Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc


ANTONÍN ZRALÝ, poslanec KSČM

1) Můžete uvést, proč mandátový a imunitní výbor neměl ještě 5. ledna k dispozici Vaše oznámení o vedlejších příjmech a darech? Podle zákona 238/1992 Sb. jste ho měl/a podat do konce června 2003, pokud hodnota Vašich příjmů a darů přesáhla úroveň jednoho měsíčního platu zákonodárce.

Mandátový a imunitní výbor neměl k 5. lednu t.r. k dispozici mé oznámení o vedlejších příjmech a darech, jež jsou povinni podat zákonodárci do konce června 2003, pokud hodnota příjmů a darů přesáhla úroveň jednoho měsíčního platu zákonodárce. Důvod je prostý. Od svého zvolení v červnu 2002 jsem mimo svého příjmu obdržel pouze 3.080,- Kč, po zdanění 2.618,- Kč, za činnost v zastupitelstvu města Strážnice a žádný darovací zákon jsem neporušil.

2) Jaký je Váš názor na stávající znění zákona 238/1992 Sb.? Vadí Vám na něm něco?

Bude-li podán návrh, aby zákonodárci podávali oznámení, aniž cokoli obdrželi mimo svůj plat, nebude mě dělat žádný problém pro takový návrh hlasovat.

3) Co soudíte o aktivitě senátorů Martina Mejstříka (KOD), Heleny Rögnerové (Nez), Jiřího Zlatušky (KOD), Petra Fejfara (KOD) a Zdeňka Bárty (KDU-ČSL), kteří imunitní výbor oficiálně požádali, aby zahájil řízení se zákonodárci, kteří neuposlechli zákon a oznámení neodevzdali?

Pokud jde o aktivitu senátorů, domnívám se, že si měli příslušný zákon pozorněji prostudovat. Ani v mém či v řadě dalších případů nejde o neuposlechnutí zákona a z toho důvodu není možné zahajovat nějaké řízení.

4) Kdyby občan bez imunity neuposlechl zákon, postihl by ho trest. Zákonodárcům ale žádná sankce v případě přiznávání vedlejších příjmů nehrozí. Myslíte si, že je v pořádku, když na zákonodárce platí jiný metr, než na běžné občany?

Nemyslím si, že v případě neoznámení příjmu vyššího než je jeden měsíční plat není žádná sankce. Již zveřejnění je jednoznačně  sankcí a nebráním se rozšířením této sankce.

5) Pokud Vaše odpověď na otázku číslo 4 zní "Ne, není to v pořádku", jakou sankci byste do zákona pro zákonodárce navrhnul/a?

Již po převratu zákonodárci za KSČM navrhovali, aby byla možnost odvolatelnosti. Možná by stačilo i to, že by takový zákonodárce nemohl být navrhován volební stranou opět na kandidátku pro další volbu.

6) Mohl/a byste své vedlejší příjmy či dary (pokud jste samozřejmě v roce 2002 nějaké měl/a, resp. obdržel/a) přiznat nyní čtenářům iDNES?

Jsem toho názoru, že ještě důležitější je to zda vedlejší příjem by řádně zdaněn. Obecně by sice prospělo zveřejňování těch osob, které dluží nemalé peníze na daních, sociálním a zdravotním pojištění. Je zde však zákon na ochranu osobnosti a v trestním řádu presumpce neviny do projednání soudem.

Zpět na článek.

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti