Na přelepené etikety upozornil jeden ze čtenářů. A jeho slova se kontrolním nákupem potvrdila.
Na vrchní cenovce Tesco doporučuje maso spotřebovat do 14. listopadu. Vespod však prosvítá původní etiketa s datem spotřeby do 10. listopadu. Maso, jehož datum spotřeby včera procházelo, mohli lidé s klidným srdcem nakoupit třeba k sobotnímu obědu.
Tesco už prošlé maso z regálů stáhlo. Podle mluvčí Evy Karasové se tam dostalo kvůli chybě jednoho ze zaměstnanců.
Případem se nyní bude zabývat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. "Prověříme to. Prodejci hrozí pokuta," sdělil Václav Novák z inspekce. Podle Jana Mišurce ze Sdružení na obranu už může čtyři dny prošlé maso ohrozit zdraví spotřebitelů.
Zboží už stáhli z pultu
Prodejci hrozí vysoká pokuta. "Hovoříme o sankcích až do výše tří milionů korun. Ale to zatím nelze nijak předjímat. Musíme zvážit tento daný případ. Budeme posuzovat řadu faktorů včetně toho, zda jde o selhání systému či selhání jednotlivce. Každopádně další prodej tohoto zboží bude zakázán," dodává Václav Novák.
Podle jeho slov je třeba, aby zákazníci na podobné případy ihned upozorňovali přímo Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. "Zvláště případy s rychle se kazícími potravinami, jako je i chlazené maso, je třeba hlásit obratem, abychom vše stihli prošetřit," apeluje na zákazníky Václav Novák.
Mluvčí Teska Eva Karasová sdělila, že obchod na základě podnětu MF DNES zboží už stáhl z pultů. Vše prý vzniklo chybou zaměstnance. "Chlazené kuřecí řízky byly označeny chybnou etiketou, respektive chybným čárovým kódem. Tato chyba se ihned projevila na pokladně, kdy kód nebylo možné naskenovat," vysvětlila Eva Karasová.
"Z tohoto důvodu byly všechny etikety přelepeny. Náš zaměstnanec si bohužel nevšiml, že má nastavit na nové etiketě správné datum spotřeby, a dal tam jiné. Zákazníkům se omlouváme. Výrobek byl okamžitě stažen, a to v poslední den své spotřeby. Zákazníci se nemusí ničeho obávat. Zaměstnanec bude v nejbližší době znovu proškolen a bude potrestán," dodala mluvčí Teska.
Čtyři dny jsou příliš
Jan Mišurec ze Sdružení na ochranu spotřebitele tvrdí, že nejde o zanedbatelný prohřešek.
"Pokud se potvrdí, že se prodávalo maso s chybným datem použitelnosti, jde o hrubé porušení zákona. Navíc pokud jde o zboží, jako je chlazené kuře, jsou čtyři dny navíc po datu spotřeby příliš a může to opravdu ohrožovat zdraví spotřebitelů," říká Jan Mišurec. Rychle se kazící potraviny s prošlým datem použitelnosti se prodávat nesmějí – ani ve slevě či akci.
Případy s prodejem zkaženého masa se objevily už v roce 2005. Vedoucí v Hypernově v pražských Nových Butovicích a dva řezníci podle žaloby přikazovali svým podřízeným, aby přebalovali maso s prošlou dobou použitelnosti, označili je etiketami s novým datem a vraceli zpět do regálů k prodeji. Soud je viny zprostil. - čtěte Trojlístek z Hypernovy se opět vyhnul trestu za zkažené maso
V Českých Budějovicích nařizovala bývalá vedoucí lahůdek, regionální manažerka a její kolega zaměstnancům v prodejně Julius Meinl na Lannově třídě, aby okrajovali plísně nebo omývali oslizlé uzeniny. Vše se vracelo do prodeje. Dostali podmínečné tresty.