Hormonální antikoncepce (ilustrančí snímek)

Hormonální antikoncepce (ilustrančí snímek) | foto: Profimedia.cz

České firmy se učí dovážet léky, často antikoncepci z Británie

  • 43
Do Česka loni putovalo více než milion balení léků a obchodníci odhadují, že tento počet v dalších letech poroste. V Evropě jsou země, kde se léky prodávají výrazně levněji než u nás, proto se je vyplatí dovážet. Cenová výhoda ale ne vždy končí na straně pacienta, protože na ní vydělají hlavně lékárny či obchodníci.

Například u projímadla Guttalax činí v Česku cena výrobce (bez obchodní přirážky a daně z přidané hodnoty) 56,63 korun. V Řecku je to v přepočtu 44,82 korun.

Ve Francii zakázaná antikoncepce Diane 35 má v Česku cenu výrobce bez DPH 197 korun, v Portugalsku je to v přepočtu 126,17 korun.

Obchodníkům se proto vyplatí zaregistrovat si u nás dovoz takových léků. A to přesto, že se před dodáním do lékárny musí opatřit novým obalem nebo přelepem a příbalovým letákem v češtině.

Jednou z lékových skupin, která je pro dovoz nejvýhodnější, je antikoncepce. "V České republice je některá dvakrát dražší než ve Velké Británii, kde mají větší a liberálnější trh," uvedl David Rosecký, obchodní ředitel firmy Pharmedex. Ta s dovozem do Česka začala a nyní sem vozí léky ze 14 evropských zemí. Například z Velké Británie, Francie, Itálie, Řecka, Portugalska, Španělska nebo Rumunska.

Cenové rozdíly Pharmedex vykládá odlišností systémů veřejného zdravotního pojištění a rozdílnou politikou vlád.

Dovoz léčiv do ČR

Rok/Počet dovezených balení/Celková cena výrobce

  • 2013
    782 117 balení
    206 689 064 Kč
  • 2012
    839 571 balení
    219 602 141 Kč
  • 2011
    430 966 balení
    98 343 387 Kč

Pozn.: Data jsou vždy k třetímu čtvrtletí daného roku

Zdroj: SÚKL

Do Česka se dovážejí statisíce balení

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se k nám letos přivezlo jen za první tři čtvrtletí přes 780 tisíc balení za více než 206 milionů korun. Předloni to za stejné období bylo 431 tisíc balení za 98 milionů.

"Aktuálně je v režimu souběžně dovážených léků obchodováno 95 variant léčivých přípravků," informovala mluvčí SÚKL Lucie Šustková. Mezi ně patří léky hrazené z veřejného zdravotního pojištění i ty, které si platí pacient.

Nejdováženějšími léky za poslední necelé tři roky jsou Euphylin proti dušnosti, antikoncepce Mercilon a Detralex, kterým se léčí žilní onemocnění nohou, hemoroidy či bércové vředy.

Podle Asociace evropských distributorů léčiv (AEDL) byl první dovoz léku do Česka zaregistrován v roce 2008. "Naše republika je relativně novou zemí v Evropské unii a uvažovat o dovozech bylo možné teprve až se vstupem do EU. I pak trvalo několik let, než systém začal fungovat. Problematika dovozu je velmi složitá a člověk v ní může velmi snadno udělat chybu, což si nemůžeme dovolit," vysvětlil David Karásek ze společnosti Prag emporion, která obchoduje s léčivy a stejně jako Pharmamedex stála za vznikem AEDL.

Distributoři tvrdí, že dovozy léků jsou výhodné. Zlevňují cenu pro pacienta. Buď tím, že se na trh lék dostane levněji, nebo cenu pod tlakem importu sníží sám výrobce. Ne vždy ale pacient rozdíl pozná. "Jsou případy, kdy rozdíl ceny skončí u lékárníka," uvedl Rosecký. Podle Karáska to ale není časté, protože lékárny bojují o zákazníka. "A ten boj je dnes velmi tvrdý. Lékárenství se navíc potýká s velkými finančními problémy, protože cenová regulace je vůči lékárnám nepřátelsky naladěna," tvrdí Karásek.

Vývoz léčiv z ČR

Rok/Počet vyvezených balení/Celková cena výrobce u léčiv dodaných do zdravotnických zařízení/Celková distribuce léčiv v ČR

  • 2013
    7 726 326 balení
    111, 218 mil. Kč
    Celková distribuce činila 140,615 mil. balení za 28,802 mld. Kč.
  • 2012
    7 717 100 balení
    292,212 mil. Kč
    Celková distribuce činila 147,403 mil. balení za 30,317 mld. Kč.
  • 2011
    7 419 370 balení
    141,211 mil. Kč
    Celková distribuce činila 155,545 mil. balení za 30,217 mld. Kč.

Pozn.: Data jsou vždy k pololetí daného roku

Zdroj: SÚKL

Česko léky více vyváží než dováží

Dovoz však v Česku tvoří jen zlomek obchodu s léky. Jen za letošní první pololetí šlo do lékáren a zdravotnických zařízení přes 140 milionů balení za téměř 29 miliard korun. Za stejné období se z Česka vyvezlo 7,6 milionu balení léků za více než 111 milionů korun.

"Česká republika bude stále patřit mezi země s levnějšími léky a tedy i mezi země, ze které se léky vyvážejí. Poměr vývozu a dovozu se postupem času ale začne sbližovat," domnívá se Rosecký.

O obchodování s léky se v poslední době píše zejména v souvislosti s případy, kdy českým pacientům chybějí léky, které mají předepsané a berou je třeba i léta.

AEDL, která v ČR vznikla zhruba před rokem a nyní čítá pět členů, ale poukazuje na to, že léky často nechybí kvůli vývozu, ale kvůli nedostatkům surovin, vadám ve výrobě, pozastavení výroby nebo stahování některých šarží.

To se v říjnu stalo například u tří šarží inzulínového pera NovoMix 30 Flexpen. Úřady rozhodly o jejich stažení, do Česka pak zamířila náhradní šarže pera. Ministerstvo zdravotnictví ji preventivně zakázalo vyvážet, protože existovala obava, že by se bezvadná pera vyvezla do jiných evropských států, kde rovněž lék stahují. České ministerstvo tak vůbec poprvé zakázalo vyvézt lék.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video