Šéf fakultní KSČ opět vyhrál nad studenty

  • 199
Soud opět rozhodl spor tří bývalých členů stávkového výboru z listopadové revoluce s tehdejším šéfem KSČ na brněnské fakultě architektury Janem Snášelem. Musí se mu do patnácti dnů omluvit za to, že ho tehdy nazvali kariéristou. Trojice se chce odvolat.

Tři studenti, které Snášel žaloval, za revoluce zastupovali stávkový výbor. A měli "smůlu", že podepsali prohlášení stávkového výboru, které kritizovalo pět pedagogů (včetně Snášela) spjatých s minulým režimem. Snášel si to nenechal líbit a zažaloval je.

Stávkující studenti tehdy odhlasovali prohlášení, v němž ho označili za arogantního a demagogického kariéristu. "Po roce 1968 byli ve straně jen kariéristé a strana byla arogantní," vypovídal před soudem už dříve jeden z bývalých studentů, Jiří Knesl.

"Omlouvat se rozhodně nehodláme, podáme si odvolání a jsme připraveni se soudit dál," řekl ČTK po vynesení rozsudku jeden z bývalých studentů Zdeněk Hirnšál.

Případ se vleče 13 let a poslední rozhodnutí je dalším ze série rozsudků v kauze.

Nekonečný spor
Na začátku soudního sporu mezi Snášelem a studenty vůbec nikoho nenapadlo, že se bude nekonečně táhnout.

Verdikt totiž zpočátku padl velmi rychle. Hned v roce 1992 soud Snášelův požadavek na omluvu kategoricky odmítl.

Jenže pak se po Snášelově odvolání do sporu vložila vyšší instance. Přesněji soudkyně brněnského krajského soudu Ludmila Antlová, která nejdřív případ opakovaně vracela zpátky nižšímu soudu a pak jej nakonec (pro jistotu) rozhodla sama: 29. listopadu (v době, kdy si Česko připomínalo výročí sametové revoluce) nařídila studentům, aby se omluvili.

"Nikomu se omlouvat nebudu, styděl bych se," prohlásil tehdy Hirnšál, když opustil soudní síň. "Je to naprosto absurdní. Člověk, který sloužil zločinecké komunistické straně, se v současnosti domáhá práva na morální očištění," dodal. Verdiktu nerozuměl.

Pak se přihlásil svědek, který vyhrabal starý rozsudek, že soudkyně Ludmila Antlová v roce 1972, při čistkách na začátku normalizace, umožnila vyhodit z práce vysokoškolského učitele. Proč? Ztratil důvěru KSČ...

Naštěstí studentům zbývala ještě poslední možnost: dovolání k Nejvyššímu soudu. A ten případ skutečně vrátil zpátky. Ale soudy soudily pořád po svém.

Znovu nařídily studentům omluvu a ti se znovu odvolávali. Soudní ping-pong pokračuje dodnes.

Loni na studentskou revoluci málem doplatil další student. Tentokrát předseda současné studentské komory brněnské techniky Jaroslav Švec. "Strávil jsem tři čtvrtě hodiny na policii a musel jsem vysvětlovat, proč jsem svobodně vyřkl svůj názor," řekl.

Ve skutečnosti nešlo o jeho názor, ale o stanovisko současných studentů, kteří se postavili za své tři bývalé kolegy vláčené po soudech a vyslovili jim podporu. Což způsobilo, že kdosi podal na Švece trestní oznámení pro údajné ovlivňování soudu. Policie věc odložila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Nejvyšší soud

Video