Premiér Jiří Paroubek při předávání státních vyznamenání

Premiér Jiří Paroubek při předávání státních vyznamenání | foto: David Neff, MF DNES

Klausův projev rozzlobil Paroubka

  • 1352
Nejapný, nebo brilantní? Jaký vlastně byl sledovaný projev prezidenta Václava Klause, který přednesl při udělování státních vyznamenání 28. října? Samozřejmě záleží na tom, koho se zeptáte. "Prezidentovy narážky považuji za nejapné," nelíbí se premiérovi Jiřímu Paroubkovi.

DOKUMENT: Projev prezidenta Václava Klause

Nesouhlasí s tím, že Klaus kritizoval stále větší "dirigismus, příkazy a zákazy" v Česku i v Evropské unii.

Ale ještě více snad Paroubka nadzvedlo, že Klaus ve slavnostní chvíli ve Vladislavském sále Pražského hradu mluvil o konkrétních politických kauzách: třeba o zpochybňované privatizaci Unipetrolu nebo o policejním zásahu na CzechTeku.

"Tato témata společnost rozdělují, ale prezident by měl být osobou, která naopak všechny sjednocuje. V projevu prosvítaly bezprostřední politické zájmy," je přesvědčen Paroubek, že Klaus šel na ruku ODS.

Právě politici z opoziční ODS, jejímž byl Klaus zakladatelem, si prezidentův projev nejvíce pochvalovali. "Brilantní řeč. Byl to jeden z nejlepších projevů, jaký jsem od něj kdy slyšel," chválil místopředseda ODS Ivan Langer. A že poukázal na potíže? "Má povinnost upozorňovat na problémy, které se vláda snaží zametat pod koberec," míní šéf opozičních poslanců Vlastimil Tlustý.

Kritici slavnostního projevu prezidenta Václava Klause dávali svou nelibost najevo hned na Pražském hradě po vyznamenávání, už na státní recepci - kromě sociálních demokratů také komunisté.

"Docela slušný předvolební projev," míní šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, že Klaus nezapřel své spříznění s pravicovou ODS. Místopředseda občanských demokratů Ivan Langer naopak míní, že prezident dokázal ve své řeči spojit výročí státnosti s aktuálními problémy.

Prezident v projevu varoval před omezováním lidské svobody státní mocí a byrokracií a nárůstem moci nevládních organizací. "Jeho obavy z ohrožení lidské svobody považuji za silně přehnané," reagoval premiér Jiří Paroubek, ale víc už nechtěl o Klausově projevu hovořit, aby si ho prý lidé nezačali víc číst.

"Kopanec do Havla"
Někde mezi uznalým pokyvováním hlavou politiků ODS a sžíravými komentáři z ČSSD zůstali při hodnocení Klausovy řeči lidovci.

"Nesouhlasím s prezidentovými obavami z integrace Evropské unie. Ale to je věc názoru, jinak ten projev byl podle mě vyvážený," řekl šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Kromě vlády a Evropské unie Václav Klaus v projevu nepřímo rýpl i do svého předchůdce Václava Havla, který projev poslouchal přímo ve Vladislavském sále. Klaus totiž varoval před různými účelovými seskupení.

"Pod maskou vznešených frází a bez demokratické legitimace usilují o politickou moc," prohlásil Václav Klaus, podle něhož tím nevládní organizace mohou rozložit "republiku svobodných občanů".

Politolog Bohumil Doležal tuto část Klausovy řeči vnímá tak, že si neodpustil "kopanec" do exprezidenta Václava Havla, který je naopak nejhlasitějším zastáncem různých občanských organizací.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video