Dost bylo Goril, křičeli Slováci. Policisté odpověděli vodním dělem

  • 1712
Více než deset tisíc Slováků se sešlo v Bratislavě, aby protestovali proti politikům. Před úřadem vlády atmosféra vygradovala a u budovy bouchaly dělbuchy i světlice. Policisté použili proti demonstrantům vodní dělo. Slováci reagovali na korupční kauzy Gorila a Sasanka, které se na veřejnost dostaly pár měsíců před volbami.

Naštvané Slováky neodradily ani silné mrazy. Organizátoři jim na náměstí rozdávali teplý čaj a oni křičeli: "Dost bylo Goril!" a "Gorily do basy!" Když protest na náměstí SNP skončil, vydali se za skandování "Vlastizrada!" k tamnímu Úřadu vlády. Tam několik z nich lomcovalo bránou, další házeli k budově světlice a dělbuchy.

"Nedělejte nám hanbu," snažili se je uklidnit někteří další demonstranti. K vládní budově, kterou střežili těžkooděnci, létaly i banány. Většina demonstrantů se pak vydala k prezidentskému paláci, kde také létaly banány. Skupinka radikálů se nakonec zastavila před parlamentem a střetla se s policií, hlásil server SME.sk. Začali házet dlažební kostky, policie proti nim použila pyrotechniku a vodní dělo.

On-line reportáž

Protesty podrobně sleduje SME.sk

Radikálové zranili podle bratislavské policejní mluvčí Petry Hráškové tři policisty, které musela záchranná služba převézt do nemocnice. Jeden z nich utrpěl těžká zranění po zásahu dlažební kostkou do hlavy a do hrudníku.

Lidé se po deváté hodině na většině míst rozešli. Policisté po protestech zadrželi čtyři lidi. Organizátorka protestů Lucia Gallová odhadla počet účastníků pochodu v Bratislavě na 15 tisíc. "Hodnotím to velmi pozitivně. Myslím, že tlak z celého Slovenska je velmi silný," uvedla.

Atmosféra připomínala rok 1989

V Košicích to nejprve vypadalo, že protestní pochod zruší kvůli obavám z provokatérů, nakonec se konal i tam. Během dvaceti minut se tamní náměstí zaplnilo skoro tisícovkou protestujících, postupně jich přišlo na dva tisíce. Měli různé transparenty, na kterých se psalo například: "Na každou svini se vaří voda" nebo "Dost bylo rozkrádání".

Server SME.sk napsal, že atmosféra tam v mnohém připomínala listopad 1989. Na pódiu se střídali organizátoři a protestující obyvatelé města a často tam zaznívala listopadová věta: "V jednotě je síla!" Demonstrace tam skončila po páté hodině odpoledne za zpěvu slovenské národní hymny.

Asi dva až tři tisíce lidí se sešly v Žilině, Prešov hlásil pětistovku zúčastněných. Lidé se sešli také v Nitře či Trenčíně. Už více než měsíc jim totiž pění krev největší slovenský politický skandál: Gorila.

Tajné schůzky v Bratislavě

Gorila - tak se jmenuje zhruba stostránkový dokument, který zaznamenává odposlechy vysoce postavených činitelů tamní politiky s vlivnými byznysmeny a kde hlavní roli hrají úplatky a nejasné provize. Kauza plná známých jmen se vynořila jen několik dnů před Vánocemi, kdy slovenský novinář kanadského původu Tom Nicholson zveřejnil text, jejž pořídila slovenská tajná služba (SIS).

Penta Investments

Středoevropská investiční skupina vznikla v roce 1994. Investuje především do maloobchodu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu, telekomunikací a privátního bankovnictví.

Působí ve více než deseti zemích Evropy. Největší část byznysu leží v České republice, Polsku a na Slovensku.

To se však musíme vrátit o takřka sedm let zpátky, do období druhé vlády premiéra Mikuláše Dzurindy a liberálněpravicové SDKÚ. Právě v letech 2005 a 2006 měla SIS v nenápadném bytě v bratislavské Vazovové ulici odposlouchávat jednání spolumajitele investiční společnosti Penta Jaroslava Haščáka s tehdejším ministrem hospodářství Jirko Malchárkem a šéfkou Fondu národního majetku Annou Bubeníkovou.

A nejen s nimi. Haščák se v konspiračním bytě setkal i s Robertem Ficem, šéfem tehdy opozičního sociálnědemokratického Smeru. V přepisech, které SIS pořídila, se mluví o ovlivňování politických rozhodnutí a otevřeně i o tom, kolik milionů má ten který politik dostat za pomoc při privatizaci státních podniků. Spis zkrátka ukazuje, jak velký vliv Penta za Dzurindovy vlády měla na průběh privatizace.

Radičová se s Haščákem sešla kdysi také

Mraky se stahují i nad hvězdou posledních voleb a šéfem liberální strany SaS Richardem Sulíkem. Začátkem roku se totiž objevil další spis: Sasanka. Ten zaznamenává jeho SMS komunikaci s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem ohledně volby generálního prokurátora.

Před volbami tak nejlépe dopadala premiérka Iveta Radičová, která chce stranickou politiku po březnovém hlasování opustit. V neděli se však kauza dotkla i jí. Robert Fico v pořadu televize STV prohlásil, že "Haščák byl několikrát v jejím rodinném domě".

Radičová zprvu slova svého největšího rivala odmítla komentovat s tím, že nikoli její jméno, ale Ficovo se několikrát objevuje v Gorile. Pak ale i mluvčí Penty uvedl, že se Haščák s Radičovou sešel, a premiérce včera nezbylo než Ficova slova potvrdit. Hájila se však tím, že její dům je zkrátka mezi lidmi oblíbený a že tehdy ještě nebyla ve vysoké politice.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video