Dostane Štrougal milost?

  • 4
Soudce Obvodního soudu pro Prahu 7 Tomáš Hájek požádal ministra spravedlnosti, aby zvážil, zda má bývalý předseda československé vlády Lubomír Štrougal dostat milost. Sedmasedmdesátiletý Štrougal čelí obžalobě, že v březnu 1965, kdy byl ministrem vnitra, zmařil potrestání příslušníků Státní bezpečnosti zodpovědných z brutálních výslechů a vraždy.

"Podle mého názoru na tento případ dopadá ustanovení o amnestii a je třeba vyčerpat všechny zákonné prostředky," řekl soudce Hájek. Odvolal se na amnestii prezidenta Václava Havla z roku 1990, podle které je na ministru spravedlnosti, aby přezkoumal a navrhl zastavit trestní stíhání u osob nad šedesát let.

Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš však dal najevo rozpaky: "Informace, které mám, mne vedou k pochybnostem o tom, zda se Lubomíra Štrougala týká amnestii. Detaily budu znát, až si to přečtu," řekl Bureš.

Štrougal je obžalován ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, hrozí mu maximální trest deseti let vězení.

Požadavek na posouzení Štrougalovy amnestie přichází dva měsíce poté, co někdejší předseda komunistické vlády unikl trestnímu stíhání v jiném případu: Nejvyšší soud uzavřel kauzu nedovoleného vyzbrojování Lidových milicí, v níž Štrougal figuroval. Do ní Bureš už jednou zasáhl, avšak ve Štrougalův neprospěch.

Pokusil se zastavený případ znovu otevřít a Štrougala dostat před soud.

Neúspěšně. "Bez ohledu na tento konkrétní případ musím upozornit, že už dnes má prezident právo kdykoli v průběhu trestního řízení zasáhnout a udělit milost," řekl náměstek ředitele Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Pavel Bret.

Soudce Hájek připomněl, že posouzení možnosti amnestie nedávno sám uplatnil v kauze nacistického zločince Vernera Tuttera. V té se mají zodpovídat za Tutterovo krytí dva představitelé komunistické justice, dnes rovněž starší šedesáti let.

Ministerstvo však návrh na amnestii odmítlo.

Vyšetřovatelé ÚDV se kvůli amnestiím často dostávají do obtížných situací, neboť nemohou stíhat všechny důvodně podezřelé. "Nejde o amnestie ze současné doby, ale jsme nuceni akceptovat všechny prezidentské amnestie z let 1948 až 1989. Některé amnestie byly přitom účelové a týkaly se osob, jež se podílely na nezákonnostech," řekl Bret.

Prezident Havel zasahuje do případů, v nichž byli stíháni bývalí funkcionáři, výjimečně. Například kvůli zdravotnímu stavu udělil milost někdejšímu ministru obrany Milánu Václavíkovi. Dnešní důchodce Štrougal byl v letech 1961 až 1965 ministrem vnitra a od ledna 1970 do října 1988 předsedou federální vlády.

V tomto konkrétním případě čelí obžalobě, že jeho přičiněním nebyl o odeslán spis o nezákonném jednání příslušníků StB na generální prokuraturu. Štrougal se brání, že nic nezákonného neudělal. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video