Pavel Ploc před poslaneckou chatou v Harrachově.

Pavel Ploc před poslaneckou chatou v Harrachově. | foto: Roman Čejka

Dovolenou poslanců platí navzdory slibům stát

  • 22
Poslanci platí za ubytování v Harrachově 60 korun. Rozdíl do tržní ceny doplácí stát - z daní občanů. Předvolební slib Lubomíra Zaorálka z ČSSD, že poslanci přijdou o rekreaci dotovanou z daní, tak zůstává nenaplněn.

Jak se přesvědčila MF DNES, poslanci dál mohou jezdit do dvou parlamentních rekreačních zařízení na výhodnou dovolenou.

V zimním středisku v Harrachově zaplatí za den 60 korun, v letním v Lipnici nad Sázavou dokonce jen 49 korun. Plná penze v obou zařízeních pak stojí shodně 166 korun.

"Ani to, že tady něco zatím fungovalo, nemůže být argumentem, proč by to tak mělo fungovat dál. Záležitost rekreací bude třeba řešit. Třeba tím, že stávající střediska budou jen pro zaměstnance Sněmovny. Není důvod dotovat dovolenou poslancům," volal Zaorálek po změnách před červnovými volbami.

Zůstalo však jen u slov. Mimo jiné i proto, že někteří Zaorálkovi kolegové si zrušení výhod prostě nepřejí. "Když to tak vezmeme, poslanci jsou také zaměstnanci Sněmovny," uvažuje sociální demokrat Václav Votava.

Poslanci: Jsme státní zaměstnanci
Přitom jakmile poslanci odůvodňují své platy, jež jsou nezávislé na výkonu nebo pracovní době, argumentují přesně opačně: Nejsme klasičtí zaměstnanci, ale volení zástupci lidu a ústavní činitelé.

Nicméně Votava pokračuje: "Každý zaměstnanec firmy, která má rekreační zařízení, tak také má svým způsobem nějakou výhodnější sazbu. Ale diskusi se nebráním, chraň bůh," dodává.

Diskuse však zatím žádná nezačala, takže rozdíl mezi zvýhodněnou cenou a skutečnými náklady musí poslancům doplácet stát.

Tento rok si na to Sněmovna jen pro Harrachov rezervovala 1,4 milionu korun. Když se k tomu přičte ještě 3,6 milionu, jež spolkne provoz v Lipnici, jde na dotace celkem pět milionů.

Poslanecká chata

Tajemný objekt za plotem
Areál uprostřed Harrachova je obklopen masivním dřevěným plotem a i pro místní zůstává obestřen tajemstvím. "Ještě nikdy jsem uvnitř nebyl a vlastně ani nevím, jak to za plotem vypadá," charakterizuje vztah většiny obyvatel starosta Harrachova Tomáš Ploc.

"Nic luxusního tam nenajdete," odpovídá předseda Sněmovny Miloslav Vlček na otázku, jestli to celé až moc nepřipomíná předlistopadové praktiky rekreačního střediska ÚV KSČ pro papaláše na Orlíku.

"Hlavním nešvarem je, že o reálném fungování ví veřejnost velmi málo. To chci změnit," říká Vlček, ale zamítl žádost MF DNES o nahlédnutí do areálu i zveřejnění seznamu poslanců, kteří využili dotovanou dovolenou.

Jeho stranický kolega a bratr místního starosty, nový poslanec ČSSD Pavel Ploc, už nyní žádné povolení ke vstupu nepotřebuje.

"Čekal jsem přepych a namísto toho nalezl spíše strohé a funkční vybavení, které je blízké skandinávskému stylu," říká Ploc a srovnává s vlastním penzionem v obci. Je devětkrát dražší než ten poslanecký - noc u Ploce stojí 550 korun.

Exposlankyně poznala tržní ceny
Zatímco loni strávila tehdy ještě poslankyně Květoslava Čelišová lednový týden v poslaneckém rekreačním zařízení jako zákonodárkyně, letos tu byla ve stejném termínu už jen jako "host". A to znamená, že v chatě patřící Sněmovně už nemá nárok na rekreaci dotovanou státem.

Ještě loni platila za týden v Harrachově se dvěma vnoučaty 3816 korun. Letos už ji stál stejný zájezd 7830 korun.

"Uvědomila jsem si, jaký je v těch cenách výrazný rozdíl," říká bývalá poslankyně za KSČM. Příště chce jet raději jinam.

Poslanecký ceník rekreace v Harrachově

Ceny pro poslance

ubytování/den 60 Kč
plná penze 166 Kč
Pro dítě (s poslancem) ubytování 60 Kč
plná penze 145 Kč
Pro hosty poslanců ubytování 103 Kč
plná penze 332 Kč
Stát letos ubytovnu dotuje 1,4 milionu korun
Pramen: Poslanecká sněmovna

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video