Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc


MIROSLAV OUZKÝ, poslanec ODS

1) Můžete uvést, proč mandátový a imunitní výbor neměl ještě 5. ledna k dispozici Vaše oznámení o vedlejších příjmech a darech? Podle zákona 238/1992 Sb. jste ho měl/a podat do konce června 2003, pokud hodnota Vašich příjmů a darů přesáhla úroveň jednoho měsíčního platu zákonodárce.

Nevím, jako každoročně ve své politické kariéře jsem oznámení o vedlejších příjmech odevzdal. Po zjištění, že patřím k zákonodárcům, jejichž oznámení není k dispozici (což u někoho může znamenat, že žádné vedlejší příjmy ani dary neměl) jsem opakovaně do několika tištěných medií rekapituloval své vedlejší příjmy. Naposledy deník Právo, či Deníky Bohemia.

2) Jaký je Váš názor na stávající znění zákona 238/1992 Sb.? Vadí Vám na něm něco?

Ne, nevadí.

3) Co soudíte o aktivitě senátorů Martina Mejstříka (KOD), Heleny Rögnerové (Nez), Jiřího Zlatušky (KOD), Petra Fejfara (KOD) a Zdeňka Bárty (KDU-ČSL), kteří imunitní výbor oficiálně požádali, aby zahájil řízení se zákonodárci, kteří neuposlechli zákon a oznámení neodevzdali?

Jedná se o standardní využití možnosti podat podnět mandátovému a imunitnímu výboru k prošetření jednání, či výroků kteréhokoliv poslance, či senátora. Proti tomu nelze nic namítat.

4) Kdyby občan bez imunity neuposlechl zákon, postihl by ho trest. Zákonodárcům ale žádná sankce v případě přiznávání vedlejších příjmů nehrozí. Myslíte si, že je v pořádku, když na zákonodárce platí jiný metr, než na běžné občany?

Není pravda, že na zákonodárce platí jiný metr. Vždy se řídíme podle platného práva, platných zákonů. Jiná je otázka, zda by v zákoně č. 238/1992 Sb. nemělo být ustanovení o sankci za nedodržení povinností vyplývajících z tohoto zákona. Na takovou otázku bych odpověděl - ano.

5) Pokud Vaše odpověď na otázku číslo 4 zní "Ne, není to v pořádku", jakou sankci byste do zákona pro zákonodárce navrhnul/a?

Inspirací mohou být sankce v jiných zákonech, pravděpodobně ve formě finančního postihu.

6) Mohl/a byste své vedlejší příjmy či dary (pokud jste samozřejmě v roce 2002 nějaké měl/a, resp. obdržel/a) přiznat nyní čtenářům iDNES?

Ano, samozřejmě. Po celou dobu své politické kariéry jsem provozovatelem NZZ (nestátní zdravotnické zařízení) v oboru FBLR ( fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace), t.č. na dvou pracovištích společnosti ARC-MED s r.o. Té jsem stoprocentním vlastníkem. Tuto skutečnost uvádím pravidelně a opakovaně při projednávání zákonů, kde bych mohl být obviněn ze střetu zájmů, a to jak ve výborech, tak na plénu. Příjmy, včetně podílu na zisku a dalších požitků činní cca 450 tis. Kč ročně.

Zpět na článek.

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící