Statisíce státních zaměstnanců v USA museli kvůli sporům o státní rozpočet...

Statisíce státních zaměstnanců v USA museli kvůli sporům o státní rozpočet nastoupit na nucenou dovolenou, mezi zavřenými institucemi byl ostrov Ellis nebo Socha Svobody. (1. října 2013) | foto: Reuters

V USA jsou kvůli sporům o rozpočet zavřené parky, muzea i socha Svobody

  • 137
Americká vláda nemá kvůli rozpočtovým sporům mezi zákonodárci vyčleněné peníze na běžný provoz, což znamená nucenou dovolenou pro statisíce státních zaměstnanců. Plány budou muset změnit i mnozí turisté, zavřené totiž zůstanou například americké národní parky, muzea či socha Svobody.

Zastavení části aktivit americké vlády zkomplikuje život občanům Spojených států i turistům. Nemělo by však ohrozit bezpečnost. Bezpečnostní složky budou fungovat i nadále, stejně jako například letoví dispečeři nebo armáda. Pro ni Kongres o víkendu schválil výjimku, aby se jí "government shutdown", jak se nastalé situaci v USA říká, nedotkl. Prezident Barack Obama podepsal v noci na dnešek zvláštní dokument, který vojákům zajišťuje vyplácení mezd. 

Ve službě tak zůstane přibližně 1,4 milionu členů uniformovaných vojáků. I tak se ale podle britské BBC nastalá situace ministerstva obrany výrazně dotkne, konkrétně až 400 tisíc zaměstnanců Pentagonu.

Zavřené zůstanou mnohé další federální úřady a instituce, přeruší se i řada státních programů, například některé opravy či výstavby silnic. Na neplacené dovolenou musí celkem přibližně 700 tisíc až 800 tisíc z asi dvou milionů státních zaměstnanců placených z federálních zdrojů.

Mnozí další zatím budou muset pracovat bez nároku na mzdu. Podle serveru BBC přitom není jisté, zda tito lidé po vyřešení rozpočtových sporů obdrží dodatečnou kompenzaci.

Proč se to děje

Jádrem sporu mezi zákonodárci je zdravotnická reforma prezidenta Baracka Obamy, jejímž odkladem republikáni ve sněmovně podmiňují uvolnění státních výdajů. Senátoři to však odmítají. Senát by se měl opět sejít v 15:30 SELČ.

Pokračování sporů mezi zákonodárci v USA by mohlo vést rovněž k neschopnosti zvýšit dluhový limit. Vládě by tak mohly dojít i peníze na splácení dluhů, což by podle agentury Reuters mohlo poškodit ekonomiku a rozkolísat světové finanční trhy. Analytici nicméně předpokládají, že navzdory současným rozpočtovým problémům Spojené státy budou své dluhy nadále řádně řádně splácet.

Zdroj: ČTK

Situace tvrdě zasáhne například Americký federální úřad pro letectví (FAA), který nechal doma na tři tisíce inspektorů. NASA podle listu Washington Post nebude prostřednictvím Twitteru varovat "před potenciálně nebezpečnými asteroidy a kometami".

Do práce podle serveru guardian.co.uk nenastoupí ani většina zaměstnanců Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB), včetně vyšetřovatelů ať už leteckých či železničních neštěstí. Zavřená zůstane také takřka celý Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), kde fungovat bude jen kontrolní středisko v Houstonu. 

Vzhledem k zachování kontroly letového provozu se turisté nemusí obávat výpadků v letecké dopravě, musí se však připravit na to, že své plány budou muset pozměnit jinde.

Neplacené volno? "Zrovna teď mám tolik výdajů"

Zavřeno je všech 401 amerických národních parků, které v říjnu mívají dohromady denní návštěvnost kolem 715 tisíc, uvádí CNN. Lidé, kteří v parcích momentálně stanují nebo bydlí v hotelu, musí prostor opustit do 48 hodin. Bez návštěvníků zůstane i 19 Smithsoniánských galerií a muzeí, některé zoologické zahrady či muzea. Uzavřeno bude rovněž návštěvnické centrum washingtonského Kapitolu a ikonická Socha svobody v New Yorku.

Rozpočtové spory mají dopad i do zámoří. Zavřeno zůstane 24 amerických vojenských hřbitovů mimo území Spojených států. Jejich provoz totiž zajišťuje federální organizace Komise amerických válečných památníků (American Battle Monuments Commission). Americký hřbitov v Normandii je zvláštní případ, protože turisté na něj mají přístup od pláže, kde není žádný plot. Podle vyjádření komise na webu budou návštěvníci požádáni, aby ze hřbitova odešli.

Americké ministerstvo zahraničí hodlá pokračovat ve zpracovávání žádostí o víza, protože tato činnost je financována převážně z poplatků od žadatelů. Americké ambasády a konzuláty budou podle agentury AP nadále poskytovat služby americkým občanům.

Velvyslanectví USA v Praze

Americká ambasáda v Praze zatím funguje jako obvykle. Není však jasné, co bude zítra. Podle tiskového oddělení však budou konzulární služby (včetně vydávání víz) fungovat i nadále.

Stejně tak by se situace neměla projevit v případě příletu či odletu do Spojených států.

"V současné době fungují americká letiště a další místa vstupu do země normálně. Doporučujeme však zkontrolovat aktuální vývoj na webových stránkách aerolinií a ministerstva zahraničí (www.state.gov)," uvedlo tiskové oddělení velvyslanectví USA v Praze.

Čechů se situace může dotknout hlavně v případě, že chtějí navštívit americké pamětihodnosti, které mohou být zavřené. I v tomto případě doporučuje velvyslanectví zkontrolovat aktuální stav konkrétních zařízeních na jejich internetových stránkách.

Pokračovat bude také řada dalších aktivit, například ostraha amerických hranic. Budou vypláceny sociální dávky a vládní programy zdravotní péče pro staré a chudé lidi budou nadále poskytovat peníze lékařům a nemocnicím. Fungovat budou rovněž poštovní služby, které nejsou závislé na penězích od vlády. Uzavřeny nebudou ani veřejné školy

Dále bude pokračovat například pomoc v Coloradu, které postihly záplavy a zabily tam osm lidí. Nicméně se dá očekávat, že uzavření úřadů pomoc poškozeným oblastem zpomalí, upozornil guardian.co.uk

Jak dlouho může nepříjemná situace trvat, zatím není jasné. V minulosti se většinou Kongres dohodl v řádu dní, naposledy v roce 1995 to trvalo 21 dní (což byl rekord). Nucené neplacené volno pochopitelně přidělává vrásky statisícům Američanů placených z federálních peněz, kteří musí živit rodiny, platit hypotéky a podobně.

 "Zrovna teď mám hodně výdajů, školné, dceru, účty. Jsem z toho zmatený a budu čekat, stejně jak ostatní," povzdechl si jeden ze správců národního parku, jichž se situace dotýká, Darquez Smith.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video