Praha 10 se zbavuje nájemníků, kteří vlastní i chatu bez zavedené kanalizace. Ilustrační foto

Praha 10 se zbavuje nájemníků, kteří vlastní i chatu bez zavedené kanalizace. Ilustrační foto | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Dostali výpověď z obecního bytu. Kvůli chatě za městem

  • 744
Radnice Prahy 10 rozdává výpovědi nájemníkům, kteří kromě bytu vlastní navíc chatu nebo chalupu. Vůbec nevadí, že takový domek mimo hlavní město nemá zavedenou ani vodu, ani kanalizaci. Někteří nájemníci s takovým jednáním radnice nesouhlasí a obrátili se na soud.

"Bydlíme více než deset let v bytě 2+1 ve Vršovicích. Platíme sice regulované nájemné, ale těch sedm tisíc se blíží svojí výší už skoro nájmu tržnímu. Byli jsme šokováni, když nám loni na podzim přišla od radnice výpověď z nájmu. Do tří měsíců jsme měli byt vyklidit," svěřila se Julie Suchánková. Zarazil ji důvod výpovědi.

"Důvodem bylo to, že máme domek na venkově asi třicet kilometrů od Prahy. Není v něm sice ani zavedený vodovod a kanalizace, přesto právě kvůli němu bychom se měli odstěhovat," řekla s tím, že se rozhodla proti rozhodnutí radnice bránit soudně.

Podobně se rozhodlo reagovat na výpověď od radnice Prahy 10 dalších skoro sedm desítek nájemníků. Jaký verdikt nakonec soud vysloví, nelze předjímat, avšak případy, kdy nájemník podobnou při právě v Praze 10 vyhrál, se již staly.

Julie Suchánková ukazuje dům, kvůli kterému dostala od radnice Prahy 10 výpověď z bytu (10. března 2010)

Soud: nevadí, ani když vlastníte druhý byt

"Obrátili se na mě starší lidé, emigranti, kteří se krátce po revoluci vrátili zpět do Česka. Měli problém s tím, že je radnice chtěla vystěhovat z nájemního bytu," popsal další případ advokát Dalibor Čertok.

I v tomto případě bylo důvodem výpovědi vlastnictví jiné nemovitosti - tentokrát bytu ve Stodůlkách.

VÝPOVĚĎ
Z NÁJMU

Když dostanete výpověď z nájemní smlouvy a nesouhlasíte s ní, ihned se odvolejte. Máte na to 60 dnů. Pokud tak neučiníte, lze jen těžko s výpovědí něco dělat.

Kdo se má obávat o ztrátu bytu

Podle Sdružení na ochranu nájemníků hrozí výpověď z nájmu zejména nájemníkům:
- kteří v bytě sami nebydlí a na černo jej pronajímají
- kteří mají jinou nemovitost, která je kvalitou či rozlohou lepší než nájemní byt
- kteří neplatí nájemné

Kdo může být v klidu
Ti nájemníci, kteří vlastní chalupu nebo jinou nemovitost i byt, který nabízí horší úroveň bydlení.
Pokud pronajímatel na výpovědi trvá, obraťte se na soud.

Čertokova klientka byt neuvedla v čestném prohlášení, které bylo původně součástí prvních kroků, jež měly vést k privatizaci bytu, který s manželem od návratu do Česka obývá. Soud přesto v tomto případě rozhodl loni v srpnu průlomově - výpověď z bytu prohlásil za neoprávněnou, a nájemníci ho tak mohou užívat dál.

Nájemník si nesmí pohoršit

Proč soud takto rozhodl? Verdikt opřel o výklad jednoho z paragrafů občanského zákoníku. Ten na podobné situace pamatuje, pokud nelze po nájemnících spravedlivě požadovat, aby užívali pouze jeden byt.

"Může to být tak, že šestičlenná rodina bydlí v bytě 3+1 a k tomu někdo z rodiny vlastní zároveň byt 1+1. V takovém případě by nebylo spravedlivé rodině nájemní byt, který obývá, odebrat a nutit ji do bydlení v menším bytě, který by snížil její životní standard," vysvětlil Milan Taraba ze Sdružení na ochranu nájemníků.

Jak dodal, v poslední době se i na jejich sdružení s podobným problémem obrací celá řada lidí, spory často končí u soudu.

Radnice Prahy 10 má ve své správě 5 627 bytů. V těch nechala provést v loňském roce kontrolu. Ta nejčastěji - v 528 případech - odhalila u nájemníků vlastnictví jiné nemovitosti. "Ve 169 návrzích výpovědi z tohoto důvodu nakonec advokátní kancelář, se kterou spolupracujeme, dospěla k názoru, že výpověď přesto nelze uplatnit.

Soud by zřejmě rozhodl ve prospěch nájemníků, jelikož ani po nich nelze spravedlivě požadovat, aby užívali pouze zmiňovaný byt. V některých případech se také zjistilo, že nemovitost, kterou vlastní, není určená k bydlení," řekl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Dodal, že kontroly a prověřování poměrů nájemníků však budou pokračovat i v budoucnu.

Viladomy za dva miliony

Nejasnosti kolem bytů zmítají desátou městskou částí už minimálně dva roky. Nedávno poukázali na řadu podivných okolností při prodeji zdejších prvorepublikových vil i sami nájemníci. Vily byly prodány za velmi nízké ceny akciové společnosti Praha 10-Majetková, kterou řídí několik místních politiků. Firmu založila sama radnice v roce 2004.

I když lidem z vil zatím výpovědi z nájmu nepřišly, bojí se, co s nimi nový majitel udělá. Zaráží je pochopitelně i cena, za kterou byly vily prodány - některé, čerstvě opravené, s minimálně čtyřmi bytovými jednotkami se prodávaly už od 1,9 milionu korun. "Cenu stanovil odhadce, kterého nám určil městský soud," odmítá však podezření Charvát.

HUŠÁKŮV PŘÍPAD JE ZATÍM U LEDU

Ředitel největší české loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák vlastní vilu v Černošicích i dům na Menorce, k tomu má trvalý pobyt hlášený v břevnovském obecním bytě s regulovaným nájemným. Hušák čelí podezření, že porušil podmínky nájemní smlouvy s městskou částí Praha 6 a radnice slíbila případ šetřit. Ani měsíc po ohlášení ale nemá výsledky a Hušák tak může byt dále užívat. (viz předchozí článek o Hušákově bytě v Břevnově)
"Na základě udání se šetří naše oddělení bytů a nebytových prostorů spolu se správcovskou firmou Austis případ užívání bytu v Bělohorské ulici v rozporu s nájemní smlouvu. Žádné výsledky však dosud nemáme, zaměstnanci to prověřují, nicméně netuším, s jakou intenzitou," uvedl mluvčí radnice Prahy 6 Martin Šalek.
Radnice Prahy 6 čeká, jak Hušákův případ dopadne. A až na základě toho rozhodne, jestli je třeba pravidla pro nakládání s obecními byty upravit. "Zatím k těmto případům nedocházelo masově, nebylo proto nutné taková pochybení řešit systémově," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video