Kraj rozdělil 53 milionů mezi 57 nejpotřebnějších projektů. Ilustrační snímek

Kraj rozdělil 53 milionů mezi 57 nejpotřebnějších projektů. Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dotace končily ve firmách politiků, školám teď musí dát kraj ze svého

  • 17
Ústecký kraj uvolní 53 milionů korun pro žadatele, kteří čekají na evropskou dotaci ze zastaveného programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. V tomto případě kraj nehasí známé potíže operačního programu Severozápad, ale programu hlídaného ministerstvem školství, ze kterého rozdávalo peníze krajské zastupitelstvo často firmám spjatým s politiky.

"Nespadl mi ze srdce kámen, ale Mont Blanc. Náš projekt se plánuje v jednotlivých aktivitách a ty nepočkají. Pomoc přišla v pravý čas," uvítal pomoc kraje ředitel ústecké Střední školy stavební a technické Vítězslav Štefl, jehož škola z programu Vzdělávání pro konkurence schopnost hradí projekt na podporu řemesel.

Zastavený program

Pro Ústecký kraj vyčlenilo ministerstvo školství z evropských dotací na program Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1,262 miliardy korun, krajské zastupitelstvo už z něj schválilo poskytnutí dotací ve výši 1,197 miliardy. Úspěšným žadatelům bylo zatím proplaceno 902 milionů.

Ministerstvo program stoplo i kvůli tomu, že peníze opakovaně končily u firem spjatých s politiky. Mezi příjemci dotací byla třeba firma Seductus, s níž je spojen poslanec ČSSD Josef Tancoš. Úspěšná v získání dotací byla i jiná firma poslace Tancoše L+M Souš (dnes Tersum). Peníze z programu získal také člen mostecké ČSSD Roman Sigmund.

Miliony získala i firma SC Bronco, k níž má blízko člen vedení krajské ODS Jiří Gaudl. Peníze z programu tekly rovněž do chomutovské firmy CV Relax, které šéfuje jiný člen vedení krajské ODS Zdeněk Fojtík.

Za program nesl na kraji odpovědnost někdejší vicehejtman Pavel Kouda, jehož dnes policie stíhá kvůli machinacím v dotačním programu Severozápad. Také rozdělováním dotací z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost se však zabývá policie.

Vedle Šteflovy školy získá peníze z pomoci kraje dalších 56 projektů, mezi nimiž jsou mimo jiné akce ústeckého domu dětí a mládeže, Podkrušnohorského gymnázia Most či základní školy v Chomutově Na Příkopech.

Kraj peníze poskytne ze své centrální rezervy, kde je zhruba 250 milionů korun. "Rezerva byla vytvářena především z úspor jednotlivých odborů," uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Poskytnuté peníze by se navíc měly kraji vrátit ve chvíli, kdy se program opět rozběhne. V současné době však nikdo neumí říct, kdy ministerstvo peníze pro Ústecký kraj opět uvolní.

"Obnovení proplácení závisí na přístupu Ústeckého kraje," poznamenal mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Obnovení plateb ministerstvo podmínilo tím, že kraj odstraní nedostatky v rozdělování dotací.

Dotace končily ve firmách spojených s politiky

"Jedná se zejména o propojenost úzkého okruhu příjemců a dodavatelů a z toho plynoucí podezření na nehospodárnou realizaci grantových projektů," přiblížil Jordán.

Ministerstvo tím poukázalo na to, že Ústecký kraj peníze často přiděloval firmám, které jsou spjaté s členy ČSSD či ODS. Právě proto ministerstvo loni v červnu přísun evropských peněz do Ústeckého kraje zastavilo (viz box).

Jak si kraj s nápravou stojí, odmítlo ministerstvo říct s tím, že probíhají kontroly projektů. Mluvčí kraje Hanáčková se pak omezila na obecné sdělení, že ministerstvo poskytuje kraji "metodickou a konzultační podporu a v podstatě všechna opatření byla naplněna."

Pokud ministerstvo program neobnoví v dohledné době, Ústecký kraj zřejmě bude muset do rezerv sáhnout znovu. Úspěšní žadatelé totiž čekají na dalších 117 milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue