Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přichází na schůzi vlády

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přichází na schůzi vlády | foto: ČTK

Babiš prohlubuje koaliční spor, dopisem se pustil do Němečka a VZP

  • 31
Ministr financí Andrej Babiš pokračuje v kritice ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka. Zveřejnil dopis, ve kterém oběma vytýká, že stát není dostatečně aktivní v kauze protonového centra. VZP se brání tím, že v kauze podniká právní kroky. Němeček pak celou věc považuje za tlak, který může vést k odhalení obranné strategie státu.

Babiš v dopise, zveřejněném ve čtvrtek ráno na webu ANO, vyčítá pojišťovně, že nepodala žalobu o neplatnost smlouvy s protonovým centrem či na ministerstvo zdravotnictví, jejíž zástupce kontroverzní dokument v roce 2006 podepsal. Vadí mu také to, že VZP zastupuje v arbitráži vyvolané protonovým centrem advokátní kancelář exministra Pavla Němce.

"Přesto, že ve sporu bylo Protonovým centrem Praha vyvoláno arbitrážní řízení, měly by se aktivně ve sporu angažovat i ministerstvo zdravotnictví a samotná VZP," uvádí Babiš.

Nevhodný tlak, napsal kolegovi z vlády Němeček

Na jeho dopis přišly dvě otevřené odpovědi, které poslalo ministerstvo zdravotnictví i pojišťovna. VZP uvádí, že Babiš nevychází z pravdivých informací. "29. 4. 2013 podala VZP ČR žalobu o určení neplatnosti Smlouvy o smlouvě budoucí k Obvodnímu soudu pro Prahu 6, dne 26. 2. 2013 podala trestní oznámení Krajskému státnímu zastupitelství v Praze pro podezření ze spáchání trestné činnosti," napsal ministrovi financí šéf VZP Zdeněk Kabátek.

VZP i ministerstvo pak Babišovi vyčítají, že je nutí veřejně rozebírat něco, co je nyní předmětem vyšetřování. "Na závěr si dovolím poukázat na to, že obdobnému politicko-mediálnímu tlaku čelilo v minulosti i ministerstvo zdravotnictví v souvislosti se sporem s firmou Diag Human (...). Takový tlak ministerstvo zdravotnictví považovalo a i nadále považuje za nevhodný, neboť de facto nutí VZP zveřejňovat citlivou strategii procesní obrany," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Dopisová "přestřelka" poukazuje na to, že Babiš zvyšuje tlak na odchod vedení VZP. Že mu jde o konec Kabátka, ostatně potvrdil už v minulosti v SMS pro iDNES.cz (více čtěte zde).

Smlouva, která soukromému centru zaručovala nejméně 14 miliard

Z hlediska kauzy kolem protonového centra na VZP léta doléhá smlouva z dubna 2006, kterou ji její tehdejší nucený správce Antonín Pečenka zavázal k tomu, že se soukromým zdravotnickým zařízením podepíše patnáctiletou spolupráci. Jde o smlouvu o smlouvě budoucí, která by pražskému protonovému centru zajistila ročně z veřejného zdravotního pojištění nejméně 944 milionů. Smlouva by byla uzavřena na 15 let. V celé věci jde tedy nejméně o 14 miliard.

Tyto peníze zatím VZP protonovému centru nevyplatila, byť je možnost placení stamilionů stále otevřená, neboť pojišťovna s pražským protonovým centrem i nadále jedná a snaží se najít mimosoudní cestu smíru.

Ve věci nyní běží arbitráž, kterou vyvolalo protonové centrum. "Zatím nebyla skončena," podotkl mluvčí centra Vladimír Šulc s tím, že podrobněji se k ní protonové centrum vyjádří po skočení, nebo jejím stažení.

Ministerský náměstek a správce VZP ve střetu zájmů

Policisté na konci loňského roku obvinili Pečenku ze zneužití pravomoci veřejného činitele ve stadiu pokusu. Pečenka totiž v celé kauze vystupuje v trojjaké roli. V době, kdy byl nuceným správcem, byl zároveň také náměstkem ministra Davida Ratha. Z ministerstva později odešel a stal se hlavním manažerem firmy Erste Group, respektive její divize Immorent. Tato společnost výstavbu Protonového centra Praha financovala ve výši čtyř miliard korun (více čtěte zde).

Pečenka už v minulosti řekl, že za svým podpisem si stojí. iDNES.cz se jej ve čtvrtek opět pokusila kontaktovat s otázkami k případnému střetu zájmů, e-mail zatím zůstal bez odpovědi.

Celá věc má přitom politický podtext.  Protonové centrum využívá ANO jako příklad jedné z kauz, které mají dokazovat, že systém se nechová efektivně. A kvůli sporným kauzám nechce Babiš přidat pojišťovnám další peníze. O miliardy navíc nyní žádá ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. Koaliční spor se tak dopisem Babiše dále hrotí (více čtěte zde).

Protonové centrum vzniklo v době, kdy resort rovněž vedl politik ČSSD. Pečenka pak v době uzavírání smlouvy byl v ODS. Tato strana přitom do vedení VZP prosadila současného ředitele Kabátka, jehož konec nyní Babiš požaduje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video