Domy prohlížejí desítky statiků

  • 37
Statici usilovně kontrolují domy, aby se evakuovaní Pražané mohli vrátit do svých domovů. Některé oblasti, které nebyly přímo u rozvodněné Vltavy, už policisté zpřístupnili. Část trasy B pražského metra je opět funkční. Slovenka, která byla chycena při pokusu o vloupání do evakuovaného objektu, byla ve zkráceném řízení odsouzena. Lidé postižení záplavami dostanou od hlavního města 20 tisíc korun. Situaci v Praze hodnotí v dotazech čtenářů iDNES pražský primátor Igor Němec.

Pražské metro
Část trasy B pražského metra je opět funkční. Mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová oznámila, že linka B byla uvedena do provozu na trasách Černý Most - Hloubětín a Nové Butovice - Zličín.

V Praze 6 je desetina lidí doma
Přibližně desetina z tisícovky evakuovaných obyvatel šesté městské části se už v pátek mohla vrátit do svých domovů. Předtím však mobilní tým, složený ze zástupců stavební úřadu a hygienika, provedl revizi a potvrdil, že návrat je možný.

Dosud bylo zpřístupněno 51 domů, toho 28 v Sedleci a 22 Lysolajském a Šáreckém údolí. Do Podbaby se vrátili obyvatelé jednoho domu a deseti průmyslových objektů, řekl tiskový mluvčí radnice Martin Šalek.

Krizový povodňový štáb Prahy 6 také zrušil shromaždiště na stadionu Juliska. Bylo určeno pro občany z oblasti Podbaby, kde již evakuace není zapotřebí a na některých místech se začíná uklízet. Nadále fungují dvě shromaždiště, a to na křižovatce ulic Lysolajské údolí - V Šáreckém údolí a v areálu Vysoké školy zemědělské v Suchdole.

Nebezpečí v evakuovaných oblastech
Vltava v Praze stále klesá rychlostí přibližně pět centimetrů za hodinu. Oproti středeční kulminaci se snížila o více než tři metry.

Lidé by se však do evakuovaných oblastí vydávat neměli. Hrozí totiž nebezpečí zřícení domů či propadu chodníků, které byly zaplaveny vodou. Například na území Prahy 5 už voda není vůbec. Pracují zde vozy technické správy komunikací, které odklízejí bahno z ulic. "Lidé by měli sledovat informace o zpřístupněných úsecích na stránkách magistrátu - http://www.praha-mesto.cz" řekl iDNES mluvčí magistrátu Martin Kupka.

V zaplavené pražské Troji již hladina vody poklesla o dva a půl metru a život se zde pomalu vrací do normálních kolejí. Podobná situace je také ve čtvrti Sedlec. Některé budovy během pátečního dne navštívil statik, do jiných již jejich obyvatelé mají přístup.

Obyvatelé první městské části se mohou ve svých bytech zastavit pro některé potřebné věci. Potřebují však povolení radnice. Nyní vyplavené domy navštěvují jen majitelé domů v doprovodu se strážníky. Nájemníci budou moci do bytů až odpoledne.

Informace o zpřístupněných úsecích najdete
ZDE

Nejohroženějšími místy zůstává nadále Karlín, Kampa a většina Malé Strany. "Voda odtud pomalu odtéká," řekl Kupka. Původně se také uvažovalo, že by se kvůli odvodnění Karlína vykopali příkopy do Vltavy, protože se zde vytvořilo velké jezero. Voda by však odtud měla sama odtéci do dvou až tří dnů.

Radnici také dělá starosti znečištěná řeka. Magistrát zjistil, že Vltavou nyní protéká 132 tun oleje. "Olej je však hodně naředěný, takže nehrozí žádné nebezpečí. Pochází pravděpodobně z vytopených strojoven přehrad," řekl primátor Igor Němec.

Hasiči se nyní zaměřili hlavně na to, aby pro záchranné práce zprůjezdnili Strakonickou ulici. Soustředí se také na levý břeh Vltavy. "Pokud zde nebudou propady vozovky, měly by tu brzo začít jezdit tramvaje," uvedl Němec. Úklid zaplavených ulic probíhá převážně na Starém Městě a na Malé Straně. Poté bude následovat podle pořadí Zbraslav, Chuchle, Radotín, Lipence a Lahovice.

