Z Dönerových vražd policie viní tříčlennou neonacistickou buňku.

Z Dönerových vražd policie viní tříčlennou neonacistickou buňku. | foto: AP

„Dönerové vraždy“ vyhrály v hlasování o německý patvar roku 2011

  • 7
Německým jazykovým patvarem roku 2011 se stalo sousloví "Döner-Morde" označující sérii vražd nejméně devíti živnostníků z řad přistěhovalců z Turecka a Řecka skupinou neonacistů. Podle jazykovědců označení vycházející z jména tureckého pokrmu události zlehčuje a oběti diskriminuje.

O vraždách z let 2000 až 2007 se v Německu začalo znovu diskutovat právě loni v souvislosti s odhalením tříčlenné neonacistické buňky z východoněmeckého města Zwickau, která se k zabití osmi tureckých imigrantů a jednoho Řeka přihlásila ve videonahrávkách. Tato skupina má patrně na svědomí i smrt německé policistky, více než desítku přepadení bank a několik bombových útoků.

Přídomek dönerové se těmto vraždám dostal kvůli tomu, že jejich oběťmi byli i provozovatelé tureckých bister s rychlým občerstvením, která jsou v Německu známá hlavně díky pokrmu döner kebab, a vyšetřovatelé je původně spojovali s vyřizováním účtů v turecké komunitě. Podle odborné poroty to negativně ovlivnilo vnímání přistěhovalců v Německu.

"V roce 2011 se rasistický podtón tohoto výrazu ukázal v plném rozsahu. Věcně nepřiměřeným, folklórně-stereotypickým nálepkováním vražedné série pravicových teroristů byla vyčleněna celá skupina obyvatel a oběti samy byly ve velké míře diskriminovány tím, že byly na základě svého původu redukovány na bufetáře," zdůvodnila porota složená s jazykovědců a novinářů svou letošní volbu na webových stránkách projektu.

Vybírala z 923 slov a spojení zaslaných veřejností. Termín dönerové vraždy se mezi nimi objevil 269krát, a byl tak nejčastějším návrhem.

Mezi další patvary roku porota zařadila pojem "Gutmensch" (dobrý člověk), který byl podle ní v loňském roce často používán na internetových fórech k sarkastickému hodnocení kvalit lidí, a výraz "marktkonforme Demokratie" (tržně konformní demokracie), jehož autorkou je kancléřka Angela Merkelová.

Výrazy nejlépe charakterizující veřejnou diskusi v Německu vybírá Společnost pro německý jazyk (GfdS). Před rokem porota vybrala termín bezalternativní (alternativlos); o rok dříve výraz Wutbürger - v překladu do češtiny naštvaný občan.

Kromě jazykových patvarů Němci každoročně volí i nejcharakterističtější slovo pro daný rok. Pro ten loňský se jím stal výraz Strestest neboli zátěžová zkouška.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video