Bezpečnostní opatření kvůli útokům Ujgurů zablokovala metro v Pekingu

  • 6
Cestující v pekingském metru musí procházet přísnými bezpečnostními kontrolami, aby byli vůbec vpuštěni do vlaků. Čínské bezpečnostní složky tak reagují na sérii krvavých útoků v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě země. Opatření však způsobují značné komplikace a před vestibuly se tvoří dlouhé fronty.

Při vstupu do stanice Tchien-tchung-jüan byly dokonce instalovány zamřížované ohrady, kde tísnící se cestující čekají na bezpečnostní kontrolu. Obvyklé desetiminutové čekání na metro se tak nyní prodloužilo minimálně na dvojnásobek.

Zdlouhavé čekání některé cestující unavuje. Pětadvacetiletý bankovní úředník Čeng Ling-čcheng pro agenturu Reuters uvedl, že se díky těmto opatřením necítí nijak bezpečněji a čekáním ve frontách je znechucen, protože je považuje za ztrátu času.

Dříve se kontrolovaly pouze osobní věci cestujících, které musely před vstupem do metra projít rentgenovým skenerem. Již v lednu letošního roku však Peking začal namísto dosavadní prohlídky osobních věcí vyžadovat na šesti stanicích i fyzickou prohlídku cestujících. Nyní byl kvůli zhoršené bezpečnostní situaci tento systém rozšířen do dalších třech stanic.

Zpřísněná bezpečnostní opatření mají zabránit přesunu útočníků z nestabilní západočínské provincie Sin-ťiang do metropole.

Napětí v oblasti Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních muslimských Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů (etnických Číňanů) na území, které považují za své.

Ve čtvrtek 22. května zde došlo k pěti sebevražedným útokům. Třicet jedna osob přišlo o život a 94 bylo zraněno (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video