HC Most provozuje oddíl dospělého A-mužstva, o děti a mládež od 3 do 20 let se stará občanské sdružení SK HC Baník Most. Ilustrační snímek

HC Most provozuje oddíl dospělého A-mužstva, o děti a mládež od 3 do 20 let se stará občanské sdružení SK HC Baník Most. Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Za peníze pro děti hrají v Mostě hokej dospělí, policie dotace prověří

  • 3
Policie vyšetřuje financování mosteckého hokeje. Část peněz, které zastupitelstvo Mostu v posledních letech původně schválilo pro děti, totiž skončila v klubu profesionálních hokejistů. Klub i radnice tvrdí, že je to v pořádku.

"Vedení města se před veřejností tváří, jak podporuje mládežnický hokej. Jenže k dětem nakonec míří jen zlomek toho, co zastupitelé odhlasují, a rodiče malých hokejistů musí sami platit zhruba 20 tisíc korun ročně za hokejky, brusle, veškerou výzbroj, příspěvky i soustředění," zlobí se Petr Pergl, který se v mosteckém hokeji angažuje.

Mostecké dotace

  1. Zastupitelé Mostu schválili 10. prosince 2009 dotaci 3 miliony na rok 2010 "na podporu mládežnického hokeje". V únoru 2010 rozhodnutí změnili a schválili, že peníze mají jít "na pořízení hokejové výzbroje, na podporu mládežnického hokeje a na dopravu". Dětem šlo 1 769 000 Kč.
  2. Zastupitelé schválili 16. 12. 2010 dotaci na rok 2011 ve výši 4 miliony na podporu mládežnického hokeje. V září 2011 přidali k textu usnesení "to je na pořízení hokejové výzbroje, výstroje a dopravu". V prosinci 2011 vypustili z usnesení "to je na" a děti čerpaly 1 943 000 Kč.
  3. Zastupitelé schválili 15. prosince 2011 3,5 milionu na rok 2012 na podporu mládež. hokeje, výzbroj, výstroj a dopravu. Mládež získala 1 763 000 Kč.

    Hokej v Mostě je rozdělen mezi dvě společnosti. HC Most provozuje oddíl dospělého A-mužstva, 90 procent firmy vlastní městské Technické služby, zbylý desetiprocentní podíl je rozdělený mezi dva společníky. O děti a mládež od 3 do 20 let se stará občanské sdružení SK HC Baník Most, jehož místopředsedou byl donedávna právě Pergl.

    Každý rok při jednání o rozpočtu mostečtí zastupitelé schvalují peníze pro mládežnický hokej, v posledních třech letech to bylo od tří do čtyř milionů korun, což na pokrytí nákladů stačí tak akorát.

    Ačkoli je dotace určena dětem, politici ji posílají HC Most, u nichž má občanské sdružení otevřený účet, z něhož platí trenéry, hokejky a dopravu mládeže na zápasy.

    "V HC Most, které vlastní město, je nad penězi lepší kontrola než v občanském sdružení," zdůvodňuje to náměstek primátora Luboš Pitín. On sám je přitom předsedou výboru občanského sdružení SK HC Baník Most.

    Stačilo změnit usnesení, a děti dostaly polovinu

    Navzdory této "lepší kontrole" nakonec děti nedostaly celý příspěvek, který jim zastupitelé odhlasovali. Část zůstala právě v HC Most.

    Z dokumentů, jež má MF DNES k dispozici, vyplývá, že například v roce 2010 šlo na mládež místo přidělených tří milionů jen 1,8 milionu korun. Pár měsíců po schválení dotace určené na "podporu mládežnického hokeje" totiž zastupitelé opravili své rozhodnutí a text usnesení rozšířili na "pořízení hokejové výzbroje, na podporu mládežnického hokeje a na dopravu".

    To rázem znamenalo, že se dotace nemusí týkat jen mládeže a peníze původně určené dětem si mohou na výzbroj brát i dospělí profesionální hokejisté.

    Protesty opozice byly marné. "Když hrajeme na to, že dáváme peníze dětem, navrhoval jsem, že by bylo férovější posílat jim je rovnou," říká bývalý hokejista a zastupitel za ODS Tomáš Kubal.

    Podpořil ho i komunistický zastupitel Vlastimil Balín. "Bylo by to transparentnější, zabránilo by to únikům a nikdo by nebral děti za rukojmí, aby peníze mohly jít jinam," říká Balín.

    Odbor financí to zmrvil, říká náměstek

    O rok později se situace opakovala. Tehdy zastupitelé měnili účel použití dotace dokonce dvakrát. Ze čtyřmilionové dotace, jež byla na žádost HC Most navýšena o dalších 900 tisíc, zbyly na děti necelé 2 miliony.

    Loni pak získala mládež z 3,5 milionu jen 1,8 milionu korun.

    "Žádné peníze jsme dětem nebrali. Dotace byly pro celý hokej. Předsedou výboru občanského sdružení je Luboš Pitín, který je i náměstkem primátora, a peníze si dobře hlídá," reaguje jednatel HC Most Valerij Korol.

    Z jednání zastupitelstva ale vyplývá, že původně patřila dotace dětem, a její účel se změnil až na žádost HC Most.

    Pitín a Korol se dobře znají. Korol je jednatelem HC Most, Pitín tam seděl v dozorčí radě. Oba navíc působí ve Stavebním bytovém družstvu Krušnohor, díky němuž se Pitín dostal do politiky poté, kdy vedení družstva založilo sdružení Mostečané Mostu a to ovládlo magistrát.

    Proč vedení města schvaluje dotace pro hokej tak, že to vypadá, jako by šla celá částka dětem, zdůvodňuje Pitín svérázně. "Nepohlídal jsem si odbor financí, který to zmrvil," říká. Příště už se prý pravidelné revokace opakovat nebudou.

    Z peněz pro děti se platila i cesta fanklubu či výlet do Německa

    Čerpáním dotace se v roce 2011 zabýval i kontrolní výbor zastupitelstva. Zjistil, že z peněz pro děti se platila i cesta fanklubu či výlet do Německa, aniž by bylo uvedeno, kdo tam jel. Na výstroj a výzbroj šlo celkem přes 3,2 milionu, děti z toho dostaly pouhých 295 tisíc.

    Kontrolní výbor dále odhalil, že HC Most zaplatil za některé zboží hotově 717 tisíc, podle zákona je přitom hranice platby v hotovosti 350 tisíc.

    "Zastupitelstvo ale s touto zprávou nic neudělalo. Jako by neexistovala," říká Pergl. Navíc podle něj v rozporu se stanovami sdružení vznikl i krasobruslařský oddíl, jenž údajně čerpá ze zmíněné dotace také, aniž by to zastupitelé dovolili.

    Vedení sdružení Pergla po jeho kritice odvolalo z funkce místopředsedy výboru a vyloučilo ho. Následně podal kvůli možné zpronevěře peněz pro mladé hokejisty trestní oznámení. "Oznámení prověřujeme, zjišťujeme, zda byl ve věci spáchán trestný čin," uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková.


    Nejlepší videa na Revue