Dopis na rozloučenou Akédího. Odeslat ho nestihl.

Dopis na rozloučenou Akédího. Odeslat ho nestihl. | foto: Reuters

Dopisy sebevražedných atentátníků. Těší se na panny a loučí se s rodinou

  • 180
Jednou z hlavních zbraní Islámského státu v boji proti iráckým jednotkám jsou sebevražední atentátníci. Dobrovolnou smrt si stále častěji volí mladí chlapci, kterým islamisté „vymývají mozky“. Často při tom využívají jejich slabých stránek. Z dopisů na rozloučenou je patrné, že se mladí atentátníci těší na posmrtný život mučedníků.

„Milovaná rodino, prosím, odpusťte mi,“ stojí v ručně psaném dopise, který reportéři agentury Reuters našli v zaprášených vilách v Mosulu. Ještě před pár dny sloužily jako výcvikové centrum sebevražedných atentátníků Islámského státu. „Nesmutněte a netruchlete oděni do černého. Chtěli jste, abych se oženil. S pomocí Boha si vezmu 72 panen,“ loučí se jeden z desítek sebevražedných atentátníků s rodinou.

IS vypouští smrtící kvadrokoptéry, pumy dělá z granátů a míčků na badminton

Alá Abd al-Akédí dopis nikdy neodeslal. Text zarámovaný formulářem Islámského státu byl však zřejmě adresovaný jeho rodině v západním Mosulu. Zůstal zapomenut spolu se stovkami dalších dokumentů islamistů po ofenzivě iráckých vojsk ve východní části města. Vojáci ve výcvikovém centru objevili také seznam s osobními detaily asi padesáti „mučedníků“.

Akédí stejně jako desítky dalších absolvoval výcvik ve středisku pro sebevražedné atentátníky. Část centra měla sídlo ve vilách zabavených civilistům, které islamisté propojili sítí průchodů. V oknech byla pověšena prostěradla, na stěnách visely plakáty s náboženskou a válečnou tematikou. V horních patrech reportéři objevili ubytovací prostory pro sto lidí. „Bratři v džihádu, dodržujte klid a čistotu,“ hlásal nápis na zdi.

Registr sebevražedných útočníků Islámského státu.
Jeden z dopisů sebevražedných atentátníků.

Registr sebevražedných atentátníků a jeden z dopisů na rozloučenou

Chci se stát mučedníkem

Většina rekrutů podle seznamů pocházela z Iráku. Ale najdeme mezi nimi i stoupence ze Spojených států, Íránu, Maroka a Indie. Akédí podle záznamů slíbil věrnost islamistům 1. prosince 2014, jen několik měsíců po obsazení Mosulu. Tehdy mu podle Reuters bylo mezi 15 a 16 lety. Akédího otce synovo rozhodnutí trápilo, prozradili jeho příbuzní. Syna však k návratu domů nepřemlouval, bál se totiž postihu ze strany islamistů.

Mladý džihádista po vstupu do Islámského státu rodinu téměř nenavštěvoval. Při poslední návštěvě se otci svěřil, že hodlá spáchat sebevražedný útok ve městě Bajdží, kde stojí i velká ropná rafinerie. „Tátovi řekl, že se chce stát mučedníkem,“ popsali příbuzní. O pár měsíců později islamisté rodinu informovali, že jeho mise byla úspěšná.

Podobnou cestou si prošel také Athér Alí. Registr Islámského státu ho na fotografii ukazuje jako nesmělého chlapce s hustým obočím a velkýma hnědýma očima. Jeho otec Abú Amír na něj vzpomíná jako na vynikajícího studenta, který nemohl odtrhnout oči od vysílání stanice National Geographic. Miloval plavání a rybaření. Po škole pomáhal strýci na farmě.

Při procházení fotografií Amír popisuje, že jeho syn nikdy neměl náturu bojovníka. O to větší šok rodině způsobil, když na začátku roku 2015 spolu se sedmi spolužáky zběhl k Islámskému státu. Amír se snažil syna zachránit a vydal se na základnu islamistů. Ti ho však odmítli a vyhrožovali mu vězením. Syna už nikdy nespatřil. Po pár měsících se před domem Amíra zastavil oprýskaný pick-up. Islamisté přivezli dokumenty o úmrtí syna.

Později si Amír přijel vyzvednout tělo do márnice. Z rukou a hrudi stále trčely šrapnely. Islamisté otci sdělili, že Alí zemřel při ostřelování města Bashiqa severovýchodně od Mosulu. Byl to prý hrdina. Alího rodina má však jiný názor, myslí si, že džihádisté vymyli mladíkovi mozek. „Nedokážu pochopit, jak ho mohli přesvědčit. Jsem jen vděčný za to, že jsme ho mohli pohřbít,“ říká Amír.

Rodinná fotografie Athéra Alího
Identifikační doklad Athéra Alího

Rodinná fotografie Athéra Alího a jeho osobní doklady

Vymývání mozků

Šét Omar se dal k islamistům ve stejném věku, do jejich řad vstoupil v srpnu 2014. Dalším záznamem na jeho registrační kartě je potvrzení úspěšného sebevražedného útoku. Příbuzní popsali, jak Islámský stát využil jeho křehké povahy. Měl nadváhu a po smrti otce ztratil smysl života.

„Jeho duše byla křehká a oni toho využili. Slíbili mu panny a přednášeli mu o tom, jak být správným muslimem. Kdyby mu místo toho někdo nabídl drogy a alkohol, pravděpodobně by skončil u toho,“ uvedla rodina.

Islámský stát využívá sebevražedných atentátníků na bojištích v Sýrii a Iráku, ale cílí také na západní země. Zatím poslední velký útok se odehrál 24. února u severosyrského města al-Báb. Zahynulo při něm šedesát lidí a další asi sto utrpělo zranění (psali jsme zde). Na sebevražedné atentátníky naráží také irácká armáda při pokračují ofenzivě u Mosulu. S islamisty nyní svádí boj o západní část města (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video