Dosud se neví, kolik lidí potopená loď vezla

  • 6
Z ázerbájdžánského nákladního trajektu, který se v úterý potopil v Kaspickém moři, bylo podle šéfa firmy, které loď patřila, dosud zachráněno třináct lidí. Vládní komise zase říká, že se podařilo zachránit jen devět osob. První zprávy po neštěstí tvrdily, že zahynulo 51 lidí na palubě. Našla se už i dvě těla. Loď Caspian Shipping Company vezla 2000 tun ropy. Havarovala poblíž metropole Baku, kam mířila z kazašského Aktau.

Ázerbájdžánské ministerstvo vnitra oznámilo, že při neštěstí zahynulo "více než 40 osob".

Agentura Interfax ale s odvoláním na příbuzné uvedla, že na lodi mohlo být více lidí, neboť na palubě byly též ženy a děti některých cestujících a členů posádky. Ty však na oficiálních seznamech nejsou uvedeny.

Loď Mercury-2 se převrhla asi 130 kilometrů od Baku. Podle údajů vlastníka lodi, přepravní společnosti Caspian Shipping Company, byli na  palubě Rusové, dva Kazachové a čtyři Ázerbájdžánci.

Plavidlo převáželo v šestnácti cisternách 2000 tun ropy. Vládní komise oznámila, že na moři se vytvořila ropná skvrna osm kilometrů dlouhá a 15 kilometrů široká. Neuvedla však, kolik ropy do moře vyteklo. Na místo neštěstí míří speciální lodě vybavené zařízením na sběr ropy.

Šéf společnosti CASPAR Ajdyn Baširov podle ČTK oznámil, že pátrání po pohřešovaných pokračovalo celou noc. V moři pátraly lodí se silnými reflektory.

Záchranné práce v Kaspickém moři, které v místě tragédie dosahuje hloubky až tisíc stop (asi 300 metrů), pokračují i dnes. Hledání se účastní 12 lodí a sedm vrtulníků. Své helikoptéry poskytla i společnost British Petroleum, která má v Baku zastoupení.

Záchranáři neztrácejí naději
"Pokračujeme v pátrání a neztrácíme naději, že najdeme ty, co neštěstí přežili," řekl Baširov. "Záchranné práce budou pokračovat, dokud si nebudeme jisti, že jsme udělali vše možné," dodal vedoucí komise pro mimořádné situace Abid Šarifov, který
záchranné práce řídí.

Příčinou neštěstí byla podle Baširova silná bouře. Vítr podle něj vál rychlostí přes sto kilometrů za hodinu a vlny dosahovaly výšky šesti metrů. Rozbouřené moře způsobilo, že kontejnery s ropou vážící asi 60 tun se posunuly na jednu stranu lodi a trajekt se naklonil.

Příbuzní posádky lodi se shromáždili před nemocnicí, kam byli převezeni zachránění, a stěžovali si na nedostatek informací.

Asi 100 až 120 příbuzných se shromáždilo i před sídlem společnosti CASPAR v Baku. Žádali poskytnutí informací o svých blízkých. Představitelé společnosti jim však odmítli sdělit jakékoli podrobnosti. Někteří z davu se pokusili vtrhnout do budovy, zastavili je však stráže.

"Můj bratr pracoval na lodi jako mechanik. Nemám absolutně žádné informace a tady nikdo není, kdo by mně mohl pomoci. Nic nevědí," stěžoval si Bugar Gusejnov stojící ve skupině asi 25 lidí před kanceláří společnosti.

Podle původních informací ruské agentury Interfax všichni na palubě zahynuli. Poté však zprávu stáhla, když vyšlo najevo, že se několik lidí podařilo zachránit.

"Podařilo se najít naživu devět lidí, ale bohužel jeden z nich zemřel během cesty do nemocnice," stálo v úterním podvečerním prohlášení komise, která nehodu vyšetřuje.

Nákladní loď, měřící 154 metrů a vážící 11 200 tun, převážela v šestnácti nádržích dva tisíce tun ropy. Směřovala z kazašského přístavu Aktau do ázerbájdžánského hlavního města Baku.

V Kaspickém moři těží ropu a plyn Írán a čtyři postsovětské státy - Ázerbajdžán, Kazachstán, Rusko a Turkmenistán.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video