Verdikt soudu není zatím pravomocný, Hofmann zvažuje odvolání. Ilustrační foto

Verdikt soudu není zatím pravomocný, Hofmann zvažuje odvolání. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dopravce dostal podmínku za neplacení dávek

Pražský obvodní soud dal dvouletou podmínku s pětiletou zkušební dobou bývalému dopravci Janu Hofmannovi. Privatizátor ČSAD Klíčov v polovině devadesátých let údajně neodváděl dávky za zaměstnance a zpronevěřil motorovou naftu ze státních rezerv. Sám vinu popírá, rozsudek není zatím pravomocný.

Hofmann zvažuje případné odvolání k pražskému městskému soudu. Je prý ale vážně nemocen, proto přemýšlí nad tím, že na další "boj se soudy" rezignuje.

Obžaloba ho viní z toho, že v letech 1994 až 1997 neodvedl za své zaměstnance téměř 13 milionů na zdravotním pojištění, dalších 32 milionů jim prý strhl z platů pro účely sociálního pojištění, ale správě sociálního zabezpečení je neposlal.

Hofmann je údajně použil pro jiné účely, většinou na zaplacení dřívějších dluhů za pojištění. Celkově prý dlužil za sociální pojištění 119 milionů korun. Podle soudu se dopustil porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Obžalovaný tvrdil, že pohledávky už byly přes konkurzního správce jeho firmy uhrazeny a on se je od počátku snažil platit - nebyl tedy podle něj prokázán úmysl spáchat trestný čin.

Navíc prý státní dávky ještě v roce 1994 odváděl za svou firmu pravidelně, ale zdravotní pojišťovny údajně tyto finance použily na zaplacení penále a dluhů, které na dávkách vytvořil předchozí státní podnik ČSAD Klíčov.

S Hoffmanem v čele firma krachovala
Hofmann byl v roce 1990 pověřen vedením tohoto podniku, v srpnu 1991 se stal jeho ředitelem. V roce 1994 privatizoval ČSAD Klíčov formou přímého prodeje a podnik pak vlastnil jako fyzická osoba. Podle znalců i některých svědků ale společnost fungovala špatně a v únoru 1998 na ni byl vyhlášen konkurz.

"Vždy jsem se snažil, aby majetek firmy zůstal zachován. To, jak společnost skončila, je mou osobní tragédií. Osud firmy ale již od února 1998 neřídím. Velmi mě mrzí, že můj podnikatelský záměr i vinou státem stanovených podmínek zkrachoval," uvedl obžalovaný.

Po vyhlášení konkurzu se také údajně zjistilo, že ve státních hmotných rezervách, které byly umístěny v areálu Klíčova a Hofmann za ně podle smlouvy odpovídal, chybí zhruba 210 tisíc litrů motorové nafty.

Obžalovaný ji podle soudu používal v roce 1996 pro účely své firmy. Naftu prý zpronevěřil, a způsobil tak jako člověk odpovědný za dohled nad hmotnými rezervami škodu asi 3,2 milionu korun.

"Jsem přesvědčen, že jsem se žádného trestného činu nedopustil. Podle soudu jsem zpronevěřil více nafty, než mi bylo státem svěřeno, což je dost podivné. Navíc inventura, která byla provedena poté, kdy už jsem za rezervy neodpovídal, prokázala, že žádná nafta v té době nechyběla," řekl soudu Hofmann.

Nafta podle něj zmizela z areálu až po vyhlášení konkurzu vinou správce konkurzní podstaty. Současný advokátní koncipient Hofmann dostal jako dosud bezúhonný člověk podmíněný trest, i když mu hrozilo až osm let vězení. "Vyměřená podmínka je jako poučný trest dostatečná," uvedla předsedkyně senátu Jiřina Zemanová.

,

Video