Současný prezident EU Herman van Rompuy drží za ruce svého následníka, polského...

Současný prezident EU Herman van Rompuy drží za ruce svého následníka, polského premiéra Donalda Tuska a italskou ministryni zahraničí Federicu Mogheriniovou, | foto: AP

Evropským „prezidentem“ bude Donald Tusk, funkce se ujme v prosinci

  • 527
Polský premiér Donald Tusk se v prosinci stane předsedou Evropské rady. Informoval o tom Herman Van Rompuy, kterého Tusk ve funkci nahradí. Šéf polské vlády získal důvěru vrcholných představitelů členských zemí EU na sobotním summitu.

Hlavy států a premiéři osmadvacítky vybrali i novou šéfku evropské diplomacie. Catherine Ashtonovou vystřídá italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. Italku, která se tak stane místopředsedkyní budoucí Evropské komise, ještě musí ve funkci potvrdit Evropský parlament.

Jména obou státníků, kterým dali členové Evropské rady důvěru, oznámil Van Rompuy v sobotu večer na Twitteru.

30.srpna 2014 v 19:26, příspěvek archivován: 30.srpna 2014 v 21:49

Elected. The European Council has elected PM Donald Tusk as the next President of the European Council & Euro Summits #EUCO @premiertusk

Dosavadní předseda vrcholného orgánu EU později na tiskové konferenci prohlásil, že oba kandidáti dostali plnou podporu členských zemí. Bylo to prý pro něj velmi důležité, proto absolvoval několik kol vyjednávání. Nominace Mogheriniové byla podle něj učiněna také v dohodě s šéfem budoucí Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Rozhodnutí o obou nominovaných není překvapením, jejich jména se v diskusích před nynějším summitem opakovala stále častěji.

Přesto se na nominaci Mogheriniové v létě minulý unijní summit shodnout nedokázal, některým zemím tehdy vadil její údajně příliš měkký přístup vůči Rusku.

Tuska zase někteří kritizovali za poměrně slabou jazykovou vybavenost.

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Tuskovo zvolení uvítal. „Prosadil se kandidát, kterého jsme navrhli a podporovali. Od počátku vyjednávání jsme trvali na tom, aby se na jedné z vysokých pozic objevil zástupce nových zemí,“ uvedl šéf českého kabinetu v tiskovém prohlášení.

„Je to také velký úspěch spolupráce a solidarity zemí Visegradu a rovněž potvrzení váhy Visegradské čtyřky jako evropského aktéra,“ dodal premiér.

Tuskův kabinet mohl v červnu padnout kvůli odposlechům

Sedmapadesátiletý předseda strany Občanská platforma stojí v čele polské vlády od listopadu 2007, kdy vyhrál předčasné parlamentní volby. Svou pozici obhájil i v dalším hlasování před třemi lety. V roce 2005 se ucházel o post polského prezidenta a v prvním kole dokonce zvítězil. Nakonec jej ovšem porazil Lech Kaczyński, který o pět let později tragicky zahynul na palubě letadla u ruského Smolensku.

Je představitelem liberálního proudu polské politiky. Při svém nástupu do úřadu premiéra, v němž vystřídal konzervativce Jaroslawa Kaczyńského, mimo jiné slíbil, že Polsko dovede k přijetí eura, zlepší vztahy s Německem a Ruskem a bude uplatňovat liberální hospodářskou a sociální politiku.

Tuskovým kabinetem letos v červnu otřásl skandál s odposlechy. Časopis Wprost zveřejnil například nahrávku z rozhovoru, v němž šéf polské centrální banky Marek Belka nabízí ministru vnitra Bartlomieji Sienkiewiczovi pomoc při financování rozpočtového schodku. Žádal přitom odvolání tehdejšího ministra financí. Veřejnost šokovala i nevybíravá slova šéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského na adresu britského premiéra Davida Camerona.

Donald Tusk i polský prezident Bronisław Komorowski na začátku léta hovořili o možném pádu vlády, premiér požádal poslance o vyslovení důvěry. Tu nakonec získal a z premiérského křesla odejít nemusel (více se dočtete zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue