Prezident kmene Navaho Ben Shelly objímá ministryni USA  Sally Jewellovou při...

Prezident kmene Navaho Ben Shelly objímá ministryni USA Sally Jewellovou při ceremonii podpisu dohody o vyrovnání (26. září 2014). | foto: AP

Kmen Navaho dostane od americké vlády rekordních 554 milionů dolarů

  • 147
Vláda Spojených států podepsala v pátek s indiánským kmenem Navaho dohodu o vyrovnání ve výši 554 milionů dolarů. To je zatím největší vyrovnání domorodým kmenům v historii Spojených států. Částka má být náhradou za padesát let využívání jejich zdrojů uhlí, uranu, ropy a zemního plynu.

Ministryně vnitra USA Sally Jewellová podepsala dohodu o vyrovnání s prezidentem kmene Navaho Benem Shellym na ceremonii odehrávající se v hlavním městě kmene Window Rock v Arizoně, píše Daily Times.

Podle Jewellové kmen dostane 554 milionů dolarů (necelých 12 miliard korun) do konce roku. Ministryně doufá, že kmen finanční kompenzaci využije smysluplně, například na školství, silnice, projekty spojené s vodou a elektřinou. Mluvčí národní rady kmene Navaho Lorenzo Bates ubezpečil příslušníky kmene, že budou mít možnost vyjádřit se k využití financí na veřejném zasedání rady.

Navaho v číslech

K největšímu domorodému kmeni v Americe se hlásí přes 300 tisíc lidí a náleží mu půda o rozloze skoro 70 tisíc kilometrů. Pro představu se jedná o území jen o málo menší než je Česká republika.Více než osmdesát procent této rozlohy spravují Spojené státy, které ji pronajímají už od 19. století.

Shelly tvrdí, že dohoda změní vztah federální vlády a kmene. V dokumentu je právně zakotveno, že výměnou za vyrovnání stáhne kmen Navaho žalobu. Vyrovnání s kmenem Navaho by tak mělo ukončit soudní při, která začala už v roce 2006. Kmen v ní žaloval vládu, že přes padesát let využívala zdroje pocházející z jejich území, ale nedávala jim za to dostatečnou kompenzaci.

Představitelé kmene jsou s vyrovnáním spokojeni, i když původně požadovali 900 milionů dolarů.  „Národ Navaho pracoval neúnavně mnoho let, aby tuhle záležitost ukončil. Po dlouhém, těžce vyhraném procesu, jsem rád, že jsme nakonec došli k rozhodnutí slušné a spravedlivé kompenzace národa Navaho,“ uvedl pro list The Independent prezident Shelly.

Právníci kmene však upozorňují, že je to vyrovnání pouze k jednomu případu, a kmen tak stáhne pouze jednu žalobu. „Dohoda nebrání tomu, aby Navahové v budoucnu vznesli další žalobu, nebo jinou týkající se znečištění vody a zamoření rezervace uranem,“ varoval pro The Guardian vrchní žalobce Harrison Tsosie.

Po objevení uranu v rezervaci probíhala těžba tohoto radioaktivního kovu bez jakékoliv ochrany životního prostředí nebo pracovníků.  Kmen Navaho tvrdí, že počet lidí s rakovinou v oblasti rezervace tak kvůli tomu vzrostl.

Obamova administrativa se vyrovnala i s dalšími domorodými kmeny a celkově jim vyplatila už 2,61 miliardy dolarů. Americký vrchní žalobce Eric Holder uvedl, že současná dohoda s kmenem Navaho jen potvrzuje odhodlání vlády posílit vztahy s domorodými kmeny. „Tato historická dohoda řeší spory mezi Spojenými státy a kmenem Navaho, které byly původcem napětí po generace,“ uvedl Holder.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video