Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Doposud beztrestné drobné zlodějiny má utnout registr přestupků

  • 183
Drobní zlodějíčci a výtržníci se už nebudou moci spoléhat na to, že mohou donekonečna krást věci levnější než 5 000 korun nebo urážet a rušit své sousedy. Zřejmě už v lednu totiž vláda projedná vznik centrálního registru, který obcím umožní zjistit jejich minulost a za opakování přestupků je poslat k soudu. Každý rok je v Česku spácháno několik set tisíc přestupků.

"Je iluze si myslet, že můžeme lépe postihovat přestupky bez toho, že zde bude nějaká veřejná registrace, ve které budou jasné informace o tom, kdo, kdy, jaký přestupek spáchal a jak byl za něj potrestán. Bez této informace není možné při opakovaném spáchání přestupku někoho intenzivněji postihnout," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který návrh připravuje.

Přestupek

Přestupek je protiprávní jednání, které je méně závažné než trestný čin. Je ale společensky škodlivé a zákon ho přímo označuje jako přestupek. Klasickými přestupky jsou přestupky dopravní, proti veřejnému pořádku nebo proti občanskému soužití. Přestupky řeší většinou speciální komise na obecních úřadech.

V současné době tak lze opakovaně krást věci, jejichž hodnota je nižší než 5 tisíc korun. Podle zákona jde totiž do této hranice jen o přestupek a teprve nad ni o trestný čin. Podle nových pravidel by se ale měla hodnota ukradených věcí sčítat. Jakmile pak zloděj překročí finanční limit, úřady, které přestupky řeší, jeho věc předají soudu. To samé by platilo i pro zpronevěru nebo podvod.

Trest i za urážky a rušení

U přestupků proti veřejnému pořádku, jako je  například rušení nočního klidu nebo vzbuzení veřejného pohoršení, by zase podle Pospíšila mělo platit pravidlo "třikrát a dost". Pokud by tedy někdo křikem budil sousedy nebo je hrubě urážel třikrát za sebou, šlo by již o trestný čin.

Po zavedení registru volají především obce a regiony, které se potýkají s drobnou kriminalitou a nepřizpůsobivými spoluobčany. Ti se totiž často stěhují a obce potom nemají šanci zjistit, co spáchali na druhém konci republiky.

Pospíšil chce, aby za opakované přestupky, které se přehoupnou do kategorie zločinů, soudy ukládaly především alternativní tresty, tedy pokuty, veřejně prospěšné práce nebo domácí vězení. Ministr se také inspiroval svou stranickou kolegyní Ivanou Řápkovou a byl by rád, aby pokuty za takové trestné činy šlo při neplacení strhávat ze sociálních dávek. (více o návrhu čtěte zde)

Registr bude pod rejstříkem trestů

Přestupky řeší správní orgány a spadají proto pod ministerstvo vnitra. Kdyby ale resort musel budovat celý nový systém, stálo by to státní kasu přes 200 milionů korun. Spravedlnost proto nabídla již fungující trestní rejstřík, který se pouze za 30 milionů doplní o další funkce. Ročně pak bude provoz registru přestupků stát 8 milionů.

Jak dlouho by byly přestupky v registru evidovány, to by se mělo podle Pospíšila ještě projednat. Stejně tak to, jaká by byla lhůta, v níž by bylo opakované páchání přestupků považováno za recidivu, a přišla by tak za ně přísnější sankce. Podle ministerstva by mělo jít o jeden až čtyři roky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video