Podnikatel Tomáš Pitr u Městského soudu v Praze

Podnikatel Tomáš Pitr u Městského soudu v Praze | foto: Michal Šula, MF DNES

Dopadení Tomáše Pitra: mají někteří politici a mafiáni důvod se bát?

  • 258
Švýcarská policie v pondělí zatkla uprchlíka Tomáše Pitra. Zatím není jasné, zda bude nakonec vydán do Česka, aby si odpykal trest za podvody. Je ale zřejmé, že z Pitrova dopadení nemusí mít všichni radost. A týká se to politiků i mafiánů.

Odsouzených lidí, kteří se vyhýbají nástupu trestu, jsou stovky. Kvůli dopadení Tomáše Pitra byl však zřízen speciální tým. V jeho případě totiž hraje důležitou roli i něco jiného než samotný fakt, že je třeba zatknout člověka, který nenastoupil do vězení za daňové úniky.

Komentář MF DNES

Švýcarský konec českého Pitra

Pitr je cenný zdroj informací o dění v českém podsvětí a pravděpodobně také majitel takzvaného Mrázkova archivu. Může tak být postrachem pro zbytek mafiánů, kteří v České republice ještě zůstali a mají máslo na hlavě, nebo pro politiky, kteří se kdy "smočili" a obchodovali s nimi.

PŘÍPAD PITR

Tomáš Pitr

Podnikatel, který začínal jako zelinář, ale který se postupem let dostal k obrovským majetkům. Léta skrytě vlastnil ústecký podnik Setuza. O něj válčil velmi dlouhou dobu i stát, jemuž Setuza dlužila miliardy. Pitr měl kontakty do vysoké politiky.

František Mrázek

Pitrův společník. Kolem roku 2000 společně vymysleli plán, jak ovládnout Setuzu. Mrázek začínal před rokem 1989 jako vekslák. Po Listopadu se dostal ke stamilionům z bankovních úvěrů, které nikdy nesplatil. Měl úzké kontakty do politiky, státní správy i policie. Mrázek se stýkal třeba s bývalým poslancem ČSSD Hojdarem, chodil na Úřad vlády konzultovat plány se šéfem poradců premiéra Zemana Miroslavem Šloufem. V lednu 2006 Mrázka zabil nájemný vrah.

Setuza

V roce 2006 Pitr prodal Setuzu. Kolik za to dostal, se přesně neví. Spekuluje se, že až jednu miliardu korun. Pitr byl odsouzen za daňový únik z poloviny 90. let necelý půlrok po Mrázkově vraždě. Vždy tvrdil, že to bylo proto, že se stal nepohodlným pro politiky ČSSD.

Pitr byl nejbližší přítel Františka Mrázka, kterého zabil nájemný vrah v lednu 2006. A právě Mrázek shromažďoval obrovské množství informací o kdekom, protože (jak se v mafiánské hantýrce říká) všechno se bude jednou hodit.

Podle jedné policejní verze to byl právě Pitr, kdo poslal okamžitě po Mrázkově vraždě posla do nejmenované vesničky na Kolínsku, kde měl Mrázek kompromitující materiály schované v několika taškách. Co všechno takové materiály obsahují?

Protože je vidělo opravdu málo lidí, můžeme se spolehnout jen na nepotvrzené informace. Údajně to byly třeba videokazety, na kterých jsou zachyceni někteří politici, jak si berou úplatky nebo jak dovádějí s prostitutkami.

Léta údajně sloužily jako prostředek k vydírání politiků, úředníků, policistů, státních zástupců či soudců. Ti všichni se s lidmi kolem Mrázka a Pitra za uplynulých dvacet let nějak setkali, skamarádili nebo se dělili o zisk z mnohamilionových obchodních transakcí.

Třicet neobjasněných vražd a násilných činů

Jak jinak si vysvětlit, že jim tu dvacet let (hlavně Mrázkovi) procházelo tunelování bank (v součtu jde až o jednu miliardu korun) nebo pochybné obchody, na jejichž konci bylo ovládnutí miliardového podniku Setuza, ústeckého gigantu na výrobu olejů, mýdel, zubní pasty, ale hlavně biosložek, které se přimíchávaly se státními dotacemi do pohonných hmot?

Stejně tak je Pitr nositelem zajímavých informací z podsvětí. Policisté registrují na třicet dosud neobjasněných vražd, násilných trestných činů či pokusů o atentát. A přestože nemají pachatele, jsou přesvědčeni o jednom: na všech těchto případech se podepsali lidé z okolí Mrázka, Pitra nebo Radovana Krejčíře (též uprchlého podnikatele, který utekl do Jihoafrické republiky).

František Mrázek

Na třicet vražd se vyšetřovalo znovu těsně po Mrázkově smrti. Spis dostal název Vabank. Hrálo se o vše. Ale jen jedna věc měla hmatatelný výsledek: zatčení party kolem příbramských podnikatelů Jaroslava Starky a Vlastimila Spěváka za podíl na únosu a vraždě Krejčířova otce Lamberta Krejčíře.

Kdyby Pitra nakonec Švýcaři vydali do Česka a on se rozhodl promluvit o mnohých tajemstvích svého života, mohl by se založit nový spis: Vabank II.

"Pitr je silná osobnost. Nepředpokládám, že by ho někdo k něčemu zlomil," řekl včera Pitrův bývalý bodyguard a jeden z jeho nejvěrnějších přátel Pavel Šrytr (rozhovor se Šrytrem čtěte zde).

Tomáš Pitr začínal v 90. letech jako prodavač zeleniny ve stánku kousek od svého bydliště. Pak vydělal velké peníze na obchodu s lihovinami. "První milion jsem vydělal, když jsem prodal kamion plný flašek rumu," svěřil se, ještě když byl v Česku.

Teď je Pitr miliardář, který i na dálku z vyhnanství ve Švýcarsku a také Rakousku (kam často dojížděl) ovládal zbytek svého majetku v Česku. Nejvíc mu vydělávala teplárenská firma Energo, což je "zlaté vejce", které mu zbylo z celého impéria Setuzy. (Firma Energo dodávala teplo a energii do celého podniku, ale také do jedné městské části v Ústí nad Labem.)

Možná právě to se mu stalo osudným. Tajné služby totiž před pár měsíci rozjely tajnou akci: vyslaly ke správcům tohoto podniku přes prostředníka jistého sokolovského podnikatele Štefana Kanaloše, který začal prohlašovat, že je majitelem teplárny, protože mu ji Pitrem nastrčení majitelé prodali.

Vyděšení čeští správci pak začali Pitra hledat a věc konzultovat. A o to všem šlo. Dostat Pitra z úkrytu.

Podařilo se. Teď ještě zbývá, aby se povedl i plán B: aby Pitr promluvil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video