiny. Stejně tomu bude i v následujících dnech. Obžalovaný není podle lékařů schopen delšího líčení. I proto se soud koná přímo v mnichovské vyšetřovací věznici. Malloth, pověstný svou brutalitou, se kdysi rád honosil fyzickou silou.

Včera po většinu času jen upíral své poloslepé oči na soudce Hanreicha. Ten na obžalovaného apeloval, aby doznal své zločiny. "Byl by to velký den, pravděpodobně i pro vás," řekl Hanreich a dodal, že by Malloth ušetřil řadu vyčerpávajících zážitků sobě i svědkům, kteří přijeli do Mnichova z České republiky. Jde o české Židy, kteří byli vězněni v terezínské Malé pevnosti, nacisty zbudovaném ghettu. Prošlo jím na 140 tisíc lidí, pro mnohé se stalo pouze přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích koncentračních táborů.

Jednání probíhá v konferenčním sále mnichovského vězení. Mallotha, který trpí rakovinou jícnu a je téměř slepý, čeká pravděpodobně dvanáctitýdenní projednávání jeho případu.

Má cenu více než půl století od konce války soudit bývalého terezínského dozorce Antona Mallotha?
Hlasujte ZDE

Předpokládá se, že proces potrvá dvanáct týdnů. "Není podstatný rozsudek, ale to, že se soud vůbec koná," řekl včera Jan Munk, šéf památníku v Terezíně.

Šéf památníků v Terezíně Jan Munk označil v rozhovoru pro agenturu DPA zahájení procesu za velmi potěšující. "Náš úřad se velmi snažil, aby umožnil tento proces, který má symbolický význam. Tehdejší pachatelé musí vědět, že se nemohou cítit svobodni do posledního okamžiku svého života," uvedl Munk.

Šitler zase podle stejného zdroje lituje, že se tento proces neuskutečnil už v průběhu šedesátých let. "Mnozí svědci již zemřeli," řekl.

Mallothův případ se oživil v době, kdy v jihoněmeckém Ravensburgu probíhal proces s dalším příslušníkem SS Juliem Vielem (82). Za to, že na jaře roku 1945 zastřelil sedm židovských vězňů z terezínského ghetta, poslal Viela začátkem dubna ravensburgský soud na dvanáct let do vězení. Viel přijal verdikt bez pohnutí a na místě se odvolal. - více o případu Julia Viela ZDE.

Ještě před dvěma roky žil Anton Malloth bez obav. Státní návladní z Dortmundu a pověstný lovec nacistických válečných zločinců Herman Weissing tehdy znechuceně doznal, že zřejmě Malloth ujde spravedlivému trestu. "Šance postavit Mallotha před soud se rovná nule," prohlásil tehdy Weissing. "Přes veškeré úsilí se nám nepodařilo Mallothovi prokázat nepromlčené vraždy," dodal tehdy frustrovaně Weissing. "Byl příliš dlouho mimo dosah německé justice."

"Krásnému Tonimu" se skutečně podařilo po roce 1945 zmizet a uniknout trestu. Teprve v roce 1988 se zjistilo, že žije poklidně se svou dcerou Ingeborg na selském statku nedaleko Merana v italském jižním Tyrolsku.

Italské orgány zřejmě s případem Malloth nechtěly nic mít, a tak ho odsunuly jako německého státního příslušníka jednoduše do Spolkové republiky. S otevřenou náručí ho přijali v domově seniorů Am Wiesenweg v Pulheimu u Mnichova, kde mu přidělili pohodlný pokoj číslo 609. Péči o blaho Antona Mallotha pak převzala organizace Tichá pomoc pro válečné zajatce a internované, jejíž předsedkyní není nikdo jiný než dcera bývalého říšského vedoucího SS Heinricha Himmlera Gudrun. Ta na tom, aby Malloth v klidu a v pohodě dožil, nešetřila penězi. Jeho denní pobyt v luxusním domově seniorů stál zhruba 160 marek.

Ti, kteří požadovali Mallothovo postavení před soud, se však i poté, co v Dortmundu proti němu zastavili trestní stíhání, nevzdali naděje, že se přece jen dočká spravedlivého trestu. Především německý publicista Peter Finkelgrün, jehož dědeček byl jednou z Mallothových obětí, hledal nové důkazy o Mallothově řádění v Terezíně. A také nynější předseda Senátu České republiky Petr Pithart, jehož otec byl za války rovněž vězněn v Terezíně, usiloval, aby byl Malloth postaven znovu před soud.

Německá veřejnost byla na Mallothovy zločiny upozorněna i divadelní hrou Joshua Sobola Krásný Toni a o případu obšírně informovala také německá televizní stanice WDR. Průlom však nastal, teprve když se v České republice přihlásil svědek, který věrohodně dosvědčil Mallothovy vraždy.

Proces s Antonem Mallothem je zřejmě jedním z posledních s válečnými zločinci ve Spolkové republice. Nedávno, začátkem dubna, byl zemským soudem v Ravensburgu odsouzen 83letý bývalý SS-Unterscharführer Julius Viel k dvanácti letům vězení. Viel, který byl rovněž dozorcem v Terezíně, byl odsouzen za vraždu sedmi židovských vězňů, kteří byli nasazeni na jaře 1945 na kopání protitankových příkopů nedaleko Terezína.

Ředitel Ústředního úřadu pro vyšetřování válečných zločinů v Ludwigsburgu Kurt Schrimm právě oznámil, že jeho úřad prošetřuje pozadí dalších sedmi případů válečných zločinů. Jde například o zastřelení 26 italských neozbrojených partyzánů v červenci 1944 nedaleko Turínu, o vraždu 39 Romů a čtyř židovských občanů v dubnu 1945 u Záhřebu.

Snímek, k jehož reprodukci svolil Památník Terezín, ukazuje příslušníka SS Antona Mallotha (druhý zprava) s dalšími terezínskými dozorci na jezdecké vyjížďce. (23. dubna 2001)

Snímek, k jehož reprodukci svolil Památník Terezín, ukazuje příslušníka SS Antona Mallotha. Bývalý dozorce věznice gestapa v terezínské Malé pevnosti Anton Malloth byl přivezen na invalidním vozíku do soudní síně v Mnichově, kde s ním začal proces. (23.dubna 2001)

Bývalý dozorce z terezínské Malé pevnosti Anton Malloth před zahájením soudního procesu, který začal v Mnichově, 23. dubna 2001

Po více než půlstoletí od války stanul před soudem devětaosmdesátiletý Anton Malloth, kterému terezínští vězni přezdívali Krásný Toni, 23. dubna 2001

Devětaosmdesátiletý Anton Malloth je podezřelý z toho, že v židovském ghettu brutálně zavraždil tři vězně. Žaloba ho viní i z jednoho pokusu o vraždu. Bývalý dozorce je od loňského května ve vyšetřovací vazbě, 23. dubna 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video