Magistrát nyní vybírá několik míst, kam by se měl odvážet odpad z ulic a vyklizených domů. Jednou z možných variant je i závodiště v Chuchli.

ON-LINE ROZHOVOR

Igor NěmecPrimátor Igor Němec, šéf pražského krizového štábu, průběžně odpovídá na dotazy čtenářů iDNES.
Odpovědi primátora najdete ZDE
Domy kontrolují statici
Nejdříve budou muset podmáčené domy prohlédnout statici, energetici a pracovníci plynárny. Návrat bude v nejpostiženějších čtvrtích možný nejdříve za několik dnů, možná i týdnů po opadnutí vody. "Každý metr krychlový vody představuje tlak jedné tuny," varuje před silou živlu architekt Eugen Jindra.

Sesuvy domů nejvíc hrozí v Karlíně
Ke dvěma podmáčeným domům, které v Karlíně spadly ve čtvrtek, přibyl v pátek další.  Přesně ve 12.49 hodin se částečně zřítil vnitřní trakt evakuovaného domu čp. 92. "Propadlo se první patro podkroví a klenba ve sklepě", řekl iDNES vyšetřovatel pražských hasičů Josef Hyršl. "Zřícením je ohrožen celý Karlín, domy nebyly projektované na to, že se přes ně převalí pět metrů vody," řekl starosta Prahy 8 Josef Nosek.

Bezpečné rozhodně nejsou ani procházky po zatopených nábřežích. "Nevíme, co se pod hladinou děje, podmáčená stavba se může kdykoli utrhnout," varuje Jindra. "Sestup Vltavy nebude strmý," uvedl Kupka. Centrum je podle něj nutné nechat volné pro techniku, která bude likvidovat následky povodní.

Do uzavřených oblastí už nastoupili hasiči, aby přečerpávali vodu. Jednotlivé lokality prozkoumají po opadnutí vody i pracovníci stavebních úřadů a statici. "Sestavujeme odborné týmy, hlásí se nám dokonce statici ze zahraničí," upřesnil Kupka. Na základě jejich doporučení pak budou krizové štáby v jednotlivých městských částech povolovat návrat lidí.

Příspěvek Prahy: 20 tisíc korun

Pražané postižení záplavami dostanou od města 20 tisíc korun na opravu svého zničeného či poškozeného domu a bytu. Magistrát už dříve na tyto účely vyčlenil zatím 20 milionů korun, řekl náměstek primátora Jiří Paroubek. Osobně soudí, že o finanční pomoc požádají řádově tisíce obyvatel. Peníze by mohly být vypláceny od pondělí, dodal.

Stanovenou částku bude město dávat na jeden byt v rodinném nebo bytovém domě. Lidé musejí vyplnit formulář, který je k mání v budově městské organizace IMIP, Vyšehradská 51, Praha 2, kde se také odevzdává. Tiskopisy budou přijímat také úředníci magistrátu v jednotlivých evakuačních centrech.

Formulář je i na internetových stránkách města a lze ho poslat elektronickou poštou na adresu podatelna.povoden@imip.cz.
Poslední termín pro podání žádosti je 15. září. Pokud město žádost zamítne, ihned to zájemci oznámí. Peníze bude vyplácet složenkou nebo převodem na účet.

Paroubek uvedl, že město jedná s Českou spořitelnou o možnosti, že banka poskytne postiženým lidem nízkoúročené či bezúročné půjčky. Podle náměstka se uvažuje o tom, že případné úroky z úvěrů by lidem město dotovalo z finančních darů, které dostává.

