NKÚ kontroluje i hospodaření s penězi vybíranými na zdravotní a sociální pojištění. Ilustrační foto

NKÚ kontroluje i hospodaření s penězi vybíranými na zdravotní a sociální pojištění. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MF DNES

Oko NKÚ bdí nad hospodařením s penězi všech

  • 4
Pro fungování demokracie je potřebný i nezávislý dohled. O ten se v Česku stará Nejvyšší kontrolní úřad. Zaměřuje se na státní majetek, ale i na peníze vybírané například na zdravotní a sociální pojištění. Rovněž posuzuje i plnění příjmů a výdajů státního rozpočtu.

Existence Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) vychází přímo z Ústavy.

Úřad pracuje samostatně a není závislý ani na moci zákonodárné - parlamentu, ani na moci exekutivní - vládě. "V maximální míře jsou eliminovány politické vlivy na jeho činnost. NKÚ tak představuje jeden z nezastupitelných prvků parlamentní demokracie," uvádí se na webových stránkách úřadu.

V Ústavě se pak praví, že Nejvyšší kontrolní úřad jako nezávislý orgán vykonává kontrolu hospodaření se státním majetkem a kontrolu plnění státního rozpočtu. Zákon o České národní bance zase úřadu ukládá bdít i nad výdaji této instituce.

NKÚ kontroluje i využívání prostředků, které dostala Česká republika ze zahraničí, a těch, za které převzal stát záruky. Kontroluje i vydávání a umořování státních cenných papírů a zadávání státních zakázek.

Na základě kontrol pak zpracovává a předkládá Sněmovně stanoviska ke zprávě o plnění státního rozpočtu.

NKÚ rovněž zpracovává na požádání parlamentu připomínky a stanoviska k návrhům právních předpisů, zejména pokud se týkají rozpočtu, účetnictví, statistiky a kontrolní, daňové a inspekční činnosti. Mimoto úřad spolupracuje v rámci legislativního procesu s vládou, jednotlivými ministerstvy i ostatními ústředními orgány.

Kdo úřadu zadává, co kontrolovat?

Podkladem pro sestavení plánu kontrol jsou podněty prezidenta, viceprezidenta a členů NKÚ. Podněty vycházejí podle webu z vlastních kontrol i od Sněmovny a Senátu, či vlády.

Prezidenta a viceprezidenta NKÚ jmenuje prezident republiky na návrh Sněmovny na devět let. Několik let byl úřad bez prezidenta. Poslanci se totiž nemohli domluvit, kdo zaujme místo po zesnulém Lubomíru Voleníkovi. Shodli se až letos na podzim a do čela NKÚ dosadili bývalého hejtmana kraje Vysočina Františka Dohnala. - více zde

"Aby byla v co nejvyšší míře zabezpečena objektivita při posuzování kontrolovaných skutečností a v rozhodování, byl pro rozhodování o zásadních otázkách týkajících se kontrolní působnosti úřadu uzákoněn kolektivní princip," doplňuje web.

O plánování a závěrech kontrol proto rozhodují kolektivně Kolegium a senáty úřadu. Kolegium sestává z prezidenta, viceprezidenta a z patnácti členů úřadu. Senáty tvoří členové NKÚ a jsou minimálně tříčlenné.

Členy úřadu rovněž volí Sněmovna, ale na návrh prezidenta NKÚ. Jejich funkční období končí s pětašedesátými narozeninami.

Nezávislost institucionální doplňuje též podle webu přiměřená nezávislost finanční. Jediným určujícím orgánem v tomto směru je Sněmovna a státní rozpočet.

CzechTek 2005CO NEVÍTE O ÚŘADECH
- nevíte čím se který úřad zabývá?
- články, odkazy

Čtěte přílohu www.idnes.cz/urady

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video