Japonský císař Akihito (2. února 2012)

Japonský císař Akihito (2. února 2012) | foto: Reuters

Japonský politik skandálně porušil tradici. Předal císaři dopis

  • 36
Japonská vysoká politika si zažila menší skandál. Hlavním tématem však nebyl klientelismus či uplácení, jak je tomu u západních mocností, ale porušení tradic a oficiálních protokolů. Jeden ze členů parlamentu se totiž pokusil samotnému císaři předat dopis. Císař však již po mnoho let nesmí v Japonsku plnit jakoukoli politickou funkci a bližší kontakt s politiky je mu zapovězen.

Incident se odehrál na oficiální a tradiční zahradní slavnosti císařského dvora. Bývalý herec a nyní aktivista a člen Sněmovny radních (horní komora japonského parlamentu, pozn. red.) Taro Jamamoto se tam pokusil císaři Akihitovi předat dopis, který obsahoval popis následků havárie v jaderné elektrárně Fukušima na životní prostředí (více o havárii a podmínkách v oblasti kolem Fukušimy se dočtete zde a zde).

Dopis však obratem zajistili členové císařova doprovodu, kteří jej posléze označili za krajně nevhodný, píše server BBC. Po odvysílání záznamu z předání dopisu se nad počínáním Jamamota pozastavili nejen jeho političtí kolegové, ale i širší veřejnost. Ta celý incident považuje za skandál. Jamamoto, který byl do horní komory parlamentu zvolen v červenci jako nezávislý kandidát, se již za své počínání omluvil, výzvy k rezignaci však nevyslyšel.

Jak se žije na japonském císařském dvoře? Jako ve zlaté kleci.

Proč na první pohled obyčejné předání dopisu císaři vzbudilo takový rozruch? V Japonsku je totiž od konce 2. světové války brán císař jako čistě nepolitická osobnost, který je podle japonské ústavy z roku 1947 "symbol státu a jednoty národa, odvozuje svou moc a postavení od vůle národa, v němž tkví nezávislá moc". Legislativa tak zbavila vládce Japonska i statutu "pozemského potomka bohů", kterým se jako vůbec poslední vládce v japonské historii honosil císař Hirohito.

Konec božství a politického vlivu

Ten usedl na trůn v roce 1926. Podle posledních výzkumů historiků pak byl jednou z hlavních osobností, která stála za vstupem Japonska do 2. světové války. Byl středem politického dění a stál také za invazí japonských vojsk do Číny. Většina masakrů se údajně děla pod jeho přímou kontrolou nebo souhlasem.

Po konci 2. světové války mu americká okupační vojska dovolila zůstat na trůnu, ale prosadila schválení nové ústavy, která zbavuje japonské císaře jakýchkoli politických rolí. Podle této ústavy tak například císař musí schválit legislativu, která prošla parlamentem. Hirohito následně vládl až do své smrti v roce 1989, kdy ho vystřídal jeho syn Akihito.

Některá pravicově smýšlející politická uskupení však již několik let volají po návratu větší politické odpovědnosti císaře a prosazují návrat k modelu z dob Japonského císařství, které existovalo v letech 1868 až 1945, kdy i přes demokratické zřízení zůstávala většina moci v rukou císaře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video