Ministerstvo financí už požádalo magistrát, aby spočítal výdaje, které mu při povodni vznikly. "Předpokládám, že uvedeme i škody. Každopádně budeme jednat se státem o tom, aby škody pomohl finančně řešit," uvedl náměstek. Město také hledá vlastní zdroje peněz, které by mohlo získat prodejem svých podílů v některých firmách, dodal.
Do těch oblastí, které jsou sice evakuované, ale nebyli přímo pod vodou, se odborníci vydali už ve čtvrtek. Jinde bude nutné vyčkat až voda opadne, což podle odhadu hydrologů může trvat i týden. "K tomu, co jsem viděl v Lahovicích, Radotíně a Zbraslavi, lze říct jediné: katastrofa je slabé slovo," řekl městský statik Petr Macháň.

Nyní se však už začala objevovat místa, kam už záchranáři povolili návrat. Obyvatelé Podskalí v Praze 2 se mohli nastěhovat zpět do svých domů. Prahou však stále proplouvají hasiči a záchranáři na člunech a kontrolují, zda v domech ještě nejsou lidé. Stále také odvážejí obyvatele do evakuačních center.

Voda stále pozvolna klesá
"V 11:00 dosahovala hladina Vltavy výšky 4,5 metru," řekl dispečer Povodí Vltavy. Jejím korytem tak protékalo asi 2800 metrů krychlových za vteřinu, obvykle je to 150.

Vodohospodáři dosud přesně nevědí, kdy se rozvodněná řeka vrátí k normálnímu stavu. Přibližně za týden by ale průtok Vltavou mohl klesnout na 1000 metrů krychlových za vteřinu, což je na úrovni druhého stupně povodňové aktivity, tedy pohotovosti.

I když hladina řeky klesá, v zatopených místech nebude voda ustupovat stejně rychle. Voda se stále vrací z ucpaných kanálů, do nichž se také odčerpává voda ze zatopených domů. Očekává se, že k průměrnému ročnímu průtoku 150 metrů krychlových za vteřinu se bude Vltava vracet přibližně měsíc.

Život na Smíchově se vrací k normálu
Na pražském Smíchově pokračuje intenzivní úklid po vodě, která ve středu zaplavila některé z jeho ulic. Zejména na chodnících a nábřeží podél Vltavy stále leží zhruba dvoucentimetrová vrstva hnědého mazlavého bláta.

Ulicemi projíždějí kropicí vozy, které se snaží ulice od bahna a dalších nečistot vyčistit. V žádné smíchovské ulici už není voda, pouze na silnici pod Jiráskovým mostem je stále jezírko zhruba 100 metrů dlouhé a zhruba 20 až 30 centimetrů hluboké.

Obyvatelé mnoha domů odčerpávají ze sklepů vodu. Ve většině ulic jsou i nadále protipovodňové zátarasy z pytlů s pískem, ale někde, například ve Vltavské ulici, už byly odstraněny.

Většina smíchovských ulic při břehu Vltavy zůstává pro veřejnost a dopravu uzavřena. Lidé nemohou chodit a jezdit například Zborovskou ulicí, částí ulice Svornosti, a to mezi Lidickou ulicí a Smíchovským nádražím. Uzavřené jsou i ulice Staropramenná, Na Bělidle, Jindřicha Plachty a Vltavská.

V ostatních částech Smíchova už panuje normální život, drtivá většina obchodů byla otevřena. Na některých hlavních ulicích se však vytvořily kvůli dopravním omezením zácpy. Velmi obtížně průjezdné jsou například ulice Radlická, Ostrovského a část Nádražní ulice mezi Vltavskou a Smíchovským nádražím. Otevřen byl rovněž Justiční palác na náměstí Kinských.

Co dělat při návratu domů

Na co se mají připravit ti, kteří museli opustili zaplavený dům či byt? Na co si mají dát pozor při návratu a čeho se vyvarovat?

Kdy domů
* O tom, kdy se lidé mohou vrátit do domu zasaženého záplavou, musí rozhodnout hygienici a statici. Informace se lidé dozvědí na obvodním úřadě.

Co po vstupu do domu či bytu
* Dodržovat hygienická pravidla. Na zaplavené věci sahat pouze v gumových rukavicích a po místech se pohybovat v holínkách. V místnosti udělejte průvan otevřením oken a dveří.

