Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KRIZE V ČESKÉ TELEVIZI

pátek 5. ledna 2001

připravují redaktoři iDNES s využitím
servisu agentury ČTK,  vysílání ČRo1-Radiožurnálu a ČT

homepage iDNES

LEGENDA:

  odpůrci nového vedení ČT   nové vedení ČT  ostatní zprávy, reakce

VÝVOJ KRIZE V PÁTEK 5. LEDNA

 00:45 Poslanecká sněmovna ukončila mimořádnou schůzi.

 00:30 Po více než čtnácti hodinách jednání poslanci hlasují o pozměňovacích návrzích, které mají přispět k řešení krizi v České televizi - Návrhy zní takto: 1. Poslanecká sněmovna vyzývá Radu ČT, aby podnikala kroky k obnovení řádného vysílání včetně vyváženého zpravodajství. 2. Sněmovna požaduje za nezbytné odstoupení Hodače, pokud neodstoupí sám vyzývá radu, aby Hodače 8. ledna odvolala. 3. Žádá o zprůhlednění financování v ČT, včetně vypracování forenzního auditu. 4. Sněmovna se zavazuje sestavit takovou radu, v níž budou zastoupeny všechny názorové směry a bude mít i zastoupení v regionech. II. Poslanecká sněmovna žádá, aby neprodleně Rada ČT zadala forenzní audit. Závěry musí předložit do devadesáti dnů. 2. Sněmovna žádá všechny politiky, aby respektovali principy parlamentní demokracie a respektovali Ústavu. III. Poslanecká sněmovna konstatuje, že generální ředitel byl jmenován v souladu se zákonem o ČT. IV. Sněmovna konstatuje, že neplní veřejnoprávní poslání. Pro se vyslovilo 96, proti je 63. Návrh byl přijat.

 00:24 Předsedající Petra Buzková oznámila, že se bude o návrzích hlasovat jako o celku.
 00:19 Poslanec Ivan Langer sdělil stanovisko ODS: Poslanecký klub nepodpoří v závěrečném hlasování tyto návrhy. Poslanecký klub US naopak bude hlasovat o usneseních jako celku.
 00:15 Klub KSČM po krátké poradě dospěl k tomu, že jednotlivé části usnesení jsou vyjádřením nedobrého právního nihilismu a nevedou ČT z krize. Komunisté tak hlasování nepodpoří.
 00:07 Předsedající Petra Buzková vyhlásila přestávku, která skončí patnáct minut po půlnoci.
 00:05 Hlasování o návrhu usnesení: Poslanecká sněmovna vyslechla zprávu Rady ČT. Návrh nebyl přijat.
 00:03 Návrh poslance Kasala: ČT neplní své poslání. Pro 117, 14 proti.
00:01 Hlasování o návrhu: ČT neplní své poslání kvůli protiprávnímu chování zaměstnanců. Návrh nebyl přijat.
23:59 Návrh o forenzním auditu v ČT, který měl být předložen do devadesáti dnů, byl přijat.
 23:58 Bod o odmítnutí zprávy Rady ČT nebyl přijat.

 23:55 Hlasování o návrhu, aby Rada ČT zajistila forenzní audit v ČT. Pro 179 a nikdo nebyl proti. Hlasování o dalším návrhu: Členové rady ČT budou voleni tak, aby tam byly zastoupeny různé názorové proudy. Pro 99 a 27 proti. Dalším návrhem je od poslance Filipa: Sněmovna konstatovala, že ČT neplní veřejnoprávní poslání. Návrh nebyl přijat. Pro 41 a 21 proti. Hlasování o návrhu poslance Tlustého: Kompromis, aby odešly obě dvě strany sporu o ČT. Návrh nebyl přijat - pro 63, 68 proti.

 23:51 Hlasování o návrhu: Odstoupení Hodače a pokud tak sám neučiní, měla by tak rozhodnout Rada ČT. Pro 94 a 76 proti, návrh byl přijat.
 23:50 Hlasování o návrhu: Poslanecká sněmovna vyzývá, aby provedla kroky k obnovení plnohodnotného vysílání ČT. Pro 178 a nikdo proti.
 23:45 Hlasování o návrhu: Poslanecká sněmovna konstatuje, že generální ředitel byl jmenován v souladu se zákony ČT. Pro 99 a nikdo nebyl proti. Hlasování o dalším návrhu: Poslanecká sněmovna žádá politiky, aby respektovali Ústavu. Pro 107 a jeden byl proti.
 23:43 Poslanci budou hlasovat dohromady o deseti bodech, které se zabývají situací o ČT.
 23:25 Předsedající Petra Buzková vyhlásila před hlasováním desetiminutovou přestávku do 23.35 hodin.
 23:24 Jan Kasal ještě jednou zopakoval návrh usnesení, o kterém bude sněmovna hlasovat: "Poslanecká sněmovna konstatuje, že Česká televize neplní své poslání."
 23:10 "Poslanecká sněmovna jedná o krizi v ČT už třináct hodin," konstatoval Ivan Langer (ODS) a pokračoval: "Návrh usnesení zní: Poslanecká sněmovna žádá radu ČT, vedení, zaměstnance k dodržování zákonů. Poslanecká sněmovna konstatuje, že ředitel byl zvolen v souladu se všemi zákony, zároveň žádá policii, aby nechala provést audit v ČT od roku 1992, a to do devadesáti dnů."

 23:01 Zdeněk Škromach (ČSSD) přednesl návrh řešení krize v ČT: 1. vyzval Radu ČT, aby obnovila veřejnoprávní vysílání a zejména objektivní zpravodajství ČT, 2. řešením krize by mělo být okamžité odstoupení Hodače z funkce ředitele ČT. Pokud neodstoupí, Rada ČT by ho měla na svém zasedání 8. ledna odvolat, 3. žádá Radu ČT, aby zprůhlednila financování televize a zajistila forenzní audit, 4. členové Rady ČT by měli být voleni tak,aby nemohlo vyvstat podezření, že neplní veřejnoprávní poslání.

 23:00 Předsedající Petra Buzková zahájila podrobnou rozpravu.
 22:55 Mareš doufá, že v nejbližší době začně televize vysílat podle zákona. Současná situace podle něho nahrává k destabilizaci společnosti.
 22:48 "Je nám vytýkána rychlost volby nového ředitele. V situaci, kdy bylo jasné, že Hodač je skutečně nezávislou osobností a došlo ke shodě v radě, přistoupili jsme k volbě i s tím, že nepředložil projekt," pokračoval Mareš. Dodal, že Hodač, který byl podle něho legálně zvolen, může projekt dodat později. Hodače považuje za slušného a charakterního člověka. A byl by podle Mareše schopen do "nových mediálních podmínek".
 22:46 Miroslav Mareš k odvolání Chmelíčka řekl, že rozpočet neplnil usnesení rady o tom, aby byl vyrovnaný. "Bylo to jasné už při předložení dokumentu," vysvětlil Mareš, proč bylo odvolání tak rychlé.
 22:45 Předseda Rady České televize Miroslav Mareš: "Kdyby rada přistoupila na statut předložený ředitelem Chmelíčkem, ČT by už vyčerpala všechny rezervy. A my bychom se dnes tu už nesešli. A hovořili bychom o zvyšování koncesionářských poplatků."
 22:40 Poslanci hlasovali o tom, zda povolí, aby promluvil předseda Rady ČT Miroslav Mareš. Pro bylo 135 poslanců, proti pět.
 22:35 Jaroslav Plachý (ODS): "Řešením není žádné usnensení poslanecké sněmovny ale privatizace obou kanálů ČT. Za sedm miliard, které tam tečou, lze sehnat mnohem kvalitnější produkty. Jestli je však ještě co privatizovat..."
 22:25 Miroslav Beneš (ODS) si nemyslí, že by svoboda slova byla ohrožena. Dodává však: "Pokud ji někdo nepřekřičí." Soudí, že ohrožena je parlamentní demokracie. "Nesnažíme se vysvětlit jednoduchost života. Bojím se populismu, neochoty naslouchat politickému soupeři, bojím se fanatismu."
 22:20 Předsedající mimořádné schůze Petra Buzková (ČSSD) zprostředkovala informaci pracovníků kanceláře Poslanecké sněmovny o tom, že do parlamentu volá řada diváků, kteří sledují přímý přenos z jednání. Vyzývají poslance, aby se neopakovali, byli věcní a co nejdříve začali hlasovat. Poslanci zareagovali na její slova potleskem.
 21:56 Petr Nečas (ODS) tvrdí, že jeho strana přežije jakéhokoliv ředitele České televize. "ODS přežila ředitele Mathého, který se náhodou objevil jako blízký spolupracovník prezidenta Havla, ODS přežila i ředitelování pana Puchalského i Chmelíčka, kteří se objeví kdoví kde," řekl.
 21:50 Zpravodajství České televize vysílané týmem Jiřího Hodače vzniká na pěti místech Prahy. Ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková i šéfredaktor Stanislav Kněnický připouštějí, že zpravodajství nemá standardní kvalitu. Podle nich se to změní, až se dostanou do velína na Kavčích horách, z něhož nyní vysílají stávkující redaktoři ČT. Kdy se tak stane, nechtějí odhadovat.
 21:47 Poslanec Jiří Vaclavek (ČSSD) vyzval všechny, kteří jsou přihlášeni do diskuse, aby už neopakovali, co řekli jejich kolegové.
 21:45 Režisér Arnošt Goldflam, herec Tomáš Töpfer a Konfederace politických vězňů se ohradili proti informaci, která zazněla v hlavní zpravodajské relaci České televize připravené Hodačovým týmem, že se "přidali ke kritikům stávkujících pracovníků ČT". Bobošíková poté ČTK řekla, že se již Töpferovi omluvila a že udělá vše pro to, aby se tato informace nedostala do dalších zpravodajských relací.
 21:30 Poslanec Jan Zahradil z ODS vyzval všechny revolucionáře, aby nerozdmychávali atmosféru, která kolem kauzy ČT vznikla. "Pravda jedné strany není pravda s velkým P," řekl Zahradil.
 21:00 Také verze Událostí, kterou vysílali stávkující zaměstnanci informovala o jednání sněmovny, která se stále zabývá zprávou Rady ČT o dění v tomto médiu. Podle jejich verze zpravodajství je proti odvolání ředitele Hodače pouze ODS a část komunistů.
 20:40 Poslanec Jan Zahradil z ODS, který nesouhlasí s porušováním zákonů v ČT, nadnesl v parlamentu otázku: "Proč Jan Ruml a ostatní senátoři poskakovali po velíně s pěnou u úst s tím, že je porušována ústava?"
 20:15 Přerušení přímého přenosu z mimořádné schůze parlamentu zavinily technické problémy, vysvětlil ředitel výroby a techniky ČT Vít Novotný, kterého Hodačův tým odvolal z funkce. "Vysílání mělo jít do zblbnutí. Na závěr přímého přenosu budou odvysílány vystoupení poslanců, jejichž projevy televize neodvysílala," řekl zpravodaji iDNES.
 19:55 Předseda Rady ČT Miroslav Mareš by ani v současné chvíli nehlasoval pro odvolání Jiřího Hodače z funkce ředitele ČT. Stabilizaci situace by podle něj nepřispěla ani okamžitá rezignace radních. Mareš, který se účastní sněmovního jednání o krizi v ČT, to řekl ČTK a Českému rozhlasu.



