Macek opouští křeslo místopředsedy ODS

  • 409
Místopředseda ODS Miroslav Macek rezignoval na svoji stranickou funkci. Původně chtěl na pondělním zasedání výkonné rady ODS oznámit, že na listopadovém kongresu už nebude svůj post obhajovat. Jeho rozhodnutí ale urychlily informace MF DNES, že za rady rakouské bance Erste při privatizaci České spořitelny dostal několikamilionovou odměnu.

"Dnešní atak na moje zcela zákonné podnikatelské aktivity toto moje rozhodnutí pouze a jen urychlil," uvedl Macek. Své podnikatelské aktivity totiž považuje za zcela zákonné.

Macek se stal místopředsedou ODS na jejím ustavujícím kongresu v dubnu 1991. Ve vedení strany stál do podzimu 1992, do čela ODS se znovu vrátil v prosinci 1996.

Místopředseda ODS dostal miliony za prodej spořitelny
Místopředseda ODS Miroslav Macek inkasoval miliony korun za pomoc při koupi státního podílu České spořitelny rakouskou bankou Erste.

Macek před rokem a půl uzavřel smlouvu s poradenskou firmou CEBOC, kterou si před koupí spořitelny najala Erste. Macek se v této smlouvě zavázal: "Zajistit poradenské a konzultační služby vedoucí k získání státního podílu v České spořitelně." Tak to stojí ve smlouvě, jejíž kopii má MF DNES k dispozici.

Názor předsedy krajské organizace ODS v Plzni

Místopředsedovi ODS za pomoc podle smlouvy náleží deset milionů korun.

Ředitel společnosti CEBOC Ernst-Gideon Loudon existenci kontraktu s Mackem potvrdil. "Chtěli jsme vědět, jakou banku kupujeme, jaké má problémy. Pan Macek nám dodával informace tohoto druhu, dojednával pro nás schůzky s lidmi, kteří měli s privatizačním procesem něco společného," řekl v pondělí v telefonickém rozhovoru Loudon, který po vstupu Erste zasedal v dozorčí radě spořitelny.

Miroslav Macek se ke spolupráci s Loudonovou firmou odmítl vyjádřit. "Nemám zájem si povídat s novináři o svém soukromém podnikání. To je moje věc a věc berního úřadu, nikoho jiného," prohlásil. Stejně odpovídal i na další otázky.

Šlo o Mackovy kontakty
Jak mohl Miroslav Macek, který je "pouhým" místopředsedou opoziční strany a není ani v parlamentu, ovlivnit privatizaci České spořitelny? Z odpovědí Loudona je zřejmé, že jim šlo hlavně o Mackovy kontakty.

Politolog Zdeněk Zbořil přesně to považuje za ukázku nemorálního chování politika: "Není to košer. Politik nemá využívat své politické kontakty pro soukromé účely." Z pozice vlivného člena smluvně-opoziční strany se Macek mohl dostat ke strategickým informacím, jež mohly Erste výrazně pomoci při koupi banky.

Benešová: ODS má právo na přednostní informace
Místopředsedkyně ODS Libuše Benešová potvrdila, že díky tolerančnímu patentu s ČSSD má ODS nárok na přednostní informace o připravovaných prodejích státního majetku. "Oficiální konzultace v případě České spořitelny mohu vyloučit. Ale jestli někdo s někým mluvil, to už je něco jiného," řekla Benešová.

Miroslav Macek tvrdí, že o své spolupráci s poradenskou firmou Erste nikomu v ODS neřekl. Ředitel firmy CEBOC Ernst-Gideon Loudon uvedl, že už si přesně nepamatuje, kolik peněz Macek za své rady dostal.

Text smlouvy hovoří o deseti milionech vyplacených ve dvou pětimilionových splátkách. "Určitě jsme něco zaplatili, ale nemohu přesně říci kolik. Podmínky kontraktu už si přesně nepamatuji," uvedl Loudon.

Nešlo o úplatky, říká šéf CEBOC
Fakticky Macka vyplácela Loudonova firma CEBOC. Tu si najala Erste, aby zajistila hladký průběh privatizace. Loudon na to dostal od Erste peníze, co s nimi udělal, bylo na něm.

Jednoznačně však odmítl, že by Macka uplácel.  Na tom, že Macek není jen soukromý poradce, ale zároveň vysoce postavený politik jedné z nejsilnějších stran, nevidí Loudon nic divného: "To s tím nemá nic¨společného. Znal jsem pana Macka jako obchodníka už dlouho předtím a uzavřel jsem s ním kontrakt jako s obchodníkem, nikoli jako s politikem."

Erste: Loudon zákon určitě neporušil
Zástupci Erste uvedli, že Loudonovi ponechali jako poradci naprostou volnost. "Neinformoval nás o tom, s kým spolupracuje, což je u poradců normální. Pan Loudon byl vynikající poradce a určitě neporušil zákon," uvedl mluvčí Erste Michael Mauritz. Majoritní balík akcií České spořitelny získala Erste poté, co o tom loni v únoru rozhodla vláda.

Ta jednala ve finále pouze s Erste, jejíž nabídku považovali ministři za jedinou seriózní. O spořitelnu se ucházela i Investiční a Poštovní banka, ale už se objevovaly zprávy o jejích problémech, které vedly k jejímu pádu. Exministr financí Pavel Mertlík včera uvedl, že ho nezajímalo, kdo zájemcům o Českou spořitelnu radí. "Je to věc každé firmy, koho si najme," prohlásil Mertlík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video