Žlutý dům v sousedství historické budovy divadla označují místní jako "žlutý hnus". V anketě webu o ústecké architektuře ho zvolili nejošklivější novodobou stavbou ve městě. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Dotační úřad opustí dům kmotrů ODS. Platil drahý nájem a dráždil lidi

  • 10
Dotační úřad v Ústí nad Labem dá výpověď z domu, který patří šedým eminencím ODS. Úřad se do domu přestěhoval za minulého vedení z prostor, kde platil ani ne poloviční nájem. Nynější vedení připouští, že prostory jsou zbytečně drahé a pro úřad nevyznívá dobře ani to, komu nájem platí.

"Výbor v pondělí uložil řediteli, aby dal neprodleně výpověď z nebytových prostor v Ústí. Podobné seženeme snadno a asi i levněji. Veřejnost navíc negativně vnímá i to, komu budova patří. V takové situaci to je problém, i kdyby byl nájem pětikoruna měsíčně," řekl ČTK předseda výboru regionální rady Jaroslav Komínek.

Záhada podpisu architekta Fuchse

Vznik budovy, kterou čtenáři serveru o ústecké architektuře zvolili nejošklivější novodobou stavbou ve městě, provázejí nejasnosti. Autorizovaný architekt Petr Fuchs, který je podepsaný v dokumentech potřebných pro povolení domu, před časem tvrdil, že jeho podpisy někdo musel zfalšovat.
"Nikdy jsem ten dům neviděl. Svou autorizaci jsem k tomu nedal," řekl, když mu MF DNES ukázala výkresy s jeho razítkem a podpisem. Popřel i to, že by znal ateliér Real Garant, který dům projektoval. To by znamenalo, že dům stojí de facto načerno.
Nyní architekt nečekaně otočil. Tvrdí, že projekt k domu podepsal. "Ateliér si objednal posudek na dům z hlediska životního prostředí. Tento jsem vypracoval a orazítkoval, včetně přiložené dokumentace," řekl architekt. Posudek do redakce Fuchs zaslal.
Při předchozí více než měsíční vzájemné komunikaci přitom tvrdil, že prošel celý svůj archiv a je si jistý, že s domem nemá nic společného. Proč nyní uvádí něco jiného, Fuchs ani přes naléhání MF DNES nevysvětlil.

Vypovězení smlouvy ale nebude snadné. Nové vedení úřadu až teď přišlo na to, že je ve smlouvě uvedená nadstandardní desetiměsíční výpovědní lhůta.

"Smlouva byla z hlediska výpovědi dost nevýhodná. I proto to děláme už teď, aby mohl po volbách nový výbor začít situaci řešit," řekl Komínek.

Dům na jihozápadním rohu Lidického náměstí v Ústí nad Labem vyrostl v letech 2008 až 2010 jako sídlo stavební firmy EDS, která patří třem vlivným členům severočeské ODS - Patriku Oulickému, Alexandru Novákovi a Danielu Ježkovi.

Dotační úřad, jehož předsedou výboru byl tehdy ústecký hejtman a nynější poslanec Jiří Šulc z ODS, se do domu nastěhoval hned vzápětí.

Základní roční pronájem tří tisíc metrů čtverečních činí 7,6 milionu, se službami je to 10,5 milionu korun ročně. Předtím stačily úřadu menší prostory u Mírového náměstí v centru města, kde platil ročně zhruba čtyři miliony.

Raději bych zůstal, říká ředitel

Nynější ředitel úřadu Pavel Markvart, který nastoupil po odsouzeném Petru Kušnierzovi, dostal za úkol smlouvu vypovědět do konce měsíce, aby výpovědní lhůta začala plynout už od 1. září.

Nového pronajímatele má vybrat do říjnových krajských voleb. Smlouvu totiž schvaluje výbor rady složený z členů krajského zastupitelstva, které dnem voleb končí a ustanovení nového může trvat měsíce.

Úřad však zůstane v Ústí. Markvart dokonce nevylučuje, že by mohl i nadále zůstat ve stejném domě.

"Když se současní pronajímatelé znovu přihlásí do výběrového řízení a nabídnou nejnižší cenu, je to možné," poznamenal Markvart.

Neskrývá přitom, že on sám by si to přál. "Nemám rád stěhování. Navíc jsme si spočítali, že stěhování nás bude stát asi půl milionu korun. A změna adresy bude značně organizačně složitá," zmínil Markvart.

Úřad každopádně nepotřebuje tak velké prostory, jaké má nyní. "Sestěhovali jsme kanceláře a odbor auditu spadá od 1. ledna pod ministerstvo financí. Proto nepotřebujeme zhruba čtvrtinu celkových prostor. Jednali jsme kvůli tomu s pronajímatelem o snížení ceny, jenže nyní do toho vstoupila ta výpověď, takže nevím, jak jednání o snížení ceny dopadnou," řekl Markvart.

Jeden ze spolumajitelů domu Patrik Oulický řekl, že s odchodem dotačních úředníků počítal. "Od roku 2013 měli odcházet, protože výzvy k podávání žádostí o dotace budou jen do roku 2015. Tak se to jen o rok urychlilo," řekl Oulický.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video