Zdeněk Jičínský (vlevo) je nejstarším českým poslancem. Na snímku z roku 2002 s tehdejším velvyslancem v Rakousku Jiřím Grušou.

Zdeněk Jičínský (vlevo) je nejstarším českým poslancem. Na snímku z roku 2002 s tehdejším velvyslancem v Rakousku Jiřím Grušou. | foto: Petr Novotný, MF DNES

Doyen Sněmovny Zdeněk Jičínský odstoupil z kandidátky ČSSD

  • 143
Nejstarší český poslanec, 81letý Zdeněk Jičínský, odstoupil z pátého místa kandidátky ČSSD na Vysočině. "Profesor Jičínský nám oznámil, že nebude na kandidátce ze zdravotních důvodů," řekl krajský volební manažer Michal Šmarda. Strana teď musí narychlo rozhodnout, kdo politického nestora nahradí.

Šéfové ČSSD nyní zvažují možnosti, jak Jičínského na volitelné pozici vystřídat.

"Jsou možné dva postupy," sdělil Šmarda. Buď se všichni kandidáti za Jičínským posunou o jedno místo dopředu a na poslední příčku přijde náhradník. Další možností je, že na páté místo "přeskočí" některý z kandidátů původem z Pelhřimovska. Jičínský totiž vyhrál primárky právě tam.

Životopis

Narodil se 26. února 1929 v Ostřešanech u Pardubic. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1954 - 1964 pracoval jako docent na Vysoké škole politické, později působil na Právnické fakultě UK. Byl členem KSČ. Po roce 1968 byl donucen odejít z veřejného života. Podepsal Chartu 77. Do politiky se vrátil v roce 1989. V současnosti je členem ČSSD.

Dalším kandidátem z Pelhřimovska je Miloš Krbec na desátém místě, povoláním mistr. Následuje místostarosta Pelhřimova Bohumil Kovanda (14. místo). Na osmnácté pozici je tajemnice Hana Andělová - třetí a poslední kandidátka z okresu.

Šmarda vyloučil, že by byl místo Jičínského dosazen člověk, který zatím na listině vůbec není. "Na kandidátce se neobjeví žádné nové jméno," uvedl volební manažer ČSSD.

Jičínský začínal s politikou v 60. letech minulého století

Jičínský bude mít tento pátek 81. narozeniny. Jeho politická kariéra sahá až do 60. let minulého století.

V roce 1968 se stal poslancem České národní rady. Později byl vyloučen z KSČ. Po potlačení Pražského jara 1968 musel odejít z veřejného života. Do roku byl 1970 profesorem na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. O několik let později se stal jedním z prvních signatářů Charty 77.

V letech 1971 až 1977 pracoval Jičínský jako právník v pojišťovně, odkud dostal výpověď. Pak byl nezaměstnaný. V letech 1979 až 1989 byl právníkem v Mototechně.

V prosinci 1990 se stal poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění. V dolní komoře parlamentu je dodnes. Politickou "přestávku" měl jen po rozpadu Československa, kdy psal komentáře do deníku Právo.

Výrazně se podílel na formování Ústavy České republiky a dodnes patří k předním odborníkům na ni. V současnosti je také předsedou stálé sněmovní komise pro otázky ústavy a místopředsedou ústavně právního výboru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video