Dostal se k datům, hrozí mu vězení

  • 60
Uherské Hradiště - Z domova přes počítač zjistí, zda má váš soused čistý trestní rejstřík. Stejným způsobem převede peníze z vašeho účtu na svůj, aniž byste o tom měli tušení. Nejspíš to není žádné mladické chvástání. Jednou už dvacetiletý mladík z Uherského Hradiště podobný kousek dokázal.

Loni v září zveřejnil na internetu osobní data pětačtyřiceti tisíc klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny z Uherskohradišťska.

Pár dní byla tehdy komukoliv dostupná jména, příjmení, adresy i rodná čísla klientů pojišťovny, a dokonce údaje o platbách lékařů.

Nikdo osobní data nechrání, tvrdí mladík
Uherskohradišťský hacker teď znovu varuje: státní ani soukromé instituce neumějí ochránit vaše data, proniknu klidně do policejní nebo bankovní sítě.

"Dostanu se všude, stačí mi na to dva týdny," říká nevzrušeně mladík. "Ale teď bych raději neprovokoval."

Brzdí. Kvůli vynesení osobních dat klientů VZP půjde před soud. Když vidí auto jen vzdáleně připomínající policejní felicii, začne se ošívat. Oplétačky s policií měl už dřív, zapletl se do "nějakých krádeží".

Hackerovi hrozí pět let vězení
Reálně mu teď hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. "Jdou po mně. Tuším, že mi odposlouchávají i telefon. U soudu se ke všemu přiznám. Dělal jsem to pro lidi, abych je upozornil, že kdokoliv může zneužít jejich data," hájí se provinilec a přidává polehčující okolnost.

Ještě než údaje "vyvěsil" na internetu, upozornil na problém počítačové experty uherskohradišťské pobočky zdravotní pojišťovny. Ti jeho popis předali policii.

"Nebylo by jí to nic platné, kdyby mě nezradil můj nejlepší kamarád. Vyhrožoval, že mě udá, když mu nedám peníze. Normálně mě napráskal," durdí se mladík.

Pojišťovna nic neudělala, říká mladík
Pojišťovna podle něj od té doby pro zkvalitnění ochrany dat neudělala vůbec nic. "Kdykoliv se jim tam dostanu znovu. Se softwarem, co mám, to zvládne i šestileté dítě."

Když naznačuje princip, mluví o trojském koni. Vlastně o viru, který nevidíte, a rozbalíte ho i s e-mailovou poštou. Vir se dostane do vašeho počítače a vše, co napíšete, pak zpětně rozešle na adresu odesílatele původního e-mailu.

Ten pak může sledovat úplně všechno, co na svém počítači děláte. "Aniž byste to věděl, napíšete tak někomu třeba přístupové heslo do banky a on vám pak vybere účet. Je to pěkná sviňárna, jenže lidi pořád nechápou, jak moc nebezpečná," popisuje hacker.

U počítačů je 12 hodin denně
Když spustí o počítačích, mluví rázem dvakrát rychleji a s mnohem větším zaujetím. Tráví u nich dvanáct hodin denně, ale jeho zaměstnání to není.

"Rád bych se tím živil, představoval bych si tak čtrnáct tisíc čistého měsíčně," říká, třebaže jako nezaměstnaný si momentálně přijde na víc.

"Mám ale velký strach z toho, co přijde v nejbližší době," připomíná blížící se soud. Zdá se být smířený s pobytem ve vězení, touží po jediném: aby trest byl co nejmenší.

"Když mi někdo potom nabídne slušnou práci u počítačů, všeho jiného nechám a začnu žít normální život."


Video