Jak postupovat při dezinfekci
* Odstraňte všechno bahno a nečistoty z povrchu důkladným umytím vodou a mechanickým očištěním. Odstraňte zvlhlé tapety. Nábytek, podlahy, zdi, nádobí, dopravní prostředek dezinfikujte za pomoci 2% roztoku chloraminu B, který připravíte rozpuštěním osmi vrchovatých polévkových lžic prášku v 10 litrech vody. Dále se může použít savo (l litr do 10 litrů vody). Nechejte působit 30 minut nebo zaschnout.

Čištění a dezinfekce oděvů
* Znečištěné prádlo namočte na 4 hodiny do 3% roztoku chloraminu B (připravíte rozpuštěním 12 vrchovatých polévkových lžic prášku v 10 litrech studené vody) nebo na osm hodin do roztoku sava (l litr sava do 10 litrů vody). Prádlo po dezinfekci vyperte obvyklým způsobem.

Mytí rukou
* Po skončení úklidových prací doporučujeme dezinfikovat ruce v 0,5% roztoku chloraminu B po dobu 1 minuty. Roztok připravíte rozmícháním 2 vrchovatých polévkových lžic prášku v 10 litrech vody). Jinak si myjte ruce co nejčastěji a pečlivě zejména vždy po styku s povrchy, které byly v kontaktu se záplavovou vodou nebo kaly, vždy před jídlem a pitím, vždy, než se dotýkáte obličeje, i po použití WC.

Pitná voda
* K pití používejte pouze vodu s ověřenou zdravotní nezávadností. Vodu z vlastní studny nepijte. Je třeba prověřit kvalitu chemického a bakteriologického vyšetření, i když studna nebyla zatopena.

Potraviny na polích a stromech
* Všechny zemědělské plodiny, které byly zaplaveny povodňovou vodou, kaly a bahnem, je nutné považovat za zdravotně závadné. Tyto plodiny v žádném případě nejezte. Ovoce na stromech a keřích, které nebylo zaplaveno, je možno jíst po důkladném umytí pitnou vodou.

Zaplavené potraviny
* Nejezte potraviny zaplavené povodňovou vodou, kalem a bahnem s výjimkou potravin hermeticky balených ve skle a plechu - konzerv. Tyto konzervy je však nutno před použitím očistit a dezinfikovat. Zaplavené potraviny s výjimkou hermeticky balených zlikvidujte - uložte do označených kontejnerů.

Mrazené potraviny
* Z lednic a mrazáků zlikvidujte, pokud byly ponechány nad teplotou 6 °C déle než 4 hodiny a mrazené potraviny roztály a byly tak ponechány déle než 2 hodiny

Zatopená stanice metra Florenc, Praha, pátek 16. srpna.

Zatopená stanice metra Florenc, Praha, pátek 16. srpna.

Zatopená stanice metra Florenc, Praha, pátek 16. srpna.

Zatopená stanice metra Florenc, Praha, pátek 16. srpna.

Čertovka 16. srpna 2002.

Trnkův dům na Malé Straně. 16. srpna 2002.

Prahu bez metra sužuje dopravní kolaps.

Kampa na Malé Straně. 16. srpna 2002.

Voda ze zaplavených ulic začíná opadat. Všude je velká vrstva bahna, která se musí vyčistit. Pracovníci technické správy komunikací projíždějí s kropícím vozem Smíchovem v Praze 5. (15. srpna 2002)

V Křižíkově ulici se zřítila část dvojdomu určeného k demolici. (15. srpna 2002)

V Křižíkově ulici se zřítila část dvojdomu určeného k demolici. (15. srpna 2002)

Mše svatého Františka z Asisi za oběti povodní a poděkování záchranářům. (15. srpna 2002)

Policista vyhání lidi ze Smetanova nábřeží u Novotného lávky, kde jsou protipovodňové bariéry. (15. srpna 2002)

Hasiči čistí mostní pilíř na mostě Legií, aby ho nečistoty nepoškodily. (15. srpna 2002)

Záchranáři na člunu plují do nejvíce postižené pražské oblasti - Karlína. Voda zaplavila i spodní část hotelu Hilton na nábřeží. (15. srpna 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video