Na záběry křepčících Tunisanů, Egypťanů a teď i Libyjců, kteří dokázali zpřetrhat jho, jímž je škrtili nemilosrdní krutovládci, se soudruzi v Pchjongjangu jistě nedívají rádi. Až příliš naléhavě jim připomínají, že by jednou mohli skončit podobně.
A tak dělají všechno pro to, aby se závanu arabského jara Severokorejci nikdy nenadechli. Média hlídají bdělí cenzoři, kteří každou zmínku o rebélii spolehlivě zahladí, a tak se nefiltrované informace dostanou asi k jednomu procentu lidí.
Média zapomněla Severokorejcům říct, že je Kaddáfí po smrti
Podle jihokorejského listu The Korea Herald mají privilegium dostávat pravdivé informace především straničtí papaláši a pár vyvolených, kteří mohou cestovat do Číny za obchodem. Dalších 23 milionů Severokorejců žije v informačním vakuu.
Média jim jaksi zapomněla sdělit, že zemřel Muammar Kaddáfí a vedení státu se neobtěžovalo uznat přechodnou povstaleckou vládu, která Libyi ovládá. Mlčení o událostech arabského jara ale zašlo ještě dál.
Paranoidní Kim Čong-il vydal rozkaz, ať se Severokorejci uvázlí v Libyi ani nepokouší dostat domů. Jedná se asi o dvě stovky lidí, kteří se přidali ke stovkám spoluobčanů z Tuniska, Egyptu a dalších zemí, pro něž zákaz rovněž platí.
Vydělávali režimu tvrdou měnu, teď jsou na holičkách
Severokorejce, kteří v Libyi většinou pracovali jako lékaři, zdravotní sestry nebo dělníci přitom režim do spřátelené země sám vyslal, aby vydělali tvrdou měnu, dovezli ji do zbídačené země a režim mohl pokračovat v nákladném jaderném programu a výrobě zbraní.
I proto udržoval Kim s Kaddáfím až do poslední chvíle vřelé vztahy. Klub diktátorů se po letošku značně zúžil a klidné noci zřejmě nemá ani chřadnoucí Kim Čong-il. Pro předávání otěží země třetímu z dynastie Kimů, mladičkému Kim Čong-unovi, už nemohl vybrat horší čas.