Kandidát na prezidenta Donald Trump během tiskové konference (19. srpna 2015).

Kandidát na prezidenta Donald Trump během tiskové konference (19. srpna 2015). | foto: Reuters

Trump už není volebním vtipem, Mexičanům tuhne smích na rtech

  • 400
I když mnozí Donaldu Trumpovi předpovídají jen krátkou politickou kariéru, jeho podpora roste. Mexičtí přistěhovalci tomu přihlíží se strachem. Americký miliardář totiž minulý týden představil svou vizi, jak by v případě svého vítězství v boji o Bílý dům s imigranty naložil.

Čím déle se Donald Trump pohybuje na předních příčkách předvolebních průzkumů, tím více lidí se začíná jeho kandidatury obávat. Realitní magnát minulý týden zveřejnil šestistránkový dokument, ve kterém vyjádřil své postoje k imigraci.

I když jeho názory už nejspíš nikoho nepřekvapí, pro mnoho lidí byl Trump zatím spíše komickou figurkou. To se ale pomalu mění - prostořeký miliardář má totiž podle průzkumů z republikánských kandidátů stále největší šanci na zvolení.

Pokud by se Donald Trump stal prezidentem USA, přinutil by podle svých slov Mexiko, aby zaplatilo stavbu zdi podél společné hranice s USA a zablokoval by miliardy dolarů, které Mexičané z USA ilegálně posílají svým rodinám. Hodlá také zajistit, aby se jejich děti narozené ve Spojených státech automaticky nestávaly americkými občany a aby rodilí Američané měli na pracovním trhu před přistěhovalci přednost. To by ostatně až takový problém nebyl. Kdyby byl Trump prezidentem, nechal by miliony nelegálních imigrantů ze země vyhostit.

„Nevíme, jestli se máme smát, nebo brečet,“ sdělil mexický novinář Guadalupe Loaeza deníku The Washington Post. „Myslíme si, že je to skutečná noční můra,“ řekl o Trumpovi.

„Rozesmívá mě, co říká, ale je to nervózní smích,“ přidal se Gustavo Vega Canovas, profesor mezinárodních studií na jedné z mexických univerzit. „Jeho komentáře mi zní jako v Německu ve 30. letech, když udělali Židy zodpovědné za všechno, co se dělo. Hraje si se strachem důležité části americké populace,“ doplnil.

Trump sice prohlásil, že Mexiko respektuje a pouze se snaží bránit potřeby pracujících Američanů. Zároveň ale ve středoamerické zemi vyvolal pobouření tím, že mexické přistěhovalce do USA označil za drogové dealery a sexuální násilníky.

„Možná mu to pomůže získat nominaci, ale nepomůže mu to vyhrát volby. Nezíská hispánské hlasy, které jsou velmi důležité,“ myslí si Canovas.

Hraniční plot není řešení, řekl Bush

Hlasy lidí původem ze zemí Střední a Jižní Ameriky přitom není radno podceňovat. Právě ony pomohly ke znovuzvolení současnému prezidentovi Baracku Obamovi. V roce 2012 získal podle agentury Reuters podporu 66 procent Hispánců, což není zanedbatelné. Jde totiž o nejrychleji rostoucí etnickou skupinu v USA.

Sám Trump si pochvaluje, že nebýt jeho kandidatury, téma přistěhovalců by se součástí prezidentské kampaně možná vůbec nestalo. A přistěhovalci si pravděpodobně neoddychnou ani v případě, že miliardář volby nevyhraje. Jeho antiimigrační rétorika totiž ovlivnila i jiné republikánské kandidáty.

Ameriku uhranul Donald Trump. Zasedne hubatý magnát v Bílém domě?

Například wisconsinský guvernér Scott Walker podle listu The Wall Street Journal nedávno prohlásil, že by snížil počet přistěhovalců, kteří jsou legálně vpouštěni do země.

Proti nim naopak stojí republikáni Ted Cruz a Marco Rubio, oba synové kubánských přistěhovalců, kteří si uvědomují důležitost hispánských hlasů. Stejně tak je toto téma blízké i Jebu Bushovi, který rád ukazuje, že mluví plynně španělsky, a proti Trumpovi se ostře vymezuje. V pondělí při návštěvě mexických hranic označil jeho plán na výstavbu hraničního plotu za nerealistický a příliš drahý, píše agentura AP.

Hranici mezi Mexikem a Spojenými státy podle něj navíc nejčastěji překračují imigranti z Hondurasu, Guatemaly a Salvadoru, nikoli Mexičané. Ani Bush se ale nevyhnul kritice, když potomky přistěhovalců označil za „dětské kotvy“, jejichž prostřednictvím rodiče zneužívají americké zákony.

Ať už bude v nadcházejících volbách úspěšný kdokoli, jisté je, že Donald Trump na sebe poutá pozornost. K jeho názorům se vyjádřilo i mexické ministerstvo zahraničí, které si „stále stojí za tím, že tyto komentáře odráží předsudky, rasismus nebo prostou neznalost“.

Trump vede mezi ženami, křesťany i vysokoškoláky

Z průzkumu společnosti Gallup vyplývá, že Hispánci sice Trumpa považují za jednoznačně nejméně populárního kandidáta z řad republikánů, zároveň ho ale, na rozdíl od ostatních, zná nejvíce z nich.

Průzkumy veřejného mínění pak dokazují, že Trumpova popularita neustále roste. Podle deníku The New York Times se miliardáři povedlo vybudovat demograficky a ideologicky různorodou koalici, která překonává různé propasti.

Ve srovnání s ostatními republikány Trump vede mezi ženami (i když některé z nich označil například za „tlustá prasata“) mezi křesťanskými konzervativci (i když říká, že nikdy neměl důvod prosit Boha o odpuštění) a vede i mezi umírněnými a vysokoškolsky vzdělanými voliči, i když by jeho populistická a antiimigrační rétorika měla mířit spíše na ty konzervativní a méně majetné voliče.

Zatím je podle listu zřejmé, že Trumpova kampaň vydrží minimálně do primárek v příštím roce. Pak mu ale hrozí, že narazí - většina republikánů totiž jeho kandidaturu nepodporuje.

V to doufá i mnoho Mexičanů, kteří Trumpa zatím považují spíše za špatný vtip než za seriózního politika a jeho nominaci ani stěhování do Bílého domu neočekávají.

„To by posunulo hranice neslušného chování a o několik desetiletí zpět odsunulo zemi, která navzdory všem svým nedostatkům a vadám stále bojuje proti rasismu a diskriminaci. Věřím, že republikáni - a všichni Američané - rozříznou tento ošklivý vřed, který z ničeho nic vyrazil v jejich životě,“ napsal v komentáři pro mexický list Reforma novinář Armando Fuentes Aguirre.

Donald Trump v jedné z debat kritizoval politiky:

7. srpna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue