Václav Havel a Jiří Němec míří k soudu. Foceno StB v září 1976 na Malostranském náměstí.

Václav Havel a Jiří Němec míří k soudu. Foceno StB v září 1976 na Malostranském náměstí. | foto: Archiv bezpečnostních složek

Dopisy, které obtěžovaly Husáka, pomáhaly politickým vězňům

  • 196
Na konci 80. let chodily do ČSSR tisíce dopisů. Ačkoli přicházely téměř z celého světa, jejich text byl stejný. Adresátem byl tehdejší prezident Gustáv Husák a další špičky komunistické nomenklatury. Dopisy posílali sympatizanti mezinárodního hnutí Amnesty International.

"Excelence, jak jsem se dozvěděl od Amnesty International, světově činné nezávislé organizace lidských práv, byl 37letý Stanislav Devátý 1. května 1989 zadržen při demonstraci v Praze," psala například Gabriele Schererová z Mnichova.

Organizace pomocí dobrovolných pisatelů intervenovala za politické vězně v ČSSR, stejně jako to dělá dnes po celém světě. Jen v květnu 1989 tak do ČSSR přišly téměř dva tisíce dopisů.

VLEVO: Vedení StB informuje o počtech dopisů, které Amnesty International posílá nomenklatuře KSČ. VPRAVO: Gabriela Scherer v rámci boje Amnesty International za lidská práva žádá prezidenta Gustáva Husáka o propuštění Stanislava devátého.

Podle historika Prokopa Tomka měly dopisy svůj význam a vězňům nepřímo pomáhaly. "U lidí, o které se AI zajímala, byl ve vězení podrobně sledován jejich zdravotní stav a justice i vězení se snažily chovat v mezích zákona," řekl Tomek.

Zájem organizace podle něj budil jakýsi respekt a obavu z případné mezinárodní ostudy. "Zvláště poté, co v komunistickém žaláři zemřel Pavel Wonka režim věděl, že další takový případ si již nemůže dovolit," míní historik.

Komunisté a AI ale zkřížili meče už mnohem dříve. V roce 1976 vyrazil do Prahy rakouský právník Henry Goldmann, aby pro Amnesty International sledoval soudní proces se skupinou lidí obviněných v takzvané akci Bojanovice.

Václav Havel a právník Henry Goldmann na Malostranském náměstí

V této vesničce u Prahy se při příležitosti svatby Ivana Martina Jirouse odehrál počátkem roku 1976 hudební festival druhé kultury. StB pak řadu účastníků zatkla a obvinila. Martin Jirous byl nakonec odsouzen k osmnácti, Pavel Zajíček k dvanácti, Svatopluk Karásek a Vratislav Brabenec k osmi měsícům vězení.

Rakouský právník, který pak podal Amnesty International o procesu zprávu, byl celou dobu pod drobnohledem StB, která ho tajně sledovala a také fotila. Soudní jednání se pokusili navštívit také další představitelé disentu, kteří se o proces zajímali a ocitli se tak na fotografiích StB.

Václav Havel a právník Henry Goldmann před okresním soudem v Karmelitské ulici v Praze

Amnesty International byla komunistům trnem v oku od svého vzniku. Když například v roce 1962 vyslala Amnesty International poprvé výzkumné mise do zahraničí, zamířily do Ghany a Československa. Zajímavé příběhy ze své historie a fotografie ze spisů StB nyní AI zveřejnila v rámci akcí k oslavě 50. výročí od svého založení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video