Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Kolabuje aplikovaný výzkum, chybějí nové dotace, píšou školy ministrům

  • 30
Na vysokých školách v podstatě kolabuje aplikovaný výzkum, upozorňuje předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer v dopise adresovaném dotčeným ministrům. Pro univerzity nyní není téměř žádný program, z něhož by mohly čerpat dotace. Zejména je ohrožen kolaborativní výzkum, na němž společně pracují vysoké školy a podniky.

Rada vysokých škol (RVŚ) se proto obrátila na vicepremiéra pro vědu Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD) a ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD).

Podle místopředsedkyně komise pro vědeckou činnost RVŠ Vlasty Radová je těžké přesně vyčíslit, kolika výzkumných týmů se výpadek peněz týká. „Ale vzhledem k tomu, že v roce 2014 až 2015 skončilo či končí celkem 441 projektů programu ALFA, lze celkem jasně říci, že takových týmů nejsou desítky, ale stovky. Po přepočtu na jednotlivce by to pak vycházelo zhruba na tisíce výzkumníků,“ doplnila.

V programu ALFA, který vyhlásila Technologická agentura ČR (TAČR), loni skončilo 234 projektů za zhruba 580 milionů korun, letos to bude dalších 207 projektů za 506 milionů korun. „V celkové sumě je to tedy více než jedna miliarda korun, které budou výzkumníkům od roku 2016 chybět, protože za program ALFA neexistuje náhrada,“ uvedla Radová.

Technologická agentura má sice připravený místo programu ALFA program EPSILON, ale kvůli nepřidělení peněz v něm letos nevyhlásila nové výzvy a velmi pravděpodobně tak neučiní ani v roce 2016. Účastníky nedávného zasedání sněmu RVŠ o tom informoval člen předsednictva TAČR Vladimír Kebo.

Pomoci by mohlo ministerstvo průmyslu

Řešením nedostatku peněz na aplikovaný výzkum by mohl být operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost spadající pod ministerstvo průmyslu, ale jeho podmínky jsou nastaveny tak, že je vysoké školy nemohou splnit.

„Například podmínka spolufinancování projektů ve výši 50, respektive 60 procent z vlastních zdrojů je pro veřejné vysoké školy v podstatě nesplnitelná, protože veřejné vysoké školy jsou financovány ze státního rozpočtu a možnost vytvořit vlastní příjmy v uvedené výši je pro ně velmi omezená,“ upozornila Radová.

Situaci podle předsedy RVŠ Fischera nemůže vyřešit ani program TRIO připravovaný ministerstvem průmyslu na spuštění v roce 2016. Je v něm pouze 300 milionů korun a soutěžící projekty budou vybrány k financování až od srpna 2016.

Aktuálně je podle Fischerova dopisu vládním představitelům situace kritická zejména pro vysoké školy, které mají vědecká centra financovaná z evropského programu Výzkum a vývoj pro inovace. „V podstatě jim vypadly zdroje, na základě kterých by mohly plnit indikátory týkající se kolaborativního výzkumu, a jiné zdroje v odpovídajícím objemu nejsou,“ uvedl předseda.

Postupně se ale podle něj dostanou do problémů i ostatní vysoké školy, protože tyto výzkumné týmy ztratí financování a budou se rozpadat. Vysoké školy mohou výpadek financování řešit z jiných zdrojů pouze částečně a maximálně v horizontu několika měsíců, uvedla Radová. Pokud se týmy rozpadnou, bude podle ní složité sestavovat výzkumné týmy nové, až se tento typ aplikovaného výzkumu znovu začne financovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue