Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc


JAROSLAV GONGOL, poslanec KSČM

1) Můžete uvést, proč mandátový a imunitní výbor neměl ještě 5. ledna k dispozici Vaše oznámení o vedlejších příjmech a darech? Podle zákona 238/1992 Sb. jste ho měl/a podat do konce června 2003, pokud hodnota Vašich příjmů a darů přesáhla úroveň jednoho měsíčního platu zákonodárce.

Odpověď na tuto otázku naleznete ve znění tohoto zákona, kde uvádíte, že jsem byl povinen do konce června r. 2003 podat oznámení o vedlejších příjmech, pokud jejich hodnota přesáhla úroveň měsíčního platu zákonodárce. Takovýto příjem jsem neměl.

2) Jaký je Váš názor na stávající znění zákona 238/1992 Sb.? Vadí Vám na něm něco?

Spíše mi vadí nejednotný výklad.

3) Co soudíte o aktivitě senátorů Martina Mejstříka (KOD), Heleny Rögnerové (Nez), Jiřího Zlatušky (KOD), Petra Fejfara (KOD) a Zdeňka Bárty (KDU-ČSL), kteří imunitní výbor oficiálně požádali, aby zahájil řízení se zákonodárci, kteří neuposlechli zákon a oznámení neodevzdali?

Dle mého názoru by měly být řešeny případy, kdy vedlejší příjem tuto částku překročil, ale přiznání nebylo provedeno.

4) Kdyby občan bez imunity neuposlechl zákon, postihl by ho trest. Zákonodárcům ale žádná sankce v případě přiznávání vedlejších příjmů nehrozí. Myslíte si, že je v pořádku, když na zákonodárce platí jiný metr, než na běžné občany?

Jsem přesvědčen, že zákon porušili pouze ti, kteří měli vedlejší příjem větší než jednoměsíční plat a přiznání nepodali.

5) Pokud Vaše odpověď na otázku číslo 4 zní "Ne, není to v pořádku", jakou sankci byste do zákona pro zákonodárce navrhnul/a?

Sankce by měla být uplatněna pouze u těch, jejichž vedlejší příjem překročil stanovenou výši.

6) Mohl/a byste své vedlejší příjmy či dary (pokud jste samozřejmě v roce 2002 nějaké měl/a, resp. obdržel/a) přiznat nyní čtenářům iDNES?

Dary ani vedlejší příjmy, které podle tohoto zákona mám povinnost přiznat, jsem za rok 2002 neměl.

Zpět na článek.

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili