Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soud zastavil stíhání Minaříka

  0:01
Agent komunistické tajné policie Pavel Minařík se prozatím nemusí bát trestu za plánovaný atentát na Rádio Svobodná Evropa v Mnichově v sedmdesátých letech. Brněnský krajský soud v neveřejném jednání jeho trestní stíhání zastavil. Rozhodnutí je pravomocné a není možné se proti němu odvolat.

Jedinou možností je ještě mimořádný opravný prostředek, který umožňuje nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové poslat případ k posouzení Nejvyššímu soudu. Ta už rozhodla, že to zkusí. "Náš odbor trestního řízení dává podnět k dovolání, zpracováváme to," řekla Benešová.

Soud zastavil Minaříkovo stíhání po jedenácti letech soudních tahanic. Jedním z argumentů bylo, že prý Minařík neměl v úmyslu atentátem někomu ublížit . "Z písemné dokumentace je zřejmé, že obviněný v jedné ze zpráv k akci navrhuje telefonicky varovat Rádio Svobodná Evropa krátce před případnou explozí tak, aby budova mohla být včas lidmi vyklizena," píše v odůvodnění soudkyně Zuzana Kratochvílová.

Minařík vypracoval v letech 1973 až 1975 několik plánů teroristického útoku a toto varování zvažoval jen v jednom z nich. V pondělí nebyl ve své firmě k zastižení.

Minaříkův "bombový" plán je bez trestu
Měl to být ničivý útok, který by skoncoval s "hanbou éteru", jak Minařík posměšně nazýval mnichovskou Svobodnou Evropu. Naštěstí plány zůstaly na papíře.

Redaktoři a zaměstnanci Rádia Svobodná Evropa měli v první polovině sedmdesátých let obrovské štěstí. Vůbec netušili, že jejich tehdejší kolega a oblíbený spolupracovník tajně vymýšlí plány, jak stanici vyhodit do vzduchu.

A dokumenty dokazují, že se Minařík opravdu činil: od roku 1972 do roku 1975 vypracovával opakovaně varianty na uložení bomb tak, aby byl výbuch co nejničivější. Plány posílal svým nadřízeným do Prahy, ti však už tehdy zřejmě měli víc rozumu než on, takže k vlastnímu útoku nikdy nedali souhlas.

Nakonec ho v roce 1976 nechali stáhnout ze zahraničí zpět a Minařík na zvláštní tiskové konferenci v Praze mnichovskou stanici (která ho do té doby dobře platila) pomluvil, jak mohl.

"Udivuje mne, že za to, co udělal a jak se choval, v Německu potrestán nebyl a možná nebude. Nepochybujte o tom, že podobný názor budou mít i další bývalí pracovníci rádia," říká bývalá Minaříkova kolegyně z Mnichova, která nechtěla zveřejnit své jméno.

"V Mnichově se choval solidně, nevzbuzoval podezření, prostě budil důvěru na všechny strany," říká. Jenže s bombovým útokem měli pracovníci mnichovské stanice vlastní tragickou zkušenost: v roce 1981 do Mnichova poslal komando rumunský diktátor Ceaušescu a při výbuchu bomby byli těžce zraněni čtyři redaktoři.

Spojení mezi atentátem a Minaříkem se však nikdy neprokázalo. A za "pouhé" plánování teroristického útoku se Minařík v Česku trestu zatím bát nemusí: české soudy opakovaně rozhodly v jeho prospěch: případ je natolik jasný, že není ani třeba nařizovat veřejné jednání.

"Pokud by soudy chtěly něco dokazovat, mohly líčení nařídit," uvedla brněnská městská zástupkyně Milena Hojovcová, jež na případ dohlížela. Pro soudkyni Zuzanu Kratochvílovou, která naposledy rozhodla v Minaříkův prospěch, je věc jasná: chybí přesný výpočet možné škody, kterou by Minaříkova nálož mohla způsobit.

Navíc Minařík prý nechtěl nikomu ublížit, protože k jednomu z plánů napsal, že by před explozí lidi včas varoval. Trestní stíhání tak zastavila a může ho obnovit jen Nejvyšší soud. I kdyby to udělal, případ se bude táhnout další měsíce, možná roky.

"Soudy jsou specializované instituce. To, že Minaříkovo trestní stíhání bylo zastaveno, neznamená, že Minařík přestane být komunistickým špionem, který plánoval to, co plánoval," upozorňuje ředitel Ústavu pro soudobé dějiny, historik Oldřich Tůma.

Minařík, kterému původně hrozil několikaletý trest vězení, tak může nyní (na čas) klidně spát. Alespoň co se týká Svobodné Evropy. Brněnský soud už však připravuje jiný proces: v něm se bude současný brněnský podnikatel Minařík zodpovídat z pojišťovacího podvodu za více než pět milionů korun.

Soud rozhodl neveřejně. Proč?

Jak je možné, že o osudu mezinárodně sledovaného případu, v němž jde navíc o podezření z plánování teroristického útoku, rozhodne nakonec soud v neveřejném jednání? Je to vůbec správné? Možné odpovědi jsou dvě. První: čistě podle zákona je to v pořádku.

Existuje však i druhá odpověď: "Samozřejmě, že to mělo být veřejné, znám lidi, kteří byli při explozi v roce 1981 vážně zraněni. Veřejné jednání mohlo vnést více světla do toho, zda byla spojitost mezi výbuchem v roce 1981 a Minaříkovými plány," říká Zdeněk Šedivý, někdejší ředitel československé sekce Rádia Svobodná Evropa.

Nestalo se poprvé, že si soudci ožehavé téma z české minulosti rozhodli v tichosti a jen se zpožděním oznámili výsledek. Podobně rozhodl Nejvyšší soud ostře sledovaný případ Karla Vaše, který zosnoval justiční vraždu hrdiny z druhé světové války Heliodora Píky.

Oba verdikty mají jedno společné: soudy rozhodly ve prospěch obou podezřelých a ti unikli bez trestu. Zákony však tomuto postupu nijak nebrání. "Bohužel jsme v situaci, kdy jsou práva obviněného chráněna přísněji, než je veřejný zájem na potrestání lidí obviněných z činů spojených s minulostí," říká Kateřina Šimáčková z katedry ústavního práva Masarykovy univerzity v Brně.

Jinými slovy: obviněný právo má větší právo na veřejné projednání svého případu než veřejnost. Ne všichni soudci se však na neveřejná soudní jednání dívají stejně. "Tento postup je v souladu se zákonem, ale přesto i z hlediska věrohodnosti soudnictví by se některé věci neměly projednávat neveřejně," řekl místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

V případě agenta Minaříka se však soudy řádným jednáním vůbec nezatěžovaly. Rozhodly jeho stíhání zastavit usnesením podle ustanovení, které jim umožňuje takto postupovat v případech, kdy se ukáže, že nejde o trestný čin.

"Jestliže po jedenácti letech dojde soud k závěru, že se nejedná o trestný čin, je to tristní a hodně drahé zjištění. Je to špatná vizitka práce orgánů činných v trestním řízení," říká místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Trumpova bulvární odysea. Jeho věrní z něj dělali nadsamce, soupeře likvidovali

25. dubna 2024  14:10

Premium Aktuální soud s Donaldem Trumpem, ve kterém se propírají i jeho opakované zálety, je unikátní...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum. Nahradit ji může Havel

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  13:55

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy jako ministryně pro vědu a výzkum. Jméno...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Zastal se urážené kamarádky, schytal kopanec do hlavy. Policie hledá útočníka

25. dubna 2024  13:42

Pražští policisté pátrají po agresorovi, který v březnu v Karlíně napadl jiného muže. Incident se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...