Mirek Topolánek

Mirek Topolánek - Předseda ODS, Mirek Topolánek. | foto: MF DNES

ODS: S ratifikací ústavy EU je konec

  • 778
Většinu českých politiků odmítnutí euroústavy ve Francii nepřekvapilo. Vycházeli z výzkumů před referendem, které neúspěch předpokládaly. Jenže zatímco opoziční ODS vyzvala, aby se ratifikace ukončila, koalice tvrdí, že je třeba pokračovat, i když v rámci širší diskuse.

Francouzi odmítli v nedělním referendu euroústavu. Proti dokumentu se vyjádřilo 55 procent lidí, kteří tak svým hlasem zasadili těžkou ránu evropské integraci.

Jak vážné zranění si EU bude hojit, se ale teprve ukáže. Už teď zaznívají názory, aby ratifikace skončila. A to i z úst českých politiků, především pak z ODS.

"Stávající evropské smlouvy zůstávají v platnosti, podle nich je nyní euroústava neplatná a nelze s ní nadále pracovat. Proto považujeme za bezpředmětné, aby se ČR dále věnovala její ratifikaci," řekl předseda občanských demokratů Mirek Topolánek.

"Zamítnutí tzv. euroústavy referendem ve Francii ukázalo, že tato smlouva byla vytvořena uspěchaně, bez širší reflexe současného evropského vývoje, že byla vytvořena pouze politickými elitami a pro politické elity," dodal Topolánek.

Na tiskové konferenci, kterou k výsledkům referenda ve Francii ODS uspořádala, předseda strany zaútočil na vládní koalici. "Vláda ztratila svůj smysl existence," prohlásil na adresu Paroubkova kabinetu, který ratifikaci euroústavy považuje za svoji prioritu.

ČTĚTE TAKÉ

Francouzi odmítli jako první ústavu EU

Ne, víno, sýry a žáby

Euroústava u nás jede dál, řekl Paroubek

Francouzské NE vrhá stín na Evropu

Francouzi: Nechceme být dojnicí EU

ODS na jedné straně s Klausem
S tím ale nesouhlasí nejen sociální demokraté, ale také někteří komunisté. Miloslav Ransdorf, europoslanec za KSČM, se domnívá, že proces bude pokračovat stůj co stůj.

"Ten proces půjde dál, protože návrh ústavní smlouvy předpokládá, že kdyby prošla ve dvaceti zemích, tak bude platit. S těmi, které by ji nepřijaly, by se vyjednávalo," sdělil iDNES Ransdorf.

Naopak prezident Václav Klaus, který je svou kritikou euroústavy znám, se shoduje s ODS a myslí si, že v přijímání dokumentu není nutné pokračovat. "A já si myslím, že je to samozřejmě dobře," řekl Klaus v noci MF DNES. Mluvčí Petr Hájek nechtěl ráno žádné další Klausovy názory tlumočit.

Ústavu odmítly
Francie
Ústavu ratifikovaly
Španělsko, Belgie (zatím částečně), Itálie, Litva, Maďarsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko
Referendum (zřejmě) uspořádají
Dánsko (září 2005), Irsko (není datum), Lucembursko (červenec 2005), Nizozemsko (červen 2005), Polsko (podzim 2005), Portugalsko (není datum), Velká Británie (není datum), Česká republika (není datum)
Ústavu schválí parlamentem
Estonsko (léto 2005), Finsko (podzim 2005), Kypr (červen 2005), Lotyšsko (už je v parlamentu), Malta (červenec 2005), Švédsko (prosinec 2005)

Koalice zůstává optimistická
Zástupci ČSSD i KDU-ČSL stojí tradičně na opačném břehu než hlava státu a ODS. "Naopak, toto je další důvod, že bychom se neměli ocitnout stranou. Další integrace by měla pokračovat, ale bude třeba rozšířit již probíhající diskuzi," prohlásil pro iDNES předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek.

To, aby ratifikace postupně proběhla podle plánu, podporuje i předseda lidoveckých poslanců Jaromír Talíř. "Přikláním se k tomu, aby to proběhlo všude, abychom zjistili, jestli se jedná o masovější jev, nebo jen o výjimku," vysvětlil iDNES.

Neúspěch není pohroma, tvrdí vláda
Český premiér Jiří Paroubek se shoduje se Zaorálkem v "realistickém" pohledu na francouzský ústavní neúspěch: Je to nepříjemné, ale nepřeceňujme to, zaznívá od nich.

"Už dříve jsem označil za obrovský omyl názor evropských byrokratů, že by ve všech 25 státech Evropské unie byla ústava ratifikována takříkajíc v prvním kole. Pro mě výsledek francouzského referenda není překvapením, ale mrzí mě, jak to dopadlo," řekl premiér ČTK.

"Není zapotřebí vyvolávat katastrofické scénáře. Rozhodnutí většiny francouzských občanů, kteří se ke smlouvě vyjádřili, je signálem, který by měl spíše mobilizovat, nikoli zatracovat," reagovalo na referendum české ministerstvo zahraničí. - celý text ZDE

Názor politologa na krach francouzského referenda

"Kdyby všechny země euroústavu ratifikovaly, ocitli by se ODS a Václav Klaus v docela nepříjemné situaci. Říct potom NE, to by vyžadovalo jakousi odvahu. Takhle je třeba jenom trochu drzosti. ODS to usnadní situaci, když hlavní motor kontinentální Evropy se zachoval tak, jak se zachoval," míní politolog Bohumil Doležal. Zároveň se ale neobává, že by výsledek francouzského referenda měl podstatný vliv na smýšlení českých voličů. "Nějaký vliv to asi mít bude, ale že by to mělo vliv rozhodující, to si nemyslím," dodal Doležal.


Video