Pohled do "velína" týmu generálního ředitele České televize Jiřího Hodače v sídle firmy ACE v Praze-Vršovicích, kde 5. ledna vznikala předtočená verze Událostí.
ČTK - Michal Krumphanzl

 19:40 Zprávy Hodačova týmu opět byly vysílány z klíčovaného velína, uváděla je Alena Veliká. První zpráva se týkala projednávání krize ČT v parlamentu. Z jednání vybrali příspěvky Klause, který odmítl odstoupení Hodače za politických tlaků, Zemana, který zdůraznil, že přes manažerské Hodačovy chyby je volba zákonná a Langra, jenž prohlásil, že je nutné ctít zákon. Ve zprávách se neobjevil jediný poslanec, který by s volbou Hodače nesouhlasil. Hodačův tým se pokusil udělat reportáž z velína, kde stávkují zaměstnanci ČT. Redaktorovi se to však nepodařilo, neboť do velína nebyl vpuštěn. Stávkující redaktor Potužník mu to zdůvodnil tím, že vzhledem k jejich jednostrannému vysílání by mohlo být cokoliv zneužito proti stávkujícím. 



Ostrá diskuse mezi předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem (dole) a poslancem Ivanem Pilipem se strhla poté, co se účastníci schůze dolní komory parlamentu dozvěděli o přerušení přímého televizního přenosu.
ČTK - Stanislav Zbyněk

 19:30 ČT2 po hodině opět začala vysílat přímý přenos ze sněmovny. Stalo se tak krátce poté, co poslanci protestovali proti tomuto přerušení.
 19:15 Předseda sněmovny Václav Klaus souhlasí s přerušením jednání a svolává gremium, které se dohodne o dalším postupu. "Považuji přerušení přímého přenosu ze sněmovny za skandální. Byla to jedinečná příležitost, jak měli občané necenzurovaným způsobem slyšet, co se tady ve sněmovně děje."
 19:12 Ivan Langer si však trvá na svém a přerušil jednání na deset minut.
 19:09 Předsedající schůze Ivan Langer navrhl přerušit mimořádnou schůzi, protože Česká televize přerušila přímý přenos z jednání. Petra Buzková (ČSSD) však s tím razantně nesouhlasila a navrhla, aby se o tom případně hlasovalo.
 18:47 "Kdyby se tak skvělá řeč kryla s činy," řekl na adresu projevu Miloše Zemana komunistický poslanec Miloslav Randsdorf. Krize v ČT odráží podle něho krizi v zemi. "Myslím si, že řešení je opravdu v předčasných volbách."
 18:33 Česká televize, která na svém druhém programu vysílala přímý přenos z Poslanecké sněmovny své vysílání přerušila s tím, že sestřih odvysílá čtyřicet minut po půlnoci.
 18:00 Zdeněk Kořistka (US) se pozastavil nad tím, že zatímco zpravodajské pořady, které připravují stávkující, jsou nahrazeny Hodačovým sdělením, že toto vysílání je protiprávní, tak nikomu už nevadí zbylých 95 procent pořadů, na nichž se stávkující také podílejí. "Hodač si a Bobošíková si k Vánocům nadělili hroší kůži, jinak se tato situace nedá vysvětlit," dodal.
 17:48 Poslankyně Miroslava Němcová (ODS): "Kolegové z ČSSD a Čtyřkoalice svým usnesením vpodstatě panu Hodačovi vzkazují: jakmile se probudíte z komatu, odstoupíte z funkce nebo vás rada odvolá."
 17:25 Jediným poslancem za ODS, který obvnil radu z z krize v ČT, byl  Jiří Payne: "Hodačovou volbou vyvolala rada v ČT krizi a potom strčila hlavu do písku." Byla se podle něho schopna sejít až 29. prosince a pak až 2. ledna, což znamená, že rada nefunguje.
 17:17 Ředitel ČT Jiří Hodač, který je od včerejška hospitalizován v motolské nemocnici, bude nejdříve v pondělí propuštěn. "Ten den budou známy i výsledky testů a bude moci přesně stanovit jeho diagnozu," uvedla pro iDNES mluvčí nemocnice Eva Jurinová. 
 17:13 Vladimír Mlynář (US) reagoval na kolegu Tlustého. "Označil mne za architekta krize. Sto tisíc lidí na Václaváku není spiknutím, ale přivedl je tam pocit marnosti. Z nás, ze Čtyřkoalice, z ODS, sociální demokracie, za KSČM nechci ani mluvit..."
 16:54 Novináři ze stávkující redakce zpravodajství České televize, kteří protestují proti řediteli ČT Hodačovi, už zřejmě nejsou ve velíně redakce zpravodajství uzavřeni tak neprodyšně jako dosud. Velín redakce, který rebelující novináři drží a odkud vysílají své zprávy, hlídá bezpečnostní služba, která má příkaz nikoho nepouštět dovnitř, ale umožnit lidem odchod. "Není to žádná dohoda s bezpečnostní službou, je to naše síla," řekl ČTK reportér Patrik Kaizr, který patří mezi nejvýraznější osobnosti "okupující" velín. I on se už z místnosti dostal a vrátil se zpátky.
 16:47 Alena Páralová (ODS) soudí, že dochází k matení veřejnosti co se týče stávky zaměstnanců ČT. "Je otázkou, zda jde o legální stávku, vždyť v ČT nebyla přerušena práce. Jediným znamením stávky je nápis v horní části obrazovky."


Premiér Miloš Zeman po svém projevu v Poslanecké sněmovně, která jednala o kritické situaci v České televizi. Vlevo místopředseda vlády Pavel Rychetský.
Autor: ČTK  -  Stanislav Zbyněk

Část projevu premiéra Miloše Zemana - AUDIO.

 16:44 Premiér na závěr svého více než půlhodinového projevu prohlásil: Každý z nás, kdo sympatizuje s porušováním zákona nebo kdo ho podporuje, a mohla by to být i hlava státu, nemá v politice co dělat.
 16:35 Premiér Miloš Zeman zopakoval, že je pro odvolání generálního ředitele Jiřího Hodače, ačkoliv původně nebyl. Má pro odvolání dva důvody: i když souhlasil s tím, že byl Hodač předem diskvalifikován, dopustil se první hrubé chyby tím, že zcela přerušil vysílání a pak tím, že do funkce finančního ředitele jmenoval Jindřicha Beznosku, který může být podle premiéra podezřelý z trestných činů velké ekonomicky hodnoty. "Je to manažerské selhání par excellence."
 15:55 Ministr kultury Pavel Dostál podal Městskému státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na generálního ředitele České televize Jiřího Hodače. Podnět se týká přerušení středečního vysílání Dostálova rozhovoru v pořadu "21". Ministr se domnívá, že generální ředitel ČT mohl svým jednáním spáchat trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele, poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, popřípadě jiný delikt.
 15:48 Soudkyně zastavila řízení o návrhu sedmi čtyřkoaličních a nezávislých senátorů na předběžné opatření v souvislosti s krizí v České televizi. Senátoři žádali, aby soud generálnímu řediteli ČT Jiřímu Hodačovi a Českým  radiokomunikacím zabránil v přerušování televizního vysílání. Řešení tohoto požadavku nespadá do pravomoci soudu, řekl ČTK předseda Obvodního soudu Prahy 4 Lubomír Novák.
 15:42 Poslankyně Marie Machatá (nezařazená) se postavila proti vzpouře stávkujících zaměstnanců ČT.
 15:36 Tomáš Kvapil (KDU-ČSL) navrhl, aby poslanci odmítli Zprávu Rady ČT, protože podle něj neobsahuje informace o aktuálním dění v médiu. "Jasný názor jsem si udělal, když jsem včera viděl, jak Bobovize informovala o akci na Václavském náměstí. Její reportáž měla vyvolat zdání, že stávkující ztrácejí podporu veřejnosti. Bobovize, ale vůbec neuvedla, že akci dělalo na vlastní pěst občanské sdružení."
 15:34 František Brožík (ČSSD) podpořil přijetí usnesení sněmovny, které vyzývá Hodače k rezignaci a doufá, že se z krize v ČT nestane krize celospolečenská.
 15:32 Před budovou České televize na Kavčích horách se v neděli od 15. hodin uskuteční koncert na podporu stávkujících, oznámili pracovníci České televize.
 15:20 Do budovy Poslanecké sněmovny dorazil předseda Rady ČT Miroslav Mareš. Poslanci hlasovali o tom, zda jej vpustí do jednacího sálu. Pro bylo 144, proti tři.
 15:19 Komunistický poslanec Dalibor Matulka vyzval své kolegy, aby odhlasovali zákon o ČT a zabývali se něčím užitečnějším.
 15:14 Lidovecký poslanec Pavel Severa vyzval předsedu mediální komise sněmovny Ivana Langra, aby odstoupil z funkce. Důvodem je podle něj to, že včas nezareagoval na krizi v ČT a nesvolal ihned mediální komisi.
 15:10 Stávkující redaktoři České televize, okupující zpravodajský velín, sice vesměs nesouhlasí s privatizací veřejnoprávní televize, podle ředitelky zpravodajství ČT Jany Bobošíkové by privatizace jednoho kanálu rozhodně neuškodila. Privatizace obou kanálů by podle ní nebyla nejšťastnějším řešením.
 14:52 Zdeňka Jičínského (ČSSD) zajímalo, zda se lidé - jako jsou Zdeněk Svěrák, Ludvík Vaculík či Petr Eben, kteří promluvili na demonstraci na Václavském náměstí - připojují k prohlášení, která zde zazněla o konci opoziční smlouvy, o vypsání předčasných voleb.
 14:45 Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) vytkla předsedajícímu Brožíkovi, že umravňoval diváky na galerii a přerušil na dvacet minut schůzi. Brožík uvedl, že mu to není příjemné, ale podle Kanceláře Poslanecké sněmovny tam volala paní Nováková, která sleduje schůzi v přímém přenosu na televizní obrazovce a rovněž projevila přání, aby poslanci jednali v souladu se sněmovním řádem.
 14:44 Předseda sněmovny Václav Klaus vyhověl žádosti některých poslanců a svolal na pátek 12. ledna další mimořádnou schůzi k zákonu o České televizi.
 14:16 Předsedající František Brožík (ČSSD) vyzval diváky na galerii, aby se tak nahlas neprojevovali během vystoupení jednotlivých poslanců. "Jinak zařídím, aby byla galerie prázdná." Jakmile to dořekl, diváci začali skandovat: "Hanba! Hanba!" A galerii sami opustili, poté Brožík jednání přerušil na dvacet minut.
 14:15 Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) kritizovala opoziční smlouvu, která je podle ní jádrem sporu v ČT. "Opozičně-smluvní strany zapustily do společnosti své kořeny víc, než je zdrávo."
 14:13 Petr Pleva (ODS): "Teď je krize! A televizi rozumí všichni! Kolik však těch, kteří tvrdí, že televizi rozumí, zde bylo, když jsme projednávali výroční zprávu o České televizi?"
 14:03 Petr Matějů (US) varoval poslance před tím, jak svět vnímá krizi v ČT. "Ať my tady řekneme cokoliv, evropské instituce a veškerý evropský tisk to interpetuje jako boj o svobodu slova." Upozornil poslance zejména na to, že by Rada Evropy mohla navrhnout monitorování dodržování svobody slova v České republice. "To by byla velká ostuda."
 12:45 V pondělí 8. ledna se na mimořádném zasedání sejde předsednictvo ČSSD a přijme jednoznačné usnesení k situaci v České televizi, které bude závazné pro celou sociální demokracii.
 13:40 Milan Zuna (ODS) je prvním řečníkem, který v 12.40 hodin uvedl další část mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Zuna označil prezidenta Václava Havla za muže, který dává milost zlodějům a vrahům. K Hodačovi Zuna řekl: "Někteří z nás se chovají jako krvelačná smečka. Pana Hodače jsme dohnali málem k smrti."
 12:35 Mimořádná schůze Poslanecké sněmovna byla v 12:30 přerušena do 13:30.
 12:33 Ministr financí Pavel Mertlík (ČSSD): "Je pro mne záhadou, jak mohl pan Hodač akceptovat tak sporný způsob, jakým byl zvolen do funkce... To,co zaznělo z úst ODS, byl útok na veřejnoprávní formu vlastnictví. Je to útok na občanskou společnost a to považuji zavelice nebezpečné."
 12:30 Místopředseda vlády Pavel Rychetský (ČSSD): "Chtěl bych poděkovat těm, kteří legálně vstoupili do stávky, nepoškodili majetek a neohrozili životy. Není tedy důvod, aby vláda zasahovala do věcí, kde má nulové kompetence. Situaci musí posoudit soud." Dodal, že se přesvědčil, že dokud bude stát v čele ČT Jiří Hodač nebude ČT normálně fungovat, protože zaměstnanci stávku neukončí.
 12:29 Vlastimil Tlustý (ODS) přednesl návrh usnesení své strany: Poslanecká sněmovna vyzývá obě strany sporu o ČT, aby se shodly na kompromisu. Jak by měly strany ke kompromisu dojít, však neřekl.
 12:15 Projev předsedy poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého, který tvrdil, že ODS nikdy nevyvíjela tlaky na Českou televizi, vyvolal bouři nevole u diváků, kteří sedí na balkoně Poslanecké sněmovny a patří většinou k příznivcům stávkujících zaměstnanců ČT. Ivan Langer (ODS) upozornil dav, že není na náměstí.

Předseda mediální komise Ivan Langer hovoří s předsedou Poslanecké sněmovny a ODS Václavem Klausem na schůzi Poslanecké sněmovny, která se zabývala krizí v České televizi.
Zdroj: ČTK/Michal Doležal
Více fotografií

 12:08 Místopředseda vlády a ministr sociálních věcí Vladimír Špidla (ČSSD) se postavil za odvolání ředitele ČT Hodače. "Je potřeba si uvědomit, že pan Hodač není schopen situaci zvládnout, měl by z toho vyvodit zásadní rozhodnutí," konstatoval. Podle něho by situaci kromě odstoupení Hodače vyřešilo odsoupení celé Rady ČT a urychlené schválení zákona o ČT. "Nynější systém umožňuje, že malá zákulisní skupina může zmocnit veřejnoprávního média," doplnil.
 12:06 Předseda US Karel Kühnl: "Vedení každé akciové společnosti odvolá ředitele, pokud nedrží v ruce pevně opratě podniku. Ne tak Rada ČT... Výsledek její práce je naprosto nevyhovující a mám dojem, že si z nás rada dělá legraci."
 12:05 Generální ředitel České televize Jiří Hodač, který je od včerejška v nemocnici, se chce v pondělí vrátit zpět do úřadu. Potvrdila to Věra Valterová, kterou Hodač před několika dny pověřil řízením právního a personálního útvaru ČT.
 12:00 Předseda KDU-ČSL Jan Kasal: "Třískat politické body z tého kauzy je nemravné. Já, ani kolegové z KDU-ČSL, to činit nebudeme," prohlásil. Ze sálu se ozval potlesk. S Hodačovou kandidaturou Kasal nesouhlasí. "Pokud už kandidoval, tak neměl funkci přijmout," tvrdí Kasal.
 11:57 Do diskuse v Poslanecké sněmovně je přihlášeno ještě 35 poslanců.

Část projevu ministra kultury Pavla Dostála - AUDIO.

 11:46 Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) řekl, že se zásadně liší jeho hodnocení krize ČT od stanoviska předsedy sněmovny Klause. Zejména zdůraznil, že Klaus mluvil o ČT jako o veřejnoprávním hybridu a vyjádřil podezření, že někdo už počítá s privatizací ČT. "Finančním ředitelem televize se stal Jindřich Beznoska, který se podílel na vedení firmy IPB, do níž byly svedeny všechny problémové úvěry," řekl Dostál. Dodal, že Beznoska je podle výpisu z obchodního rejstříku spojen i s dalšími firmami IPB, které mají významný podíl na mediálním trhu, jako je např. Domeana, která provozuje TV Prima.
 11:43 Soudkyně se již začala zabývat žádostí skupiny osmi čtyřkoaličních a nezávislých senátorů, aby soud řediteli Hodačovi zabránil přerušovat vysílání ČT. Verdikt vynese po přezkoumání oprávněnosti žádosti.
 11:30 Poslanecká sněmovna podle Langra žádá ČT, aby do devadesáti dnů nechala vypracovat forenzní audit, který by hloubkově prověřil finanční toky v televizi.
 11:27 Předseda parlamentní mediální komise Ivan Langer (ODS): "Musím odmítnout tvrzení, že to, co se děje v ČT je boj za svobodné slovo, za nezávislost ČT." Podle Langra demonstrovali před budovou ČT proti odvolání Chmelíčka ti, kteří před časem říkali, že je pro výkon funkce ředitele ČT nezpůsobilý. "Nebyl tam nikdo jiný než ti, kteří jsou na televizi finančně závislí."
 11:12 Vojtěch Filip (KSČM) už deset minut cituje z různých zákonů, které se vztahují k vysílání a k ČT. Zdůraznil, že neví, co za krizí ČT je a jako příklad řekl, že "nevíme jak se bojuje za miliardové zakázky okolo digitalizace televizního vysílání, která nás čeká". Někteří poslanci během jeho dlouhého projevu vstávají ze židlí, přemisťují se ke svým kolegům a baví se.
 11:10 Před budovou Poslanecké sněmovny je zhruba sto padesát lidí. Situace se mírně zdramatizovala po půl jedenácté, kdy přítomní opakovaně skandovali slovo "provokatér". Shromáždění tím reagovali na jednoho člověka, který stál v davu a který zatím jako jediný veřejně obhajoval generálního ředitele ČT Hodače. Po chvíli se však situace opět uklidnila a lidé v hloučcích diskutovali.
 11:03 Petra Buzková (ČSSD) ve svém vystoupení prohlásila, že Poslanecká sněmovna musí požadovat po Radě ČT, aby řešila kritickou situaci v ČT, která neplní své veřejnoprávní poslání. Hodače označila za sice legálně zvoleného ředitele, ale za neschopného manažera, který by měl funkci opustit.

Část projevu předsedy sněmovny a ODS Václava Klause - AUDIO.

