Downova syndromu bylo v minulosti méně

Vědci z univerzity v německém Tübingenu objevili na kostře ženy, která zemřela asi před 2550 lety stopy Downova syndromu. Kosti ženy, která se dožila asi 18 až 20 let, vykazují typické symptomy trizómie 21 (trojitá přítomnost chromozomu 21), způsobujícího tento syndrom., píše slovenský deník SME.

Alfred Czarnetzki, Nikolaus Blin a Carsten M. Pusch zkoumali pozůstatky koster 7 063 prehistorických a historických jedinců z kosterní sbírky univerzity.

Na kostech ženy bylo vidět několik znaků poukazující na Downův syndrom. Obličejová část lebky je plošší, její mozková část je naopak okrouhlejší. Trizómie 21 způsobuje kromě toho změny lebeční spodiny a zpomaluje kostnatění některých míst lebky.

Ze vzorků vědci usoudili, že Downův syndrom byl před tisíci lety méně rozšířený než v současnosti. Choroba dnes postihuje 0,3 procenta dětí, které se narodily ženám po 35. roku věku. Děti 15letých matek jsou postižené v rozsahu 0,06 procenta.

V halštatském období - starší době železné - dosahoval průměrný věk ženy 20-30 let. Kdyby ženy rodily velmi mladé, dalo by se předpokládat, že Downovým syndromem tehdy trpělo 0,06 procent dětí. Vzorky však ukázaly šestkrát menší frekvenci výskytu onemocnění.

Vědci se proto domnívají, že současné zvýšení počtu případů trizómie 21 zapříčinily jiné rizikové faktory, například kouření nebo antikoncepční prostředky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video