Mohammad Merah na záběrech z francouzské televize France 2

Mohammad Merah na záběrech z francouzské televize France 2 | foto: AP

Proč zrovna před volbami? Francouzští muslimové se bojí reakce na střelbu

  • 128
"Ach ne, tohle není dobré," povzdechli si francouzští muslimové napříč celou zemí poté, co vyšlo najevo, že útoky na jihozápadě Francie má na svědomí mladý muslim alžírského původu. Obávají se reakce společnosti, prezidentské volby se totiž konají už za měsíc.

Jak napsal list The Christian Science Monitor, už dlouho předtím, než se Mohamed Merah přiznal k sérii vražd v jihozápadní Francii, při níž zemřeli i tři vojáci, si muslimové v této zemi připadali jako ve stavu obležení.

Francie je uprostřed tvrdě vedené prezidentské předvolební kampaně, která už před mnoha týdny nabrala proticizinecký a protiislámský směr. Podtrhla ho i vykonstruovaná panika kolem masa halal, které splňuje islámské požadavky. To bylo používáno jako kódové označení pro francouzské muslimy, kteří jsou "nefrancouzští" a problematičtí.

Případ vraha z Toulouse:

od popravy výsadkáře po přesnou trefu snipera

Zpočátku si podstatná část Francouzů myslela, že se z pondělní brutální vraždy v židovské škole vyklube dílo protofašistů nebo neonacistů - nějakého francouzského Anderse Breivika. Ale pak byl najednou ve všech sdělovacích prostředcích čtyřiadvacetiletý muslim narozený v Toulouse hlásící se k al-Káidě, který hovořil o islámských inspiracích a touze pomstít Palestince.

Vůdkyně ultrapravicové Národní fronty Marine Le Penová, prezidentská kandidátka s nezanedbatelnou podporou, okamžitě vyzvala k "válce" proti
fundamentalistům.

Balíme kufry

"Zavolal jsem manželce a řekl jí, ať nám sbalí kufry!" řekl Karim, Francouz alžírského původu, který pracuje v pařížské nevládní organizaci. A žertoval přitom jen napůl, dodal. "Tohle otevírá dveře všem xenofobním a rasistickým tématům. Muslimská komunita byla už teď stigmatizovaná, a napříště to bude ještě horší," dodal.

Když se Merah stal důvěrně známým jménem nejen po celé Francii, okamžitě jak židovské, tak i muslimské skupiny vydaly prohlášení naprosto oddělující jeho činy od francouzských muslimských občanů i od učení islámu.

To ale byla jen malá útěcha pro tři až pět milionů francouzských muslimů, kteří tvoří největší islámskou komunitu v Evropě. Ti si navzájem začali posílat hotovou bouři textových zpráv naplněných výkřiky na téma: "Proč teď?" a vyjadřujících strach, že Merahovy činy budou zneužity k ospravedlnění stigmatizace jejich víry a jejích stoupenců.

Muslimové ve Francii cítí, že bojují proti stále otevřeněji proklamovaným negativním názorům na jejich komunitu. Říkají, že v letošní předvolební prezidentské kampani se jak pravý střed, tak ultrapravice předhánějí ve využívání "islámské karty", aby nalákaly voliče.

Delikvent Merah mluvčím islámu? A Norové jsou jako Breivik?

Mnozí muslimové mají pocit, že je francouzské sdělovací prostředky i elity naprosto mylně chápou. A část z nich hledí dokonce s podezřením na načasování teroristické ságy příhodně před prvním kolem voleb vypsaných na 22. dubna. "Proč teď, právě před volbami?" ptá se Anis Saada, mladý inženýr v Paříži. "Nepouštím se do konspiračních teorií, jen mě zajímá tahle souvislost."

Obavy panující kolem islámu ve Francii i v Evropě trochu ochladly po loňských arabských revolucích, které byly převážně neislámským fenoménem. Poslední akcí militantních islamistů ve Francii byla krátká epizoda na letišti v Marseille v 90. letech, kterou policie rychle zadusila.

"Merah je delikvent. Byl několikrát ve vězení," dodal Saada. "Dozvěděli jsme se, že spáchal 18 násilných činů. Měli bychom se ptát... je mluvčím islámu? Můžeme zevšeobecnit celou komunitu nebo zemi? Můžeme říkat, že všichni Norové jsou jako Breivik?"

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video