 10:59 "Jsem přesvědčen, že pro tuto zemi není nic horšího než vítězství této zaměstnanecké vzpoury," řekl v závěru svého projevu Klaus.
 10:54 Klaus dále obvinil ČT z neprůhledného financování. "Je to moloch s neprůhlednou konstrukcí, kde se točí přes pět miliard korun," řekl Klaus, který by neměl nic proti tomu, kdyby se oba dva programy ČT zprivatizovaly. "Patřím mezi ty, kteří by Českou televizi chtěli zprivatizovat. Vidím tři možné varianty," uvedl předseda sněmovny. První vidí v klasickou privatizaci obou kanálů, druhou - privatizaci pouze jedno kanálu a třetí v tom, že nebude žádná rada, ale jakási konsecionářská společnost, která bude zastupovat poplatníky a bude bez "jakéhokoliv dotyku s politiky a koneckonců i touto sněmovnou."
 10:51 "Souhlasím s kritiky zákona o ČT, ale vidím to trochu jinak. Problém je v tom, že Rada ČT je bezmocný orgán, který nemá na nezávislost televize žádný vliv," pokračoval ve svém projevu Václav Klaus. "Nikdo si netroufne tvrdit, že zprávy byly za uplynulé tři roky nezávislé."
 10:48 Václav Klaus se podivil, proč právě Hodač je středem sporu, když o něho vlastně vůbec nejde. "Není mi jasné, co tento člověk udělal tak hrozného, že musí kvůli němu lidé vyjít do ulic. Neměl příležitost něco dokázat," řekl Klaus a dodal, že byl Hodač předem diskvalifikován. Jakoukoliv spojitost Hodače s ODS odmítl.
 10:45 Václav Klaus ve svém projevu uvedl, že je jednoznačně a nezvratně přesvědčen, že spor o ČT je umělým problémem. "Je tu ovšem něco nového. Česká televize už není jen propagátorem akce, ale jejím hlavním aktérem," prohlásil Klaus.
 10:40 Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus podpořil ředitele ČT Hodače. Cílem sporu o ČT je podle něj docílení změn na politické scéně.
 10:35 Stanislav Křeček (ČSSD) přirovnal zpravodajství Hodačova týmu k Jakešovskému způsobu informování a připomněl zpravodajský šot o divadle Ta Fantastika, kde se podepisuje petice na podporu nového vedení ČT. Šot začínal slovy: "Toto divadlo sehrálo v roce 1989 významnou roli v boji za svobodu slova a demokracii..." Křeček řekl: "Je to mimo jiné lež, protože toto divadlo v roce 1989 neexistovalo. Nemluvě o tom, že členové nového vedení ČT v té době nebyli žádnými bojovníky za svobodou."
 10:30 Odborářská organizace stávkujících zaměstnanců ČT svolala na čtvrtek 11. ledna na Václavské náměstí další demonstraci na svoji podporu. Odboráři slibují, že celé náměstí bude tentokrát ozvučené.
 10:16 Před vchodem do sněmovny postává sto lidí. Někteří mají transparenty proti novému vedení ČT, část měla na hlavách krabice s tv obrazovkou a otazníky. Dalších několik desítek lidí si sedlo na galerii pro hosty. Většina má červenobílé stužky, které nosí stávkující zaměstnanci ČT. Na bezpečnost dohlíží několik uniformovaných policistů.
 10:15 Jaromír Talíř (KDU-ČSL) z mediální komise vyslovil údiv nad tím, že na mimořádné schůzi sněmovny věnované výhradně situaci v ČT nepřišel předseda Rady ČT Miroslav Mareš.
 10:10 Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus zahájil mimořádnou schůzi, která se bude výhradně zabývat krizovou situací v České televizi.
 10:07 Zdravotní stav generálního ředitele ČT Jiřího Hodače se podle tiskového oddělení motolské nemocnice zlepšil. Vyšetření neprokázala žádné závažné onemocnění. Na jednotce intenzivní péče však Hodač zůstává.
 10:00 V Poslanecké sněmovně se scházejí poslanci, kteří budou jednat o vyhrocené situaci v České televizi na mimořádné schůzi.

Příznivci vzbouřených zaměstnanců České televize (ČT) s papírovými krabicemi připomínajícími televizor na hlavách se sešli před vstupem do Poslanecké sněmovny v Praze, která se začala zabývat krizí v ČT.
Zdroj: ČTK/Michal Doležal
Více fotografií

 9:00 Hodačovu týmu se dnes poprvé podařilo odvysílat celý pořad Dobré ráno s ČT. Pořad byl předtočen.
 8:30 Repríza čtvrtečního zpravodajského pořadu "21" byla na druhém programu ČT nahrazena titulkem.
 7:20 Lidé přijímající televizní signál z pozemních vysílačů mohou na programu ČT1 sledovat místo pravidelného pořadu Dobré ráno s ČT pořad vysílaný lidmi uznávajícími nové vedení ČT.

VÝVOJ KRIZE VE ČTVRTEK 4. LEDNA JSME SLEDOVALI ZDE

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti