Léky z konopí budou moci pacienti polykat, kouřit nebo inhalovat. Ilustrační foto.

Léky z konopí budou moci pacienti polykat, kouřit nebo inhalovat. Ilustrační foto. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lékař předepíše maximálně třicet gramů konopí pacientovi nad 19 let

  • 56
Ministerstvo zdravotnictví dokončilo návrh první vyhlášky ke konopné legislativě. Podle ní se v Česku budou moci prodávat čtyři druhy konopí pro léčebné účely. Onkologové či neurologové budou moci předepisovat maximálně třicet gramů sušené části rostlin na měsíc a to pacientům nad 19 let. O registraci na dovoz konopí však zatím nikdo nepožádal.

Návrh vyhlášky vyjmenovává čtyři druhy indikací, při kterých bude mít pacient na léčbu konopím nárok. Konkrétně je konopí určeno pro tlumení chronických bolestí, trvalé svalové ztuhlosti, nevolností či tiků při Touretteově syndromu, což je vrozené neuropsychiatrické onemocnění.

Komu a kdo lék napíše

Na léčbu budou mít nárok pacienti s chronickými neutěšitelnými bolestmi (zejména bolestí v souvislosti s onkologickým onemocněním, bolestí spojenou s degenerativním onemocněným pohybového systému, systémovým onemocněním pojiva a imunpatologickýmy stavy a neuropatickou bolestí), se spasticitou a s ní spojenou bolestí u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy, s nauzeou, zvracením, stimulací apetitu v souvislosti s léčbou onkologického onemocnění nebo léčbou HIV, při Touretteově syndromu.

Konopí naopak nebude možné užívat kvůli hojení chronických ran. Podle ministerstva zdravotnictví a SÚKL proto, že účinky takové léčby nejsou podloženy žádnou ze studií.

Konopí budou moci předepisovat lékaři těchto oborů: klinická onkologie, radiační onkologie, neurologie, paliativní medicína, léčba bolesti, revmatologie, ortopedie, infekční lékařství, vnitřní lékařství (pouze pro hospitalizované pacienty), psychiatrie.

Upřesňuje také, které druhy konopí se budou jako léčivo prodávat; bude to jen konopí seté a indické. Obsah účinné látky THC přitom bude muset být 19, 12, 14 a 6 procent. Sledovaný bude také obsah CBD (cannabidiolů), jenž bude muset být menší než jedno procento a u jednoho z druhů léčebného konopí musí dosahovat 7,5 procenta.

Vyhláška potvrzuje, že léčebné konopí mohou předepisovat jen specialisté. Vyjmenovává například onkology, revmatology, ortopedy, neurology nebo psychiatry.

Měsíční dávka pro jednoho pacienta bude maximálně třicet gramů. Podle ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) proto, že riziko zneužití konopí takto bude menší.

"Počáteční dávka by měla být nízká a v případě potřeby by měla být postupně zvyšována," radí lékařům ministerstvo a SÚKL ve zdůvodnění vyhlášky.

Podmínkou je, aby byl lék, užívaný ústy nebo inhalačně, předepsán elektronicky a jeho výdej byl tedy sledovatelný. Navíc vyhláška říká, že bude předepisován pouze pacientům od 19 let výše.

Návrh vyhlášky se v elektronické vládní knihovně připravované legislativy objevil na začátku tohoto týdne (celý jej najdete zde). V něm vyjmenovaná pravidla začnou platit ještě letos. "Chceme, aby to bylo od června," řekl náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Ten již dříve avizoval, že zavádění nových pravidel do praxe si vyžádá zhruba dva měsíce.

Vyhláška neříká nic o tom, jak se ke konopí mají chovat lékárníci. Ti předpokládají, že by s ním mělo být nakládáno stejně jako třeba s opiáty. "To znamená uchovávání v trezoru a vedení podrobné evidence," řekl iDNES.cz Stanislav Havlíček z České lékárnické komory.

O licenci zatím nikdo nepožádal

Legálnímu užívání léčebného konopí zatím ovšem brání jedna podstatná věc. Nenašel se nikdo, kdo by požádal o dovozní licenci. Právě dovoz je nyní jedinou legální možností, jak konopí k pacientům dostat.

Novela zavádějící léčebné konopí platí od letošního 1. dubna. O licenci k dovozu mohou podnikatelé od tohoto data žádat u ministerstva zdravotnictví. Podle něj už legislativně nic nebrání tomu, aby si zájemci žádosti o licence podávali. Odborníci poukazují na několik důvodů, proč se tak zatím nestalo.

Podle přednosty Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky Tomáše Zimy se teprve dotváří vyhlášky, navíc nějakou dobu potrvá, než potenciální dovozci dají dohromady potřebné dokumenty.

Mluvčí Petičního výboru za léčebné konopí Vendula Běláčková se domnívá, že zatím nevznikla poptávka po léčebném konopí a nezměnila se ani praxe předepisování lékařů. "Pokud lékař nemá přesnou představu o dávkování, tak lék nepředepíše," domnívá se Běláčková. Podle Zimy v tomto problém není. "Aby ho mohl někdo předepsat, musel by ho nejprve někdo dovézt," podotkl lékař.

Čekání na konopí v lékárnách může být podle Havlíčka velmi dlouhé. "Je to takový začarovaný kruh, příběh o kohoutkovi a slepičce," míní lékárník. Dokud se podle něj neobjeví první přípravky, které budou do této kategorie zařazeny, nebude pravděpodobně žádný lékař schopný jej předepisovat.

"Pokud jej nebudou lékaři předepisovat, velmi obtížně budou lékárníci hledat odpovědi na to, jak s těmito preparáty nakládat, a nevyvolá se pravděpodobně ani poptávka pacientů. Poptávka pacientů se nevyvolá právě proto, že chybí léčivý přípravek. A tím se kruh uzavírá a my budeme čekat na nějakého odvážlivce, zda nastartuje tuto kaskádu," domnívá se lékárník.

Redakce iDNES.cz také oslovila dva z několika největších distributorů léků v Česku, k otázce dovozu konopí se nevyjádřili. Podle deníku E15 deklarovala zájem o dovoz jedna z kalifornských společností.

V Česku už jeden konopný lék neprorazil

Havlíček poukazuje na to, že prodej konopí může ztroskotat na cenové politice. Léčebné konopí zatím nebudou hradit zdravotní pojišťovny a legální cesta počítá pouze s prodejem v lékárně. Do ceny konopí SÚKL ani ministerstvo zdravotnictví vstupovat zatím nebudou. Není tak jasné, na kolik léčba přijde; existují jen odhady.

Jeden gram sušené části rostliny z Nizozemska podle Havlíčka může přijít na 200 až 250 korun. Zhruba desetkrát méně stojí podle Běláčkové surovina v Izraeli, odtud je ovšem Česko podle Plíška zatím dovážet nebude. Měsíční léčba by při třiceti gramech proto mohla vyjít až na 7 500 korun. Sami pacienti dlouhodobě poukazují, že domácí pěstování, byť nelegální, vyjde mnohem levněji.

V Česku se už nyní může legálně prodávat jeden lék s vyšším množstvím THC. Je to ústní sprej Sativex (více o povolení jej prodávat čtěte zde). Podle Havlíčka se však do Česka dosud nepřivezlo ani jedno balení tohoto léku. Proč? "Měsíční léčba by pacienta stála dvanáct tisíc korun," zdůvodnil Havlíček. Také léčbu Sativexem zdravotní pojišťovny nehradí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video